Τρίτη 07 Μαϊου 2024
Εύκολα Τσέλσι, Σίτι και Γιουνάιτεντ, «αγχώθηκαν» Λίβερπουλ και Άρσεναλ

Έχοντας ως σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 31' τον Τζον Τέρι, η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Γουέστ Χαμ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της Boxing Day και συγκεκριμένα της 18ης αγωνιστικής της Premier League. Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 36ο γκολ του αρχηγού στο πρωτάθλημα, ενώ έφτασε τα 61 με τη φανέλα της Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις.

Έχοντας ως σκόρερ του πρώτου τέρματος στο 31′ τον Τζον Τέρι, η Τσέλσι πήρε τη νίκη με 2-0 κόντρα στην Γουέστ Χαμ, στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της Boxing Day και συγκεκριμένα της 18ης αγωνιστικής της Premier League.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτό ήταν το 36ο γκολ του αρχηγού στο πρωτάθλημα, ενώ έφτασε τα 61 με τη φανέλα της Τσέλσι σε όλες τις διοργανώσεις.

Μάλιστα, ο φυσικός ηγέτης των «Μπλε» απέχει πλέον μόλις δύο ακόμη (ο Ντέιβιντ Άνσγουορθ είχε ολοκληρώσει τη θητεία του στα 38) από την κορυφή των αμυντικών με τα περισσότερα γκολ στην Ιστορία.

Ο Τέρι σκόραρε σε δεύτερο συνεχόμενο ματς, μετά από το γκολ που πέτυχε απέναντι στη Στόουκ την περασμένη Δευτέρα στο «Μπριτάνια» και η Τσέλσι ήταν πραγματικά ασταμάτητη. Παράλληλα, ο διεθνής κεντρικός αμυντικός μπήκε στο top25 των αρχισκόρερ του συλλόγου.

Πάντως, το σκορ είναι «φτωχό», αφού πέρα από τα γκολ, η ομάδα του Μουρίνιο έπαιξε ποδόσφαιρο ολοκληρωτικής κυριαρχίας. Το 2-0 ήρθε στο β’ ημίχρονο και ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη των Λονδρέζων, έπειτα από ωραίο κλέψιμο και ασίστ του Αζάρ στον Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος ταλαιπώρησε τρεις αντιπάλους του για να πετύχει από το ύψος της περιοχής το 13ο εφετινό του γκολ.

«Boxing Day» με τριάρες για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Μάντσεστερ Σίτι, Σαουθάμπτον και Χαλ.

Οι «μπέμπηδες» στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής επικράτησαν 3-1 της Νιούκαστλ (δύο τέρματα σημείωσε ο Ρούνεϊ), η Σίτι νίκησε 3-1 εκτός έδρας την Γουέστ Μπρομ, η Σαουθάμπτον νίκησε με το ίδιο σκορ επίσης εκτός έδρας την Κρίσταλ Πάλας, ενώ τέλος η Χαλ έκαμψε με 3-1 εκτός έδρας την Σάντερλαντ.

Βαθμολογική ανάσα πήρε η Λίβερπουλ, η οποία με τέρμα του Στέρλινγκ στο 61ο λεπτό νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Μπέρνλι.

Στον τελευταίο αγώνα της ημέρας η Άρσεναλ με τέρματα των Σάντσεζ (37`) και Ροζίτσκι (65`) επικράτησε 2-1 της ΚΠΡ, ενώ για τους φιλοξενούμενους μείωσε με πέναλτι στο 79ο λεπτό ο Τσάρλι Όστιν.

Αναλυτικό τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής: