Οι Γουόριορς δείχνουν ασταμάτητοι. Με τον Στέφεν Κάρι να πετυχαίνει 41 πόντους η ομάδα του Γκόλντεν Στέιτ πέρασε νικηφόρα και από το Φοίνιξ με 135-116 φτάνοντας έτσι το σερί του στο 17-0!

Εν τω μεταξύ ο Κώστας Κουφός πραγματοποίησε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση κόντρα στη Μινεσότα, αλλά δεν μπόρεσε να αποτρέψει την ήττα των Κιγκς με 101-91.

Ο Ελληνας σέντερ είχε 16 πόντους με 5/10 δίποντα, 6/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μιλγουόκι Μπακς αντιμετώπισαν τους Μάτζικ στο Ορλάντο κι έχασαν με 114-90. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε 32 αγωνιστικά λεπτά μέτρησε 17 πόντους (7/10 σουτ), 4 ριμπάουντ, ισάριθμες ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Με ήττα συνέχισαν κι οι Νάγκετς, που δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Σπερς. Ο Κώστας Παπανικολάου έμεινε στο παρκέ για 3:32 κι είχε στο ενεργητικό του ένα ριμπάουντ και 0/1 τρίποντο.

Πρωταγωνιστής της ημέρας, πάντως ήταν ο Τζέιμς Χάρντεν, ο οποίος με τους 50 (14/28 σουτ, 9 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 9 λάθη) πόντους που σημείωσε οδήγησε σε νίκη τους Χιούστον Ρόκετς με 116-114 επί των Φιλαδέλφεια.

Συνοπτικά σε αγώνες για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Σάρλοτ-Κλίβελαντ 90-95

Βοστόνη-Ουάσινγκτον 111- 78

Νέα Υόρκη – Μαϊάμι 78-97

Ιντιάνα – Σικάγο 104-92

Χιούστον – Φιλαδέλφεια 116-114

Μέμφις – Ατλάντα 101-116

Οκλαχόμα – Ντιτρότ 103-87

Φοίνιξ – Γκόλντεν Στέιτ 116-135