Ξανά πρώτη η Λιόν, «γκέλα» της Μαρσέιγ, σημαντική νίκη η Μονπελιέ

Με γκολ του Φεκίρ στο 67ο λεπτό η Λιόν έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Ναντ στο «Ζερλάν» και τέθηκε εκ νέου επικεφαλής στην κατάταξη του Championnat, προσπερνώντας την Παρί Σεν Ζερμέν που είχε βρεθεί προσωρινά στην κορυφή. Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μονπελιέ στην έδρα της Γκινγκάμπ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Σανσόν (2') και Μπεριγκό (55') οι σκόρερ του αγώνα.

Με γκολ του Φεκίρ στο 67ο λεπτό η Λιόν έκαμψε με 1-0 την αντίσταση της Ναντ στο «Ζερλάν» και τέθηκε εκ νέου επικεφαλής στην κατάταξη του Championnat, προσπερνώντας την Παρί Σεν Ζερμέν που είχε βρεθεί προσωρινά στην κορυφή.

Σημαντικό έδαφος στη μάχη του τίτλου έχασε η Μαρσέιγ, η οποία μέχρι το 90΄ κρατούσε το πολύτιμο «τρίποντο» στην έδρα της Σεντ Ετιέν, αλλά στην εκπνοή του αγώνα ο Ερντινκ «χάλασε» τα σχέδια στους φιλοξενούμενους, καθώς διαμόρφωσε το τελικό, 2-2.

Σημαντική νίκη με 2-0 πέτυχε η Μονπελιέ στην έδρα της Γκινγκάμπ, στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Σανσόν (2′) και Μπεριγκό (55′) οι σκόρερ του αγώνα.