Ο Ολυμπιακός νίκησε δύσκολα τον Άρη στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός επικράτησε δύσκολα με 76-64 του μαχητικού Αρη στο ΣΕΦ σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική της Α1. Ο Βασίλης Σπανούλης, στην επανεμφάνιση του μετά από απουσία 9 αγώνων, ήταν ο κορυφαίος των «ερυθρόλευκων» με 15 πόντους και 5 ασίστ. Από τον Άρη ξεχώρισαν οι Χάγκινς(14 π. και 9 ριμπ.) και Μακνίλ (14 π.).

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη εξ΄αρχής με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερο έμφαση στην άμυνα και να συμβαδίζουν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου μέχρι τα τελευταία 30΄΄ όταν με ένα τρίποντο του Χάκετ οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα 3 πόντων (19-16).

Στην δεύτερη περίοδο ο αγώνας συνέχισε να είναι ντέρμπι με το προβάδισμα να «αλλάζει χέρια» 9 φορές μέχρι την λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τον Άρη να προηγείται με 34-37. Πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Βασίλης Σπανούλης πετυχαίνοντας 10 πόντους στο συγκεκριμένο διάστημα ενώ πολλές λύσεις για τον Άρη έδωσαν οι Ουότερς και Χάγκινς.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι «κίτρινοι» έτρεξαν ένα μικρό σερί 5-0 παίρνοντας διαφορά 7 πόντων (36-43), την μεγαλύτερη μέχρι εκείνη την στιγμή στον αγώνα. Η απάντηση του Ολυμπιακού όμως ήταν άμεση με τους «ερυθρόλευκους» να κάνουν σερί 10-0 και να περνάνε μπροστά με 46-43 στο 23΄. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το τέλος της περιόδου που έληξε 56-55.

Ο Ολυμπιακός στην τέταρτη περίοδο πήρε γρήγορα διαφορά 9 πόντων (64-55 στο 32΄) χάρις σε 5 γρήγορους πόντους του Στρόμπερι και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου.

Ο Αρης όμως με καλάθια από τους ΜακΝίλ και Χάγκινς μείωσε σε 64-59. Ο Άρης προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στα τελευταία λεπτά αλλά ο Ολυμπιακός βασιζόμενος στους Σπανούλη και Στρόμπερι κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος και να πάρει τελικά την νίκη πολύ πιο δύσκολα από όσο δείχνει το τελικό 76-64.

Με αυτή την νίκη ο Ολυμπιακός πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ την Τρίτη (29/12) υποδέχεται την Μπαρτσελόνα στο πρώτο αγώνα για το TOP 16 της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 34-37, 56-55, 74-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 15 (2), Στρόμπερι 14 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 6, Μάντζαρης 2, Τζέιμς 2, Χάντερ 14, Παπαπέτρου 10 (1), Αγραβάνης 2, Χάκετ 7 (2), Αθηναίου 2.

Άρης (Πρίφτης): Πελεκάνος 8, Ουάιτ 5, Ουότερς 10 (1), Χάγκινς 14, ΜακΝιλ 14 (1), Ξανθόπουλος, Ζάρας 7 (1), Κοέν 3 (1), Μούρτος 3, Σίμτσακ

«Τρελάθηκε» ο Μπαρτζώκας: Οι πανηγυρισμοί μετά το τέλος του Παρτίζαν – Ολυμπιακός (vid)

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας ξέσπασε μετά την ανατροπή και το μεγάλο διπλό στο Βελιγράδι και πανηγύρισε έξαλλα τη νίκη του Ολυμπιακού.