«Ηφαίστειο» ο ΠΑΟ, νίκες για ΟΣΦΠ, Μακεδόνες και ΑΕΚ

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Σαντορίνη επικρατώντας με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών. Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 3-0 σετ το Ρέθυμνο με τα δύο πρώτα σετ να τελειώνουν με 25-06 (!), ενώ άνετη νίκη σημείωσε και η ΑΕΚ επίσης με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου. Τέλος, οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 σετ του Ηρακλή.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Σαντορίνη επικρατώντας με 3-1 σετ του ΑΟ Θήρας στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε με 3-0 σετ το Ρέθυμνο με τα δύο πρώτα σετ να τελειώνουν με 25-06 (!), ενώ άνετη νίκη σημείωσε και η ΑΕΚ επίσης με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου. Τέλος, οι Μακεδόνες επικράτησαν με 3-1 σετ του Ηρακλή.

Α.Ο. Θήρας-Παναθηναϊκός 1-3

Ούτε στην Σαντορίνη δεν εκτροχιάστηκε το εξπρές του Παναθηναϊκού με την ομάδα του Γιώργου Ρούση να επικρατεί με 3-1 του πολύ καλού ΑΟ Θήρας, πανηγυρίζοντας την 7η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια. Ο ΑΟ Θήρας στο πρώτο σετ ξεκίνησε καλύτερα αλλά 22-18 έγινε 22-23 υπέρ του Παναθηναϊκού με συνεχόμενες πετυχημένες κόντρες. Η Μεμετζή έριξε στο ματς τη Βαρουδάκη, η οποία ισοφάρισε με επίθεση, έδωσε το προβάδισμα με άσο και στο επόμενο σερβίς της ο ΠΑΟ χρεώθηκε με λάθος θέσεις για να κλείσει το σετ.

Ο ΠΑΟ αντέδρασε στο β’ σετ (13-17) όταν πήρε από νωρίς διαφορά με τον ΑΟΘ όμως να ισοφαρίσει στο 21-21. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο με τον Ρούση στο 24-25 να βάζει στο ματς την Τσατσούρι κι η τελευταία με άσο διαμόρφωσε το 25-27. Ο Παναθηναϊκός με την Χρήστου πλέον να ξεκινά στο βασικό σχήμα ως διαγώνια (είχε μπει και στα δύο πρώτα σετ αντί της Βίλκου) πήρε εύκολα το τρίτο σετ και στο τέταρτο ενώ είχε πάλι μια διαφορά 2-3 πόντων η Θήρα ισοφάρισε σε 21-21 βάζοντας φωτιά στο ματς η οποία όμως έσβησε γρήγορα. Ο ΠΑΟ πήρε την αλλαγή, η Καββαδία πήγε στο σερβίς κι οι πράσινες με σερί 4-0 πήραν το σετ και τη νίκη.

Τα σετ: 25-23, 25-27, 16-25, 21-25
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Μουντάκη 8 (7/31 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 27% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (7/14 επ., 2 μπλοκ), Καρπουζά 12 (12/29 επ.), Βεργίδου 7 (3/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τένεβα 18 (16/45 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 54% υπ. – 26% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 27% άριστες) / Ξαγοραράκη, Βαρουδάκη 3 (1/7 επ., 2 άσοι, 20% υπ. – 20% άριστες), Ψυλλάκη
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 11 (7/17 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καββαδία 8 (6/12 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μερτέκη 16 (13/34 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες), Βίλκου 3 (3/10 επ.), Τσίμα 17 (17/50 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Πατσέκο 4 (1/7 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (75% υπ. – 44% άριστες) / Χρήστου 9 (4/9 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσατσούρη.

Ολυμπιακός-Ρέθυμνο 3-0 (25-06, 25-06, 25-17)
Σαρωτικός ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον ΟΠΕΡ τον οποίο και συνέτριψε με 3-0. Οι ερυθρόλευκες στα δύο πρώτα σετ σφυροκοπούσαν από τη γραμμή του σερβίς έχοντας 13 άσους (η Μπραμπόροβα είχε συνολικά 7) ενώ η αποτελεσματικότητα τους στην επίθεση άγγιξε το τέλειο (71% στο 10, 75% στο 2ο με 75% και μόλις ένα λάθος). Στο τρίτο σετ ο ΟΠΕΡ μπόρεσε να βελτιώσει την όλη εικόνα του, ωστόσο ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα για να φτάσει στη νίκη.

Τα σετ: 25-06, 25-06, 25-17
Ολυμπιακός (Νικολάκης): Γιώτα 14 (9/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (5/7 επ., 1 άσο), Βλαχάκη 9 (9/16 επ., 44% υπ. – 11% άριστες), Μπραμπόροβα 14 (5/10 επ., 7 άσοι, 2 μπλοκ, 100% υπ. – 75% άριστες), Χριστοδούλου, Μποσκάτσι 17 (11/16 επ., 6 άσοι), Κονόμι –λ (86% υπ. – 71% άριστες) / Βέσοβιτς 2 (2/3 επ.), Τέζα 1, Κοκκινάκη
ΟΠΕΡ (Ζιώγας): Κλεισιάρη 2 (0/7 επ., 2 άσοι, 11% υπ. – 07% άριστες), Σαπαρέφσκα 5 (4/15 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 29% άριστες), Παρασκάκη, Τσελάνη 2 (2/4 επ.), Ξαγοραράκη 1 (1/7 επ.), Ζούνιτς 5 (5/20 επ.), Χατζάκη Ε –λ (19% υπ. – 16% άριστες)

Μακεδόνες-Ηρακλής 3-1 (25-15, 17-25, 25-22, 25-17)

Τη δεύτερη νίκη τους (και πάλι σε τοπικό ντέρμπι) στη φετινή σεζόν πανηγύρισαν οι Μακεδόνες που κέρδισαν με 3-1 τον Ηρακλή βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τις κυανόλευκες που γνώρισαν την 7η ήττα τους σε ισάριθμα ματς. Με τις δύο ομάδες να κατακτούν εύκολα από ένα σετ, το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το τρίτο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-15 και έδειχνε ικανός για την ανατροπή, ωστόσο ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων από το σερβίς έφερε το σκορ στο 18-15 χωρίς οι φιλοξενούμενες να μπορέσουν να επανέλθουν ενώ στο δ’ σετ οι Μακεδόνες ξέφυγαν από νωρίς και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 25-17
Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 13 (5/22 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 42% άριστες), Νέβιλ 21 (19/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 9 (5 άσοι, 4 μπλοκ), Σπανού 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Γάτση 13 (11/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άριστες), Αναγνώστου –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Μυρίδου –λ, Χαραβελούλη, Κόλλια 1 (1 άσο), Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Γιαννούλη
Ηρακλής (Ορφανός): Βέλλιου 15 (12/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 25% άριστες), Στεφανίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 2 (2/7 επ.), Αλτίνη 19 (12/39 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Πάντεβα 5 (3/17 επ., 2 άσοι, 35% υπ. – 26% άριστες), Καραφουλλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσο), Παλτιμσίζογλου -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Δαμιανίδου, Καλαϊτζίδου, Δάρδα

ΑΕΚ-Μαρκόπουλο 3-0 (25-14, 25-17, 25-21)

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα της περασμένης εβδομάδας κόντρα στον Παναθηναϊκό επικρατώντας με 3-0 του ΑΟ Μαρκοπούλου που παραμένει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα. Η Ένωση πήρε εύκολα το πρώτο σετ και στο δεύτερο μετά τον 10ο πόντο απέκτησε μια σημαντική διαφορά κάνοντας εξίσου εύκολα το 2-0.

Το Μαρκόπουλο (έπαιξε χωρίς την Κάρπεντερ ενώ η Πράδο χρησιμοποιήθηκε για λίγο στο γ’ σετ) μπήκε στο ματς στο γ’ σετ όταν προηγήθηκε με 6-9. Η ΑΕΚ ισοφάρισε 9-9 και προσπέρασε με 18-16 για να ισοφαρίσει εκ νέου το Μαρκόπουλο σε 18-18 όμως οι κιτρινόμαυρες ξέφυγαν με 22-18 κι εκεί κάπου ο αγώνας τελείωσε:

Τα σετ: 25-14, 25-16, 25-21
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη, Κουνάδη, Ιβάνοβα, Γιακουμή, Κατσαντώνη, Αργυροπούλου, Κακουράτου –λ / Φάκη, Τοντάι, Πατέλη
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Δικαιούλια, Πολυδώρου, Κωνσταντώνη, Ψωμά, Λιάγκη, Σμουτζ, Κοκκίου –λ / Γιαννέλου Ζ., Γιαννέλου Χ.

Σε αναμετρήσεις για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος βόλεϊ της Α1 των γυναικών σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Α.Ο. Θήρας-Παναθηναϊκός 1-3 (25-23, 25-27, 16-25, 21-25)