Ο Παναθηναϊκός κέρδισε τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ και πήρε «εκδίκηση»

Το αήττητο στο ΟΑΚΑ διατήρησε ο Παναθηναϊκός. Με τον Γκιστ να είναι εκτός λόγω τραυματισμού, οι «πράσινοι» επικράτησαν 83-69 του ΠΑΟΚ σε αναμέτρηση για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, οι οποίοι με τη νίκη αυτή βρέθηκαν προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας με 36 βαθμούς, ο Γιάνκοβιτς που σημείωσε 14 πόντους.

Οι παίκτες του Ιβάνοβιτς, με καλά ποσοστά από τη γραμμή των 6.75μ. στο δεύτερο δεκάλεπτο, κατάφεραν να προηγηθούν με 25-17 στο 13ο λεπτό και με 36-24 στο 16`. Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου αντέδρασε. Έκανε επιμέρους σκορ 10-3, με ηγέτη τον Τσόχλα που είχε 2/2 προσπάθειες τριών πόντων και μείωσε σε 39-34 στο ημίχρονο.

Ο Μαρκ Κάρτερ άλλαξε τις ισορροπίες του αγώνα στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Γενικότερα, ο Αμερικανός σημείωσε 12 πόντους σε αυτή τη περίοδο, αλλά δεν ήταν αρκετοί για την ομάδα του. Υπό την έννοια ότι με πέντε συνεχόμενους πόντους ισοφάρισε σε 39-39 (21′) και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως και 25’ (49-45). Εκεί ο Παναθηναϊκός πήρε πόντους από τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη κυρίως όμως βελτίωσε την άμυνά του. Με επιμέρους σκορ 12-4 προηγήθηκε στο τέλος της περιόδου με 61-49.

Ο Νέλσον φρόντισε για την διατήρηση της διαφοράς σε υψηλά επίπεδα καθώς έφτασε έως και στους 16 πόντους (72-56) λίγα δευτερόλεπτα πριν την συμπλήρωση πέντε λεπτών στη τελευταία πράξη της αναμέτρησης. Ο δε Αμερικανός σημείωσε επτά πόντους σε αυτό το διάστημα. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ροκανίσει την διαφορά περνώντας τη μπάλα στη ρακέτα και στα χέρια του Λάνγκφορντ, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι. Με τη διαφορά μάλιστα άνω των δέκα πόντων (79-64, 37’), το υπόλοιπο διάστημα απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 39-34, 61-49, 83-69

Διαιτητές: Παπαπέτρου-Παναγιώτου-Βαρδάλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Σλότερ 1, Μποχωρίδης, Γιάνκοβιτς 14(1), Φώτσης 8 (2), Νέλσον 12(1), Παππάς 12(1), Μαυροκεφαλίδης 9(1), Διαμαντίδης 10(1), Μπατίστα 11, Μπλουμς, Λαουάλ 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15(1), Λιάπης, Κάρτερ 17(1), Τσόχλας 10(2), Δέδας 6(2), Κώττας, Οντουμ 5(1), Βον 4, Σιναντίνοβιτς, Χαριτόπουλος 10(1), Σαλούστρος 2.

Σε αγώνες της 19ης αγωνιστικής (7-9/3/2015) της Α1 Ανδρών στο μπάσκετ σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Πανιώνιος 22

Τρομεροί Σίξερς με τρομακτικό Εμπίντ που έβαλε 50άρα!

Ο Τζόελ Εμπίντ ήταν ασταμάτητος και βάζοντας 50 πόντους οδήγησε τους Σίξερς στη νίκη με 125-114 επί των Νικς.