Εύκολο απόγευμα για την ΑΕΚ, 70-49 τον Κόροιβο

Τρίτη σερί νίκη και τρίτη θέση για την ΑΕΚ στην Α1... Η Ένωση, με αιχμή του δόρατος τους Μαυροειδή και Σάκοτα που σημείωσαν 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, επικράτησε 70-49 του Κόροιβου στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 17ης ημέρας και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση αναπνοής από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Τρίτη σερί νίκη και τρίτη θέση για την ΑΕΚ στην Α1… Η Ενωση, με αιχμή του δόρατος τους Μαυροειδή και Σάκοτα που σημείωσαν 16 και 11 πόντους αντίστοιχα, επικράτησε 70-49 του Κόροιβου στο ΟΑΚΑ στο πλαίσιο της 17ης ημέρας και παρέμεινε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, σε απόσταση αναπνοής από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.

Με τον Σάκοτα να είναι «καυτός» από τη γραμμή του τριπόντου στην δεύτερη περίοδο, η ΑΕΚ, κατάφερε το +11 (22-11) του πρώτου δεκαλέπτου, να το μετατρέψει σε +16 (42-28) στο 19ο λεπτό.

Ο αρχηγός της Ένωσης, είχε τρία εύστοχα σουτ τριών πόντων (σε τέσσερις προσπάθειες) στο δεύτερο μισό της δεύτερης περιόδου, δίνοντας το στίγμα σε μια αναμέτρηση που από το ξεκίνημά της έδειχνε να αποτελεί τυπική διαδικασία για το συγκρότημα του Ζντοβτς.

Tο μαρτυρά άλλωστε και η εξέλιξη του σκορ, που ήταν σταθερά σε διψήφιο αριθμό από το 8ο λεπτό και μετά το εύστοχο σουτ δύο πόντων του Καλαμπόκη (11-8). Ο Σάκοτα στο 17` έφερε τη διαφορά στο +12 (33-21), ο Μπράουν λίγο αργότερα στο +14 (37-23) με δύο εύστοχες βολές και στο +16 (42-26) από το τρίτο κατά σειρά τρίποντο του Σάκοτα. Το 44-28 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Τα πράγματα για την ΑΕΚ έγιναν ακόμη πιο απλά στην τρίτη περίοδο. Με εξαιρετική άμυνα που επέτρεψε στον Κόροιβο να σημειώσει μόλις… επτά πόντους στο δεκάλεπτο αυτό, αλλά και τον Μαυροειδή να σημειώνει εννέα πόντους, η διαφορά ανέβηκε στο +21 (49-28) στο 22` αλλά και στο +28 (60-32) στο 28` με επι μέρους σκορ 16-4! Η περίοδος έκλεισε στο +25 (60-35) για την ΑΕΚ, η οποία κατέβασε ταχύτητα τρία λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα με αποτέλεσμα ο Κόροιβος να μειώσει σε 70-49 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Σχινάς, Μπίτης, Καραβίτης.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 44-28, 60-35, 70-49

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 11 (3), Χέρστον 7 (1), Μιλόσεβιτς 9 (2), Μαυροκεφαλίδης 5 (1), Κάρτερ, Μπράουν 8 (2), Κατσίβελης 4, Καλαμπόκης 8, Μαυροειδής 16, Κρίστμας

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Χριστοδούλου 6, Χαριτόπουλος 4, Τρότερ 4, Βασιλόπουλος, Χάρις 5, Καπίν 4, Συνετός, Πουλιανίτης 9 (1), Χάρντινγκ 9 (1), Γεωργάκης 6, Σλαφτσάκης 2, Μπατής.

«Δεν περίμενα να ζήσω τέτοιο πάθος» – Τρελάθηκε ο Μεντιλίμπαρ με την υποδοχή στο «Βενιζέλος»

Ο Ισπανός τεχνικός του Ολυμπιακού ζει ένα όνειρο στο μεγάλο λιμάνι και δεν κρύβει τον θαυμασμό του για τους οπαδούς των «ερυθρόλευκων»