Τρίτη 16 Απριλίου 2024
Η Λέστερ κράτησε και τη Μ.Γιουνάιτεντ, έπιασε κορυφή η Σίτι

Ούτε εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «ξεφούσκωσε» η εκπληκτική Λέστερ. Οι «Αλεπούδες» του Κλαούντιο Ρανιέρι με την σημερινή ισοπαλία 1-1 παραμένουν στην κορυφή της Premier League και μετά τη 14η αγωνιστική, έχοντας ως συγκάτοικο πλέον τη Μάντσεστερ Σίτι (3-1 τη Σαουθάμπτον) και ίσως από αύριο την Αρσεναλ, εφόσον νικήσει την Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ». Εντυπωσιακή για άλλη μία εβδομάδα, η Κρίσταλ Πάλας συνέτριψε τη Νιούκαστλ 5-1 και ανέβηκε στην έκτη θέση, ενώ με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σάντερλαντ νίκησε 2-0 τη Στόουκ και βρέθηκε εκτός της ζώνης υποβιβασμού.

Ούτε εναντίον της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ «ξεφούσκωσε» η εκπληκτική Λέστερ. Οι «Αλεπούδες» του Κλαούντιο Ρανιέρι με την σημερινή ισοπαλία 1-1 παραμένουν στην κορυφή της Premier League και μετά τη 14η αγωνιστική, έχοντας ως συγκάτοικο πλέον τη Μάντσεστερ Σίτι (3-1 τη Σαουθάμπτον) και ίσως από αύριο την Αρσεναλ, εφόσον νικήσει την Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ».

Ο Τζέιμι Βάρντι άνοιξε το σκορ στο 24΄ και έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής στην ιστορία της Premiership που πετυχαίνει γκολ σε 11 συνεχόμενους αγώνες, ενώ ο Μπάστιαν Σβαϊνστάιγκερ ισοφάρισε για τη Γιουνάιτεντ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρέθηκε στην κορυφή της Premier League μετά τη νίκη στο «Έτιχαντ» επί της Σαουθάμπτον με 3-1 και αναμένει το αποτέλεσμα του ντέρμπι που ακολουθεί απόψε, ανάμεσα στη Λέστερ και τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, για να δει αν θα παραμείνει εκεί.

Εντυπωσιακή για άλλη μία εβδομάδα, η Κρίσταλ Πάλας συνέτριψε τη Νιούκαστλ 5-1 και ανέβηκε στην έκτη θέση, ενώ με δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο η Σάντερλαντ νίκησε 2-0 τη Στόουκ και βρέθηκε εκτός της ζώνης υποβιβασμού.