Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Νίκη με ανατροπή η Παρί, 3άρα της Μπορντό στη Λιόν

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε -δυσκολότερα απ' όσο δείχνει το τελικό σκορ- της Ναντ με 4-1 στο «Μποζουάρ», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.  Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μπορντό επικράτησε 3-1 της Λιόν και την απομάκρυνε από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ρεν παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Τρουά και δείχνει να «ξεφουσκώνει», μετά το εξαιρετικό της ξεκίνημα, ενώ αντίθετα η Καέν νίκησε 2-0 τη Γκαζελέκ και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση.

Στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος παρέμεινε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε -δυσκολότερα απ΄όσο δείχνει το τελικό σκορ- της Ναντ με 4-1 στο «Μποζουάρ», στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής.

Οι πρωταθλητές βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο, όμως ο Ιμπραϊμοβιτς ισοφάρισε στο ξεκίνημα του β΄ μέρους και στη συνέχεια ο Καβάνι (που πέρασε ως αλλαγή), ο Ντι Μαρία και ο Οριέ χάρισαν το «τρίποντο» στην ομάδα του Λοράν Μπλαν.

Με τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Μπορντό επικράτησε 3-1 της Λιόν και την απομάκρυνε από τις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του γαλλικού πρωταθλήματος. Η Ρεν παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Τρουά και δείχνει να «ξεφουσκώνει», μετά το εξαιρετικό της ξεκίνημα, ενώ αντίθετα η Καέν νίκησε 2-0 τη Γκαζελέκ και αναρριχήθηκε στην τρίτη θέση.