Η Βαλένθια φρέναρε τη Ρεάλ, «διπλό» η Βιγιαρεάλ

Τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος έμεινε η Ρεάλ, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Μεστάγια» ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βαλένθια, στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής. «Μαύρο απόγευμα» πέρασαν οι δύο ομάδες της Σεβίλης. Η Μπέτις γνώρισε τη συντριβή (4-0) εντός έδρας από την Εϊμπάρ, ενώ η Σεβίλη ηττήθηκε 2-1 στη γειτονική Γρανάδα. Η Ράγιο Βαγεκάνο αν και προηγήθηκε δύο φορές δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κι έμεινε στο 2-2 με την Σοσιεδάδ. Με δύο γκολ του Μπρούνο Σοριάνο, το δεύτερο εκ των οποίων με πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Βιγιαρεάλ πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ». Στον αντίποδα η Αθλέτικ Μπιλμπάο παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Λας Πάλμας, αν και προηγήθηκε δύο φορές.

Τέσσερις βαθμούς μακριά από την κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος έμεινε η Ρεάλ, καθώς μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο «Μεστάγια» ήρθε ισόπαλη 2-2 με τη Βαλένθια, στο ντέρμπι της 18ης αγωνιστικής.

Οι «μερένγκες» προηγήθηκαν νωρίς μετά από καταπληκτική συνεργασία Μπέιλ-Ρονάλντο-Μπενζεμά, με τον Γάλλο να χρίζεται σκόρερ, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν στη συνέχεια το παιχνίδι και ισοφάρισαν στο τέλος του ημιχρόνου με πέναλτι του Παρέχο, κι ενώ δευτερόλεπτα νωρίτερα οι Μαδριλένοι είχαν ζητήσει εκείνοι πέναλτι, σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπέιλ.

Στο 68΄ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κόβασιτς, αλλά κατάφεραν με κεφαλιά του Μπέιλ στο 82΄ να ξαναπάρουν προβάδισμα. Η χάρα τους, όμως, κράτησε μόνο ένα λεπτό, καθώς στην αμέσως επόμενη φάση ο Αλκαθέρ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, ενώ οι «νυχτερίδες» στην εκπνοή θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αλλά ο Νεγρέδο νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Κέιλορ Νάβας.

Η Ρεάλ βρίσκεται πλέον τέσσερις βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο και δύο πίσω από την Μπαρτσελόνα (που έχει κι ένα ματς λιγότερο), ενώ την πλησίασε σε απόσταση «αναπνοής» η Βιγιαρεάλ.

Η Ράγιο Βαγεκάνο αν και προηγήθηκε δύο φορές με τους Γιορέντε (15’) και Γιοθαμπεντ (51’) δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κι έμεινε στο 2-2 με την Σοσιεδάδ για την 18η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας χάρη στα γκολ των Ελουστόντο (27′) και Μπρούμα (63′). Αυτός ήταν ο πρώτος βαθμός μετά από 4 συνεχόμενες ήττες για την Βαγεκάνο.

«Μαύρο απόγευμα» πέρασαν οι δύο ομάδες της Σεβίλης, τρεις ημέρες μάλιστα πριν την πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για τους «16» του κυπέλλου Ισπανίας.

Η Μπέτις γνώρισε τη συντριβή (4-0) εντός έδρας από την Εϊμπάρ, η οποία συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται στην πρώτη οκτάδα, ενώ η Σεβίλη ηττήθηκε 2-1 στη γειτονική Γρανάδα και έχασε πολύτιμο έδαφος στη μάχη για μία θέση στην Ευρώπη.

Με δύο γκολ του Μπρούνο Σοριάνο, το δεύτερο εκ των οποίων με πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Βιγιαρεάλ πέτυχε μεγάλη νίκη με 2-1 επί της Λα Κορούνια στο «Ριαθόρ».

Το «κίτρινο υποβρύχιο» πανηγύρισε την πέμπτη διαδοχική νίκη του, εδραιώνεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (μόλις πέντε βαθμούς μακριά από την κορυφή) και ονειρεύεται θέση στο Champions League.

Στον αντίποδα η Αθλέτικ Μπιλμπάο έχασε έδαφος στη μάχη για έξοδο στην Ευρώπη, καθώς παραχώρησε ισοπαλία 2-2 στη Λας Πάλμας, αν και προηγήθηκε δύο φορές.

Ράγιο Βαγεκάνο-Σοσιεδάδ 2-2
(15′ Γιορέντε, 51′ Γιοθαμπεντ / 27′ Ελουστόντο, 63′ Μπρούμα)

Μπέτις-Εϊμπάρ 0-4
(3΄ Θάπα, 18΄ Κέκο, 66΄ Αντριάν, 81΄ Μπαστόν)

Γρανάδα-Σεβίλη 2-1
(17΄ Σαξές, 36΄ Πενιαράνδα – 45΄ Βιτόλο)

Λα Κορούνια-Βιγιαρεάλ 1-2
(48΄ Λουίς Αλμπέρτο – 36΄, 90+5΄πεν. Μπρούνο Σοριάνο)

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Λας Πάλμας 2-2
(16΄πεν. Αντούριθ, 66΄ Γουίλιαμς – 62΄ Βιθέντε, 80΄ Τάνα)

Βαλένθια-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2
(45΄πεν. Παρέχο, 83΄ Αλκαθέρ – 17΄ Μπενζεμά, 82΄ Μπέιλ)

Λεβάντε 11

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.