Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Χαλαρή, αλλά νικήτρια η Μπαρτσελόνα, με το... ζόρι η κακή Ρέαλ

Χαλαρή, αλλά νικήτρια η Μπαρτσελόνα, με το… ζόρι η κακή Ρέαλ

Χωρίς να φορτσάρει η Μπαρτσελόνα νίκησε στη Βαλένθια την ουραγό Λεβάντε με 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο Νταβίντ Ναβάρο με αυτογκόλ στο 21ο λεπτό και ο Λουίς Σουάρες στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα. Η Μπέτις «βύθισε» ακόμη περισσότερο τη Βαλένθια, νικώντας τη με 1-0 στη Σεβίλη. Ο Ρούμπεν Κάστρο σκόραρε στο 49΄ και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, τη στιγμή που οι «νυχτερίδες» έμειναν για 12ο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη και πλέον κινδυνεύουν ακόμη και με υποβιβασμό, ενώ ο Γκάρι Νέβιλ δύσκολα θα παραμείνει στη θέση του προπονητή.

Χωρίς να φορτσάρει η Μπαρτσελόνα νίκησε στη Βαλένθια την ουραγό Λεβάντε με 2-0, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής του ισπανικού πρωταθλήματος. Ο Νταβίντ Ναβάρο με αυτογκόλ στο 21ο λεπτό και ο Λουίς Σουάρες στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσαν το τελικό σκορ του αγώνα.

Ένα γκολ του Λούκα Μόντριτς στο 85΄ «λύτρωσε» την κακή Ρεάλ από «γκέλα» στη Γρανάδα, δίνοντάς της τη δυνατότητα να παραμείνει στο -4 από την κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος.

Ο Κροάτης επανόρθωσε για το λάθος του, από το οποίο είχε προέλθει η ισοφάριση των γηπεδούχων με τον Ελ Αραμπί στο 60΄, κι ενώ λίγα λεπτά νωρίτερα ο Μπενζεμά (σκόρερ του πρώτου τέρματος των «μερένγκες») είχε χάσει ένα… άχαστο τετ-α-τετ. Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν δεν πλήρωσε τελικά τα λάθη και τη συνολικά κακή εικόνα της, πήρε τους τρεις βαθμούς και… όσο ζει ελπίζει.

Η Μπέτις «βύθισε» ακόμη περισσότερο τη Βαλένθια, νικώντας τη με 1-0 στη Σεβίλη. Ο Ρούμπεν Κάστρο σκόραρε στο 49΄ και χάρισε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην ομάδα του, τη στιγμή που οι «νυχτερίδες» έμειναν για 12ο διαδοχικό ματς χωρίς νίκη και πλέον κινδυνεύουν ακόμη και με υποβιβασμό, ενώ ο Γκάρι Νέβιλ δύσκολα θα παραμείνει στη θέση του προπονητή.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 23ης αγωνιστικής της Primera Division:

Μάλαγα-Χετάφε 3-0