Ήττα της Λίβερπουλ στο «αντίο» του Τζέραρντ, εντυπωσιακή η Σαουθάμπτον

Με ήττα συνοδεύτηκε ο τελευταίος αγώνας του Στίβεν Τζέραρντ στο «Ανφιλντ» με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Εντυπωσιακή κατά διαστήματα η Σαουθάμπτον, συνέτριψε με 6-1 την Άστον Βίλα για την 37η αγωνιστική της Premier League και παραμένει «ζωντανή» στην διεκδίκηση ενός «εισιτηρίου» για το Europa League της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου. Η είδηση του αγώνα είναι το χατ-τρικ που σημείωσε ο Μανέ σε μόλις δύο λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, καθώς σκόραρε στις 13ο, στο 14ο και στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης!

Με ήττα συνοδεύτηκε ο τελευταίος αγώνας του Στίβεν Τζέραρντ στο «Ανφιλντ» με τη φανέλα της Λίβερπουλ.

Οι «κόκκινοι» μετά από από μια ακόμα πολύ κακή εμφάνιση, έχασαν 3-1 από την Κρίσταλ Πάλας στο πλαίσιο της 37ης και προτελευταίας αγωνιστικής της Premier League και δεν έχουν εξασφαλίσει ακόμα τη συμμετοχή τους στο Europa League της επόμενης περιόδου.

Εντυπωσιακή κατά διαστήματα η Σαουθάμπτον, συνέτριψε με 6-1 την Άστον Βίλα και παραμένει «ζωντανή» στην διεκδίκηση ενός «εισιτηρίου» για το Europa League της ερχόμενης αγωνιστικής περιόδου.

Η είδηση του αγώνα είναι το χατ-τρικ που σημείωσε ο Μανέ σε μόλις δύο λεπτά και 56 δευτερόλεπτα, καθώς σκόραρε στις 13ο, στο 14ο και στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης!

Πρόκειται για το ταχύτερο χατ-τρικ στην ιστορία της Premier League, καθώς το προηγούμενο σχετικό ρεκόρ ήταν τέσσερα λεπτά και 33 δευτερόλεπτα με κάτοχο τον Ρόμπι Φάουλερ από τις 28 Αυγούστου 1994.

Επίσης, το επίτευγμα του Μανέ, αποτελεί και ρεκόρ για το πιο «σύντομο» χατ-τρικ, καθώς το προηγούμενο κατείχε από το 2003 ο Ντουάιτ Γιορκ της Μπλάκμπερν, που είχε πετύχει τρία γκολ μέχρι το 22ο λεπτό.

Εν τω μεταξύ, σε δύσκολη θέση περιήλθε η Νιούκαστλ μετά την ήττα από την ήδη υποβιβασμένη Κουίνς Παρκ Ρέιντζερς.

Οι «ανθρακωρύχοι» χρειάζονταν ένα βαθμό για να διασφαλίσουν την παραμονή τους, αλλά αν και προηγήθηκαν στο «Λόφτους Ρόουντ» δεν κατόρθωσαν να διατηρήσουν ούτε την ισοπαλία. Ευτυχώς γι΄ αυτούς, η Τότεναμ νίκησε 2-0 τη Χαλ και την κράτησε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, που σημαίνει ότι η Άστον Βίλα παρά το 1-6 από τη Σαουθάμπτον σώθηκε και μαθηματικά.