Η Λιλ «σάρωσε» τη Ναντ, η Γκινγκάμπ «καθάρισε» τη Μπορντό

Η Λιλ ήταν για μια ακόμη φορά αποτελεσματική και νίκησε με 2-0 τη Ναντ, για ν' ανέβει στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογικής κλίμακας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι «λιλουά» καθάρισαν το παιχνίδι μέσα σε τρίλεπτο στις αρχές του β' ημιχρόνου με τα γκολ των Οριγκί (46') και Λόπες (49'). Εύκολο «διπλό» για την Μαρσέιγ η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Εβιάν και ανέβηκε στην 2η θέση με 10 βαθμούς.

Η Λιλ ήταν για μια ακόμη φορά αποτελεσματική και νίκησε με 2-0 τη Ναντ, για ν’ ανέβει στο πρώτο σκαλοπάτι της βαθμολογικής κλίμακας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι «λιλουά» καθάρισαν το παιχνίδι μέσα σε τρίλεπτο στις αρχές του β’ ημιχρόνου με τα γκολ των Οριγκί (46′) και Λόπες (49′).

Έτσι, η ομάδα του Ρενέ Ζιράρ εκμεταλλεύτηκε άψογα τη νέα γκέλα της Παρί Σεν Ζερμέν και λυγίζοντας την αντίσταση της Ναντ, ανέβηκε μόνη πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας.

Μάλιστα, οι «λιλουά» επέστεψαν στα θετικά αποτελέσματα, μετά την ισοπαλία στο πριγκιπάτο και δείχνουν ικανοί να διεκδικήσουν τον εφετινό τίτλο.

Εν τω μεταξύ η Γκιγκάμπ πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στην, μέχρι πρότινος πρώτη Μπορντό και έτσι η Λιλ έμεινε μόνη πρώτη. Ο Μπακά και ο Μαντάν τα γκολ για την τους γηπεδούχους, μείωσε ο Ντιαμπατέ στο 84′ για την Μπορντό.

Εύκολο «διπλό» για την Μαρσέιγ η οποία πέρασε με 3-1 από την έδρα της Εβιάν και ανέβηκε στην 2η θέση με 10 βαθμούς. Ζινιάκ, Ιμπουλά και Τοβίν οι σκόρερ για τους φιλοξενούμενους.