Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024
Προκρίθηκε στον τελικό ως πρώτος ο Πετρούνιας

Σταθερά για μετάλλιο στους κρίκους στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, οδεύει ο Λευτέρης Πετρούνιας, καθώς στον προκριματικό του συγκεκριμένου οργάνου κατετάγη πρώτος. Η πρόκριση του πρωταθλητή Ευρώπης είναι μέχρι στιγμής και η μοναδική για τα ελληνικά χρώματα, μετά την ολοκλήρωση της 1ης ημέρας του αθλήματος και των μισών οργάνων απ' όσα υπάρχουν στο πρόγραμμα (οι προκριματικοί θα ολοκληρωθούν τη Δευτέρα).

Σταθερά για μετάλλιο στους κρίκους στους 1ους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του Μπακού, οδεύει ο Λευτέρης Πετρούνιας, καθώς στον προκριματικό του συγκεκριμένου οργάνου κατετάγη πρώτος.

Η πρόκριση του πρωταθλητή Ευρώπης είναι μέχρι στιγμής και η μοναδική για τα ελληνικά χρώματα, μετά την ολοκλήρωση της 1ης ημέρας του αθλήματος και των μισών οργάνων απ’ όσα υπάρχουν στο πρόγραμμα (οι προκριματικοί θα ολοκληρωθούν τη Δευτέρα).

Η ιδιαιτερότητα που έχει η συγκεκριμένη διοργάνωση σε σχέση με τις άλλες μεγάλες (Ολυμπιακοί Αγώνες, Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα), είναι πως άπαντες μετέχουν στο σύνθετο ατομικό και από εκεί περνάνε και οι προκρίσεις στο κάθε όργανο ξεχωριστά, όπου όμως προκρίνεται ένας αθλητής ανά χώρα.

Αναλυτικά, η ελληνική παρουσία στα προκριματικά της ενόργανης είχε ως εξής:

Άνδρες

Στος κρίκους ο Λευτέρης Πετρούνιας ήταν πρώτος με 15.733 βαθμούς (πρόκριση στον τελικό), ο Νίκος Ηλιόπουλος 43ος με 13.166β. και ο Βλάσης Μάρας 68ος με 12.066β. Στον ίππο ο Ηλιόπουλος ήταν 35ος με 13.233β., ο Μάρας 42ος με 12.966β. και ο Πετρούνιας 48ος με 12.700β. Στο έδαφος ο Πετρούνιας ήταν 37ος με 13.966β., ο Μάρας 42ος με 13.733β. και ο Ηλιόπουλος 60ός με 13.100β.

Έτσι, στο Σύνθετο ατομικό, ο Πετρούνιας βρίσκεται στην 10η θέση (πρόκρισης) με 42.399β., ο Ηλιόπουλος στην 37η θέση με 39.499β. και ο Μάρας στην 45η θέση με 38.765β., που όμως αύριο θα αγωνιστεί στο «γερό» όργανο γι’ αυτόν, που είναι το μονόζυγο. Στο Ομαδικό, η Ελλάδα βρίσκεται στη 10η θέση με 82.797β.

Γυναίκες

Στο άλμα η Βάσω Μιλλούση ήταν 49η με 13.233β., η Μυρόπη Χριστοφιλάκη 51η με 13.200β. και η Ιωάννα Ξουλόγη 70ή με 12.766β. Στους ασύμμετρους ζυγούς η Μιλλούση ήταν 22η με 12.933β., η Ξουλόγη 77η με 9.266β. και η Χριστοφυλάκη 81η με 8.600β.

Έτσι, στο Σύνθετο ατομικό, η Μιλλούση (που αύριο αγωνίζεται στο «γερό» όργανο γι’ αυτήν που είναι η δοκός ισορροπίας) βρίσκεται στην 28η θέση με 26.166β, η Ξουλόγη στην 76η θέση με 22.032β. και η Χριστοφυλάκη στην 77η θέση με 21.800β. Στο Ομαδικό, η Ελλάδα βρίσκεται στην 19η θέση με 48.632β.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.