Ο Κόροιβος «λύγισε» το Ρέθυμνο με τη «δύναμη» της έδρας

Την πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών πανηγύρισε στην Αμαλιάδα ο Κόροιβος, ο οποίος άντεξε στην πίεση του Ρεθύμνου και έφτασε στη νίκη με 83-79, για την 8η αγωνιστική.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας βασίστηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη γραμμή ψηλών του, ενώ όταν πήραν μπροστά και οι… μηχανές της περιφέρειας τότε οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-1 και στο 14΄ ξέφυγαν με 36-16, για να πάρουν το δρόμο προς τα αποδυτήρια με διαφορά ασφαλείας (47-27).

Ωστόσο, οι Κρήτες εξαργύρωσαν στο δεύτερο ημίχρονο την άμυνα ζώνης, που δημιούργησε προβλήματα στους γηπεδούχους, και σταδιακά άρχισαν να μειώνουν τη διαφορά για να βρεθούν στο 39΄ σε απόσταση αναπνοής (79-76).

Το παιχνίδι πήγε στο καλάθι μετά την «τρίποντη βόμβα» του Γιαννόπουλου (81-79), αλλά ο Τρότερ κατάφερε από τη γραμμή των ελευθέρων βολών να διαμορφώσει το τελικό 83-79 για τον Κόροιβο.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-27, 66-53, 83-79.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σχινάς, Ανδρικόπουλος, Παντελίδης

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Χάρτνινγκ 5, Ντέιβις 22(4), Πουλιανίτης, Χαριτόπουλος 7, Τρότερ 20(6), Γεωργάκης 12, Σλαφτσάκης 2, Χριστοδούλου, Βασιλόπουλος 8(2), Κάουνσιλ 7.

ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10(3), Σχίζας, Ρέλφορντ 6(1), Σάφτενααρ 14(2), Γιαννόπουλος 4(1), Χάροου 14, Στόουν 19(3), Τσακαρέλης, Κάρτερ 12, Ματαλών.

Σάλος με τον Ρούντιγκερ: Αντιδράσεις για ποστάρισμά του που παραπέμπει σε… ISIS

Ο Αντόνιο Ρούντιγκερ έχει ξεσηκώσει αντιδράσεις με ένα ποστάρισμά του με αφορμή το Ραμαζάνι.