Ανώτερος ο Πλατανιάς, επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού

Ανώτερος ο Πλατανιάς επικράτησε 2-1 του Λεβαδειακού στα Χανιά για την 11η αγωνιστική της Super League, αύξησε σε 14 τους βαθμούς του χάρη στην 4η νίκη του αφήνοντας πίσω του 2 βαθμούς την ομάδα της Λιβαδειάς. Τα γκολ της ομάδας της Κρήτης σημείωσαν οι Λεονάρντο Ράμος (64΄) και Γιώργος Γιακουμάκης (71΄), ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε στο 86΄ ο Πέτρος Γιακουμάκης.

Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα των τρομοκρατικών επιθέσεων στο Παρίσι κρατήθηκε πριν τη σέντερα στο Δημοτικό Γήπεδο Περιβολίων. Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά, με τον Πλατανιά να έχει την υπεροχή και να δημιουργεί μια σημαντική ευκαιρία να προηγηθεί στο 12ο λεπτό. Ο Μιλούνοβιτς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γιακουμάκης έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Βερέμκο.

Οι Χανιώτες παρέμειναν πιο κινητικοί, με τον Μιλούνοβιτς να πιάνει τεχνικό πλασέ στο 23΄, αλλά η μπάλα πέρασε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Λεβαδειακού. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Λεβαδειακό σημειώθηκε στο 35′, με πρωταγωνιστή τον Μάντζιο που βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε μαεστρικά τον Σελίν, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε πάνω από την εστία του Σωτηρίου.

Οι δύο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια στο 0-0 στο ημίχρονο, αφού στο 44ο λεπτό, ο Κουλιμπαλί έκανε τη σέντρα από δεξιά, αλλά ο Γιακουμάκης έστειλε εκτός εστίας την μπάλα.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πλατανιάς συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο, αλλά δεν έβρισκε χώρους, με τον Λεβαδειακό να προσπαθεί να «χτυπήσει» στην κόντρα. Βλέποντας την αδυναμία της ομάδας του να σκοράρει, ο Γιώργος Παράσχος πέρασε στο 55΄ τον Ράμος στη θέση του Στανισιάβλιεβιτς, ενισχύοντας την επίθεση, μία αλλαγή που αποδείχτηκε «χρυσή».

Κι αυτό γιατί στο 64΄ (είχε προηγηθεί και η αλλαγή του Μάγκα στη θέση του Θέου για τον Λεβαδειακό) ο Ράμος «έγραψε» το 1-0 με κεφαλιά, όταν πηδώντας ψηλότερα απ΄ όλους αξιοποίησε τη σέντρα του Κουλιμπαλί. Στο 71΄ ήρθε και το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων, με τον Ράμος δημιουργό αυτή τη φορά (έκανε τη σέντρα) και σκόρερ με κεφαλιά τον Γιώργο Γιακουμάκη.

Ο τελευταίος κάθισε στον πάγκο στο 84΄ και 2 λεπτά αργότερα ο… Πέτρος Γιακουμάκης μείωσε για τους Βοιωτούς σε 2-1 με σουτ στην κίνηση μετά από εξαιρετική πάσα του Μάντζιου. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και ο Πλατανιάς πήρε το «τρίποντο» και αναρριχήθηκε στο βαθμολογικό πίνακα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βάτσιος (Δυτικής Αττικής)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μενδρινός, Κουλιμπαλί – Μάντζιος, Τριποτσέρης

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Γιώργος Παράσχος): Σωτηρίου, Κουλιμπαλί, Βάντερσον, Σελίν, Μπανανά, Μουνάφο, Μενδρινός, Στανισάβλιεβιτς (55΄ Ράμος), Γιακουμάκης (84΄ Αποστολόπουλος), Μιλούνοβιτς (78΄ Ντίνας), Ανγκούλο.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ακης Μάντζιος): Βερέμκο, Μανωλάς, Ουόν, Στάθης, Τριποτσέρης (82΄ Καψάσκης), Μαχαίρας, Νικολάου (74΄ Ναβάρο), Γιακουμάκης, Μάντζιος, Μίγκας, Θέος (60΄ Μάγκας).

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.