Τρίτη 23 Απριλίου 2024
Η Λέστερ αγγίζει το θαύμα, ούτε τη Σάντερλαντ η Λίβερπουλ

Η ομάδα-θαύμα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, συνεχίζει να «σοκάρει» τον ποδοσφαιρικό πλανήτη. Η Λέστερ διέσυρε 1-3 τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Etihad» και μετά από 25 αγωνιστικές βρίσκεται στην πρώτη θέση της Premier League. Στη δεύτερη θέση της Premier League ανέβηκε η Τότεναμ καθώς ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Γουότφορντ (1-0). Οσο για τη Λίβερπουλ... κατάφερε να παραχωρήσει ισοπαλία 2-2 στη Σάντερλαντ, παρότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0 δέκα λεπτά πριν από το τέλος του ματς. Βήμα παραμονής η Νιούκαστλ (1-0 τη Γουέστ Μπρομ), ενώ η Εβερτον νίκησε 3-0 στην έδρα της Στόουκ. Τέλος, η Αστον Βίλα, νίκησε 2-0 τη Νόριτς.

Η ομάδα-θαύμα του παγκόσμιου ποδοσφαίρου, συνεχίζει να «σοκάρει» τον ποδοσφαιρικό πλανήτη. Η Λέστερ διέσυρε 1-3 τη Μάντσεστερ Σίτι στο «Etihad» και μετά από 25 αγωνιστικές βρίσκεται στην πρώτη θέση της Premier League.

Δύο γκολ πέτυχε ο Ρόμπερτ Χουτ (3΄,60΄) και ένα ο Ριγιάντ Μαχρέζ (48΄) για τις «Αλεπούδες» που θα κλείσουν την αγωνιστική με διαφορά τουλάχιστον πέντε βαθμών από τη δεύτερη, εάν η Αρσεναλ νικήσει αύριο τη Μπόρνμουθ.

Αυτό σημαίνει ότι ο αγώνας της επόμενης εβδομάδας ανάμεσα στους «Κανονιέρηδες» και τη Λέστερ θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την έκβαση του πρωταθλήματος. Για τη Σίτι μείωσε στο 86΄ ο Αγουέρο.

Στη δεύτερη θέση της Premier League ανέβηκε η Τότεναμ καθώς ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο της Γουότφορντ (1-0). Ετσι, κατάφερε να προσπεράσει τη Μάντσεστερ Σίτι με αυτή τη νίκη η οποία επιτεύχθηκε χάρη στο γκολ ενός ποδοσφαιριστή που προέρχεται από τα τμήματα υποδομής των «Πολιτών»: του δεξιού φούλμπακ, Κίεραν Τρίπιερ, ο οποίος σκόραρε για πρώτη φορά στην καριέρα του στην Premiership.

Οσο για τη Λίβερπουλ… κατάφερε να παραχωρήσει ισοπαλία 2-2 στη Σάντερλαντ, παρότι βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 2-0 δέκα λεπτά πριν από το τέλος του ματς. Κρίση σκωληκοειδίτιδας κράτησε σπίτι του τον Γιούργκεν Κλοπ, αλλά δεν χρειάζεται προπονητής για να κρατήσεις ένα δεκάλεπτο προβάδισμα δύο τερμάτων!

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκανε η Νιούκαστλ, με το 1-0 επί της Γουέστ Μπρομ, ενώ την πιο εντυπωσιακή φετινή νίκη της πέτυχε η Εβερτον (3-0) στην έδρα της Στόουκ. Τέλος, η Αστον Βίλα, νίκησε 2-0 τη Νόριτς και πήρε παράταση «ζωής» απέχοντας πλέον οκτώ βαθμούς από τη σωτηρία.

Η Σαουθάμπτον υπερασπίστηκε με 1-0 την έδρα της απέναντι στη Γουστ Χαμ, για την 25η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος, παρά το γεγονός ότι αγωνιζόταν από το 54΄ με δέκα παίκτες (σ.σ. κόκκινη του Γουανιάμα).