Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Σημαντική νίκη του Αστέρα επί του Ατρομήτου στην Τρίπολη

Ο Αστέρας κατάφερε να νικήσει 1-0 τον Ατρόμητο στην Τρίπολη, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Σούπερ Λίγκας. Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν μέτρια, κατάφερε, όμως, να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης χάρη στο γκολ του Δημήτρη Κουρμπέλη στο 66ο λεπτό του αγώνα.

Μέτριο ήταν το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο. Ο Αστέρας αγωνίστηκε με πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη και δεν απείλησε ιδιαίτερα την εστία του Γκορμπούνοφ. Από την άλλη πλευρά ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος και απείλησε περισσότερο την άμυνα των γηπεδούχων.

Η πιο καλή ευκαιρία ανήκε στην ομάδα του Νίκου Νιόπλια στο 19ο λεπτό. Τότε, ο Μαρσελίνιο από πλάγια θέση αριστερά, δέχθηκε την πάσα του Καραμάνου και με δυνατό σουτ προς την κλειστή γωνία υποχρέωσε τον Θεοδωρόπουλο σε δύσκολη επέμβαση, για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Στην επανάληψη ο Αστέρας μπήκε πιο δυνατά και πίεσε την άμυνα του Ατρόμητου. Κατάφερε μάλιστα στην πρώτη καλά οργανωμένη επίθεση του ν’ ανοίξει το σκορ.

Στο 66′ ο Νίκο Φερνάντεθ γέμισε στην περιοχή με εκτέλεση φάουλ και ο Κουρμπέλης έπιασε στον ύπνο την άμυνα του Ατρομήτου, αφού βρέθηκε ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι και με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος προσπάθησε ν’ αντιδράσει. Ο Νιόπλιας έριξε στο παιχνίδι του Ναπολέονι, Παπάζογλου και Μπρίτο κάνοντας πιο επιθετικό το παιχνίδι της ομάδας του, η οποία πίεσε για την ισοφάριση, είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων άντεξε και το σκορ δεν άλλαξε.

Ο διαιτητής Σταύρος Τριτσώνης (Αθηνών) έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Φερνάντεθ, Κουρμπέλη, Παντελιάδη – Δημούτσο, Κιβρακίδη, Κοντοέ.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης):
Θεοδωρόπουλος, Λούι (74′ Ζησόπουλος), Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Κουρμπέλης (77′ Αλόκο), Ιγκλέσιας, Ρόλε (64′ Μούκαμ), Φερνάντεθ, Γιαννιώτας, Μπαράλες.

Ατρόμητος (Νίκος Νιόπλιας):
Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Λαζαρίδης, Νάστος, Κατσουράνης, Δημούτσος, Αγκουαζί (69′ Ναπολεόνι), Καραμάνος (77′ Παπάζογλου), Ούμπιντες (72′ Μπρίτο), Μαρσελίνιο.

Το ξέσπασμα του Βαγγέλη Μαρινάκη στο πέναλτι που χάρισε την πρόκριση στην Κ19 στον τελικό (vid)

Δείτε πως «ξέσπασε» ο Βαγγέλης Μαρινάκης στο νικητήριο πέναλτι του Λιατσικούρα το οποίο χάρισε την πρόκριση στον Ολυμπιακό για τον τελικό του Youth League!