Η Παρί νίκησε στη Μασσαλία και έβαλε «φωτιά» στον τίτλο

Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού γαλλικού πρωταθλήματος έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας 3-2 της Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», στο μεγάλο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής. Σε απόσταση δύο βαθμών από την πέμπτη θέση και τη Σεντ Ετιέν μείωσε τη διαφορά η Μπορντό, που επικράτησε με 2-1 στο «Σαμπάν-Ντελμά» της Λανς στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στο Championnat.

Καθοριστικό βήμα για την κατάκτηση και του φετινού γαλλικού πρωταθλήματος έκανε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας 3-2 της Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ», στο μεγάλο ντέρμπι της 31ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν δύο φορές στο α΄ μέρος με τον Ζινιάκ (ενδιάμεσα είχε ισοφαρίσει ο Ματουιντί), αλλά οι πρωταθλητές «απάντησαν» με δύο τέρματα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με Μαρκίνιος και αυτογκόλ του Μορέλ, και στη συνέχεια ήλεγξαν απόλυτα το ματς και θα μπορούσαν να φτάσουν σε ευρύτερη νίκη, αν οι πολυδιαφημισμένοι επιθετικοί τους ήταν στοιχειωδώς εύστοχοι.

Η Μαρσέιγ δεν μπόρεσε να αντιδράσει όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ, μοιάζει να χάνει οριστικά το «τρένο» του τίτλου και πλέον κινδυνεύει να μείνει και εκτός της πρώτης τριάδας, καθώς η Μονακό ακολουθεί σε απόσταση τριών βαθμών, ενώ έχει κι ένα ματς λιγότερο.

Η Παρί επανήλθε στην κορυφή, ένα βαθμό μπροστά από τη Λιόν, ενδέχεται όμως το αποψινό ντέρμπι να της κοστίσει μία σοβαρή απώλεια, καθώς ο Νταβίντ Λουίζ αποχώρησε στο πρώτο ημίχρονο με μυϊκό πρόβλημα στο μηρό, κι ενώ απομένουν μόλις δέκα ημέρες πριν τον πρώτο αγώνα με την Μπαρτσελόνα για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Σε απόσταση δύο βαθμών από την πέμπτη θέση και τη Σεντ Ετιέν μείωσε τη διαφορά η Μπορντό, που επικράτησε με 2-1 στο «Σαμπάν-Ντελμά» της Λανς στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής στο Championnat.

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν εντυπωσιακό, καθώς και τα τρία γκολ σημειώθηκαν από το 81ο λεπτό και ύστερα, με τους «γιρονδίνους» να φτάνουν στο τρίποντο χάρις στο τέρμα του Νικολά Μορίς-Μπελέι στις καθυστερήσεις.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μονακό-Σεντ Ετιέν 1-1
(68΄ Μαρτιάλ – 62΄ Ερντίνκ)

Γκινγκάμπ-Λιόν 1-3
(80΄ Μποβέ – 27΄ Φεκίρ, 39΄πεν. Λακαζέ, 61΄ Νγιε)

Λοριάν-Ρεν 0-3
(17΄ Μεξέρ, 43΄ Αρμάντ, 50΄ Ντουκουρέ)

Μετς-Τουλούζ 3-2
(25΄,42΄,54΄ Μαϊγκά – 22΄ Γεντέρ, 90΄ Ντουμπιά)

Λιλ-Ρεμς 3-1
(18΄ Κορσιά, 48΄ Οριζί, 72΄ Ρου – 52΄ Ντε Πρεβίγ

Μονπελιέ-Μπαστιά 3-1
(69΄ Μπάριος, 72΄ Μουνιέρ, 90΄ Σανσόν – 35΄ Σιο)

Νις-Εβιάν 2-2
(45΄ Μποσετι, 68΄ Εϊσερίκ – 18΄ Νουνκό, 78΄ Τόμασον)

Μπορντό-Λανς 2-1
(81΄ Μαριάνο, 90΄+ Μπελέι – 86΄ Σανάβρια)

Ναντ-Καέν 1-2
(11΄ Μπεντόγια – 80΄πεν. Σαλά, 90΄+ Λεμάρ)

Μαρσέιγ-Παρί Σεν Ζερμέν 2-3
(30΄, 43΄ Ζινιάκ – 35΄ Ματουιντί, 49΄ Μαρκίνιος, 51΄αυτ. Μορέλ)

Λανς 25

Ρόι Κιν: «Έπινα πάρα πολύ όταν ήμουν στη Γιουνάιτεντ – Ήταν ντροπή»

Ο Ρόι Κιν μίλησε για τη περίοδο που βρισκόταν στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τις κακές συνήθειες που είχε.