Επιστροφή στις νίκες για τον Πανιώνιο, 1-0 τον Ηρακλή

Την πρώτη του νίκη μετά από σχεδόν ενάμιση μήνα (τελευταία στις 28 Νοεμβρίου 2015) σημείωσε ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι», σε αναμέτρηση για την 17η αγωνιστική της Super League που διεξήχθη στη Νέα Σμύρνη, επικράτησαν 1-0 του Ηρακλή και επέστρεψαν στις νίκες μετά από τρεις ήττες και μία ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος. Το τέρμα που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Ανσαριφάρντ στο 59ο λεπτό.

Νωχελικό από πλευράς ευκαιριών και θεάματος ήταν πρώτο ημίχρονο με τους γηπεδούχους να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά να μένουν μακριά από την εστία του Χουάντερσον με εξαίρεση τη φάση του 17ου λεπτού. Ο Μπακασέτας έκανε εξαιρετική σέντρα από τα αριστερά, ο Καρίμ έπιασε δυνατή κεφαλιά, όμως ο τερματοφύλακας του Ηρακλή έδιωξε εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ.

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος πίεσε για το γκολ που θα τον έφερνε κοντά στη νίκη. Στο 54` ο Χουάντερσον έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το σουτ του Καρίμ, όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει το ίδιο καλά και στη φάση του 59`. Μετά από συνδυασμό του Μασούρα με τον Μπακασέτα και γύρισμα στην περιοχή του τελευταίου, ο Ανσαριφάρντ με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του μακεδονικού συγκροτήματος (1-0). Στο 80ο λεπτό, Η ομάδα του Ουζουνίδη είχε καλή στιγμή για να διπλασιάσει τα τέρματά της. Ο Καρίμ πήρε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, όμως του σουτ που επιχείρησε το μπλόκαρε με εξαιρετική επέμβαση ο Χουάντερσον.

Διαιτητής: Παππάς (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Ανσαριφάρντ, Μπακασέτας – Ιντζόγλου, Πασάς, Μπαρτολίνι

Πανιώνιος (Ουζουνίδης): Διούδης, Μπακασέτας (90` Πατσατζόγλου, Χατζηισαΐας, Κόρμπος, Σιώπης, Ρισβάνης, Βλάχος, Οικονόμου, Ανσαριφάρντ (86` Μπρούνο Χαλκιαδάκης), Μασούρας, Καραμάνος (78` Καθάριος).

Ηρακλής (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Μπουκουβάλας, Σαραμαντάς, Μπαρτολίνι, Ζιάμπαρης, Πουρτουλίδης (64` Ζαμπάζης), Πασάς, Κυριακίδης (72` Λουκίνας), Ιντζόγλου (46` Τσότρας), Ρομάνο, Βέλλιος.

Παρτιζάν – Ολυμπιακός 69-74: Τεράστια νίκη στο Βελιγράδι και βήμα τετράδας!

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε ακόμα και στο -13, αλλά με αντεπίθεση διαρκείας γύρισε τούμπα το παιχνίδι και πέτυχε μια σπουδαία νίκη στη μάχη για την τετράδα.