Πολύτιμος βαθμός για τον Πανθρακικό στο 0-0 της Βέροιας

«Λευκή» ισοπαλία (0-0) σημάδεψε την αναμέτρηση της Βέροιας με τον Πανθρακικό που πραγματοποιήθηκε σήμερα στην πρωτεύουσα της Ημαθίας και ήταν στο πλαίσιο της 17ης ημέρας για την Super League. Οι γηπεδούχοι είχαν μοναδική ευκαιρία για να πάρουν τους βαθμούς της νίκης, όμως στο 65ο λεπτό ο Κόλα σημάδεψε με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι του Αθανασιάδη.

Στο 21ο λεπτό ο Πανθρακικός είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στον αγώνα όταν ο Ντιγκινί σούταρε από τα όρια της περιοχής, όμως ο Λόπεθ έδιωξε εντυπωσιακά. Επτά λεπτά αργότερα, η Βέροια είδε το σουτ του Κόλα έξω από την περιοχή να μπλοκάρει ο Αθανασιάδης, ενώ στο 40` ο ίδιος παίκτης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής εκμεταλλευόμενος και την λάθος έξοδο του Αθανασιάδη, όμως ο Παπαγεωργίου έδιωξε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, η Βέροια έχασε νέα τεράστια ευκαιρία. Ο Ναζλίδης έκανε την καρφωτή κεφαλιά μετά το κόρνερ του Γεωργιάδη, όμως ο Αθανασιάδης με εκπληκτική επέμβαση κράτησε το μηδέν για την ομάδα του.

Η πίεση της Βέροιας εντάθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ουδεμία στιγμή μπόρεσε να αξιοποιήσει κάποιες από τις ευκαιρίες που δημιούργησε. Στο 65` λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Κόλα με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Άρτσε, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Κόλα απείλησε, αλλά το σουτ που επιχείρησε έξω από την περιοχή πέρασε ελάχιστα άουτ. Ο Πανθρακικός λίγο έλειψε να «κλέψει» τους βαθμούς της νίκης, όμως στο 69` η κεφαλιά του Μελίσση πέρασε δίπλα από το δεξί «γάμα» της εστίας του Λόπεθ. Το ματς ολοκληρώθηκε με ακόμη μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους με τον Μπατιόν στο 86`, όμως η Μελίσσης έδιωξε πάνω στη γραμμή με το κεφάλι.

Διαιτητής: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες κάρτες: Μαλόν – Μεχία

Βέροια (Γιώργος Γεωργιάδης): Λόπεθ, Πούγγουρας, Γιαννούλης, Όστοϊτς (75` Νάστος), Μαλόν, Μπατιόν, Άρτσε, Μαγέφσκι (60` Αμπντούν), Ναζλίδης, Γεωργιάδης, Κόλα (81` Καϊκούτ).

Πανθρακικός (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Αθανασιάδης, Ποτουρίδης, Παπαγεωργίου, Μελίσσης, Ντιγκινί, Λαδάκης (73` Ηλιάδης), Μπουγαΐδης, Χαβίτο, Μεχία, Βάλτερ (58` Χασομέρης), Ροτζέριο Μάρτινς (53` Ντε Σόουζα).

Συγκλονιστικός Μασούρας: «Για το Ριαθόρ στο 90′, για τη Γιουβέντους, για τη Μέταλιστ, για τη Γουλβς»

Κάτι χρωστούσε στον Ολυμπιακό η τύχη και η μπάλα και του το έδωσε εχθές, σύμφωνα με όσα είπε ο Γιώργος Μασούρας