Τρίτη 07 Μαϊου 2024
«Έλαμψαν» Κάμπελ και Σανόγκο στην «5αρα» της Άρσεναλ

Με τον Τζόελ Κάμπελ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ και δίνοντας μια ασιστ και τον Γιάγια Σανόγκο να πετυχαίνει τα υπόλοιπα... τέσσερα, η Άρσεναλ φιλοδώρησε με 5 γκολ (5-1 το σκορ) την Μπενφίκα.

Με τον Τζόελ Κάμπελ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση πετυχαίνοντας ένα πολύ όμορφο γκολ και δίνοντας μια ασιστ και τον Γιάγια Σανόγκο να πετυχαίνει τα υπόλοιπα… τέσσερα, η Άρσεναλ φιλοδώρησε με 5 γκολ (5-1 το σκορ) την Μπενφίκα.

Ο Κοσταρικανός παίκτης, που αγωνίστηκε ως δανεικός την περσινή χρονιά στον Ολυμπιακό, δικαίωσε και με το παραπάνω την απόφαση του Αρσέν Βενγκέρ να τον διατηρήσει στο ρόστερ της ομάδας εν όψει της φετινής σεζόν και επίσης να του δώσει φανέλα βασικού στο πρώτο φιλικό της ομάδας.

Συγκεκριμένα στο 40ο λεπτό με πολύ όμορφο μονοκόμματο σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0 για την ομάδα του, ενώ στο 43ο λεπτό έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Σανόγκο για το 3-0.

Εν τω μεταξύ στο πρώτο ημίχρονο ο Σανόγκο σημείωσε άλλα δύο γκολ για τους «κανονιέρηδες» στο 26′ και το 44′, ενώ στο 49′ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της λονδρέζικης ομάδας.

Το μόνο που κατάφεραν οι Πορτογάλοι ήταν να μειώσουν στο 62′ με τον Γκαϊτάν.

Τέλος αξίζει να σημειωθεί πως ο Αλέξιος Σάντσες έκανε το ανεπίσημο ντεμπούτο του αφού αγωνίστηκε για 17 λεπτά.

Άρσεναλ: Μαρτίνεθ, Μπελερίν, Τσέιμπερς, Μονρεάλ (73′ Μικέλ), Γκιμπς, Φλαμινί (60′ Αρτέτα), Κάμπελ (73′ Σάντσες), Ράμσεϊ (60′ Γουίλσιρ), Ροσίτσκι (60′ Κοκελέν), Οξλέιντ-Τσάμπερλεϊν (46′ Καθόρλα), Σανογκό (73′ Άκπομ)

Μπενφίκα: Άρτουρ, Αμορίμ (85′ Ντερλέι), Γκαϊτάν (85′ Κανσέλο), Λίμα (Ζοάο Τεξέιρα), Μάξι Περέιρα, Όλα Τζον (60′ Καντέιας), Σάλβιο (57′ Μπεμπέ), Ελισέου (19′ Μπενίτο), Σίντνεϊ, Ταλίσκα (60′ Αντρέ Αλμέιδα), Σέσαρ