Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024
Στο τάι μπρέικ νίκησε η Κηφισιά, εύκολα η ΜΕΝΤ

Ο Α.Ο.Κηφισιάς έκανε μία ακόμα εκπληκτική εμφάνιση στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και νίκησε 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ. Παράλληλα, η ΜΕΝΤ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της ΑΕΚ. Τη Δευτέρα πέφτει η αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ ανδρών με το ντέρμπι «αιωνίων» Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός.

Ο Α.Ο.Κηφισιάς έκανε μία ακόμα εκπληκτική εμφάνιση στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και νίκησε 3-2 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης σε αγώνα διαφήμιση για το βόλεϊ. Παράλληλα, η ΜΕΝΤ επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ της ΑΕΚ στα ματς που έριξαν την αυλαία της 9ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ ανδρών.

Α.Ο. Κηφισιάς-Εθνικός Αλεξ. 3-2

Ηταν το ντέρμπι των ανατροπών καθώς η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε 1-0 σετ, βρέθηκε να χάνει 2-1 σετ και πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ με 15-13. Η Κηφισιά διατήρησε το αήττητο στην έδρα της, έβαλε τέλος στο σερί νικών (5-0) του Εθνικού και με 18 βαθμούς είναι στην 4η θέση. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης χάνει για τρίτη φορά εφέτος στο τάι μπρέικ, πήγε στους 19 βαθμούς και παρά την ήττα της διατηρήθηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας.

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 67 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 6 άσσους, 62 επιθέσεις, 18 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13)

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 15 (9/12 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (13/16 επ), Φερρέρα 6 (4/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ – 48% άριστες), Ρουμελιωτάκης 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ – 45% άριστες), Γιοβάνοβιτς 32 (25/50 επ, 7 άσσους) / Ταμπουρατζής (λ, 75% υπ – 54% άριστες), Κάπελλας (λ, 67% υπ – 67% άριστες), Κόβαλτσουκ 9 (8/16 επ, 1 άσσος, 73% υπ – 53% άριστες), Κόντος, Όστιν

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 17 (9/14 επ, 1 άσσος, 7 μπλοκ), Παπάζογλου 6 (5/11 επ, 1 μπλοκ), Τσουκ 27 (19/35 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ, 67% υπ – 52% άριστες), Αν. Δαλακούρας 8 (6/17 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ – 41% άριστες), Άντριτς 28 (23/42 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ – 47% άριστες), Κασαμπαλής.

ΜΕΝΤ-ΑΕΚ 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και την πρώτη με το «καθαρό» 3-0 σετ σημείωσε η ΜΕΝΤ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση επικράτησε της ΑΕΚ με 3-0 και πήρε τρεις πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.
Κορυφαίος της ΜΕΝΤ ήταν ο Γκόρτσανιουκ, ο Χατζηηλιάδης πήρε τους καθοριστικούς πόντους του 2ου σετ, ενώ πολύ δουλειά έκαναν Πάρις και Σφενδυλάκης Η επικράτηση ήρθε πιο δύσκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Μεγάλη ήταν απώλεια του Μπίσετ που δεν αγωνίστηκε λόγω της θλάσης στον τρικέφαλο από τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ είχε προβάδισμα και στα τρία σετ αλλά η ομάδα φάνηκε επηρεασμένη από τα προβλήματα των τελευταίων ημερών και δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και κρίθηκε στις λεπτομέρειες για τη ΜΕΝΤ. Στο 1ο σετ η ΑΕΚ είχε προβάδισμα δύο πόντων μέχρι το 12-10. Με καλό σερβίς του Σφενδυλάκη, πόντο από τον Σακόγλου και άουτ από τον Ωρολογά έφεραν τη ΜΕΝΤ μπροστά με 13-12. Η ΑΕΚ πέρασε πάλι μπροστά με 16-15 χάρις τον πόντο του Ανδρεάδη και η ΜΕΝΤ βρήκε πάλι στο 20-19 με άσσο του Χατζηηλιάδη. Στο 21-21 ο Πάρις πήγε στο σερβίς και δημιούργησε ρήγμα στην υποδοχή της ΑΕΚ. Με πόντους από Αντιφάκο, Γκόρτσανιουκ και άσσο του Πάρρις έγινε το 24-21, ο Ιταλός πασαδόρος έχασε το σερβίς (24-22) και το σετ τελείωσε με μπλοκ άουτ του Γκόρτσανιουκ (25-22).

Η ΑΕΚ στο 2ο σετ έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να μπει στον αγώνα. Με μπλοκ από Ανδρεάδη και Ραντούνοβιτς η «Ενωση» προηγήθηκε 5-1 και όσο προχωρούσε το σετ άνοιγε τη διαφορά η οποία έφτασε στο μέγιστο του +6 (20-14). Οι αλλαγές του Σπύρου Γκόλιτση, τα σερβίς του Σφενφυλάκη και τα δύο διαδοχικά μπλοκ του Πάρις έφεραν σερί 5-0 για τη ΜΕΝΤ που μείωσε 20-19 και αργότερα με δύο πόντους του Παπαϊακώβου (επίθεση και μπλοκ) ισοφάρισε 22-22. Το λάθος του Γκόρτσανιουκ και η επίθεση του Ραντούβιτς έφεραν την ΑΕΚ σε απόσταση βολής 24-22, αλλά δύο πόντοι του Χατζηηλιάδη έφεραν την ισοφάριση (24-24). Η επίθεση του Παγιαν και το χαμένο σερβίς του Σακόγλου έφεραν την ΑΕΚ και πάλι δύο φορές μπροστά στο σκορ με 25-24 και 26-25 αλλά ο Χατζηηλιάδης με επίθεση ισοφάρισε 26-26 και το σετ τελείωσε με το λάθος του Παγιάν (πάτησε γραμμή) και τον άσσο του Χατζηηλιάδη.

Μεγάλη μάχη έγινε και στο 3ο σετ όπου και πάλι η ΑΕΚ αν και βρέθηκε πίσω με 11-9, με σερί 3-0 προηγήθηκε 13-12 και αργότερα με δύο πόντους του Ανδρεάδη και έναν του Παγιάν ξέφυγε 22-19. Με πρωταγωνιστή τον Γκόρτσανιουκ που βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα η ΜΕΝΤ έκανε σερί 3-0 και ισοφάρισε 22-22. Η ομάδα της Τούμπας με άουτ επίθεση του Ωρολογά έφτασε σε ματς μπολ (24-23) αλλά και πάλι η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να μπει στον αγώνα και με δύο λάθη από Πάρις, Γκόρτσανιουκ προηγήθηκε 25-24 και αργότερα 27-26 από την επίθεση του Παγιάν και 28-27 με την επίθεση του Ραντούνοβιτς. Ο Σφενδυλάκης ισοφάρισε με επίθεση 28-28 και με δύο συνεχόμενα μπλοκ από τους Πάρις, Σφενδυλάκη τελείωσε ο αγώνας εν μέσω αποθέωσης από τους οπαδούς της ΜΕΝΤ.

* Οι πόντοι της ΜΕΝΤ προήλθαν από 6 άσσους, 47 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλου. Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 3 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλου.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 28-26, 30-28)

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 8 (7/19 επ, 1 άσσος), Γκόρτανιουκ 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 11 (9/14 επ, 2 άσσοι, 59% υπ- 37% άριστες), Πάρις 9 (4/4 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Αντιφάκος 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Σφενδυλάκης 8 (4/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κνάπεκ (λ. – 64% υπ – 27% άριστες), Αντωνιάδης (λ. – 50% υπ -25% άριστες), Παπαϊακώβου 6 (5/6 επ 1 μπλοκ), Χρυσάφης 1

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Ωρολογάς 4 (2/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ – 46% άριστες), Ίλιτς 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 11 (7/14 επ, 50% υπ – 40% άριστες), Παγιάν 12 (12/26 επ), Κρνιτς 1 (άσσος), Ανδρεάδης 11 (8/11 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 58% υπ – 50% άριστες), Μιχαλόπουλος, Δημητρούδης.

Σε αναμετρήσεις για την 9η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ των ανδρών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ορεστιάδα-ΠΑΟΚ 0-3 (17-25, 19-25, 18-25)
Φοίνικας Σύρου-Άρης 3-0 (31-29, 25-18, 25-21)
Λαμία-Παμβοχαϊκός 0-3 (21-25, 21-25, 23-25)
Α.Ο. Κηφισιάς-Εθνικός Αλεξ. 3-2 (25-21, 23-25, 19-25, 31-29, 15-13)