Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Απόλλωνας νίκησε τον Κολοσσό και έφτασε τις δύο νίκες

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του αλλά και στο σύνολο πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου 71-55, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Αυτή ήταν η 3η ήττα για την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» που δεν έχει καταφέρει ποτέ να νικήσει τους Αχαιούς. Πεν (19π.), Φιτζπάτρικ (15π.) και Ελ-Αμίν (12π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους νικητές, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Τσάμης (13π.) και Χάγκινς (11 π.).

Τη δεύτερη εντός έδρας νίκη του αλλά και στο σύνολο πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας επικρατώντας του Κολοσσού Ρόδου 71-55, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στην Α1 ανδρών στο μπάσκετ.

Αυτή ήταν η 3η ήττα για την ομάδα του «σμαραγδένιου νησιού» που δεν έχει καταφέρει ποτέ να νικήσει τους Αχαιούς.

Πεν (19π.), Φιτζπάτρικ (15π.) και Ελ-Αμίν (12π.) σημείωσαν διψήφιο νούμερο πόντων για τους νικητές, ενώ από τους Ροδίτες ξεχώρισαν οι Τσάμης (13π.) και Χάγκινς (11 π.).

Με 7/15 τρίποντα στο α΄ μέρος, έναντι 1/8 του Κολοσσού, ο Απόλλων έθεσε από το πρώτο ημίχρονο τις βάσεις για την επικράτηση. Το γεγονός, όμως πως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα μετρούσαν 3/17 δίποντα στο πρώτο 20λεπτο, επέτρεπε στην ομάδα του Κουταλιανού να διατηρεί ελπίδες, 35-21 (σκορ ημιχρόνου).

Οι Αχαιοί ξέφυγαν και με +19 στις αρχές της 3ης περιόδου (44-25), ενώ στην 4η περίοδο η τιμή της διαφοράς έφτασε στην ύψιστη τιμή της, +22 (61-39).

Με πρωτοβουλίες του Τζέιμς στην επίθεση και πίεση στην άμυνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθεια ν’ ανακάμψουν, μείωσαν στους 10, 63-53, 3 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά έκτοε και μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα πέτυχαν μόλις ένα καλάθι.

Τα δεκάλεπτα: 17-11, 35-21, 58-39, 71-55

Διαιτητές: Καρακατσούνης-Γκούμας-Παγώνης

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Αργυρόπουλος 3, Γκάλογουεϊ 3 (1), Πεν 19 (3), Φιτζπάτρικ 15 (3), Αντωνάκης 8 (2), Μπατής 8 (2), Ελ-Αμίν 12 (2), Πελεκούδας, Μολφέτας 3 (1), Νιφόρας, Μαστρογιαννόπουλος, Γεωργαλλής

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Μιχάλης Κουταλιανός): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 1, Σιόλογκας, Τζαμάρ 7, Τζέιμς 9 (2), Σμιθ, Στεφανίδης 6, Λίντεν, Τσάμης 13 (1), Χάγκινς 11, Μπούλιαν 8 (1)

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι