Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Η Ελλάδα στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ με το Μαυροβούνιο

Την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ πέτυχε η Εθνική Ελλάδας και για πρώτη φορά θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο σε διεθνή διοργάνωση. Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε στο Μάριμπορ τη Σλοβενία με 3-1 σετ, καλύπτοντας την ήττα στον Εύοσμο (2-3) στον πρώτο ημιτελικό και πέρασε στον «διπλό» τελικό (23/7 Θεσσαλονίκη και 27/7 στο Μαυροβούνιο) του Ευρωπαϊκού Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει το Mαυροβούνιο, το οποίο νίκησε την Π.Γ.Δ.Μ. με 3-1 (25-21, 13-25, 25-22, 25-23) και 15-10 στο «χρυσό σετ».

Την πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ πέτυχε η Εθνική Ελλάδας και για πρώτη φορά θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον τίτλο σε διεθνή διοργάνωση.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα νίκησε στο Μάριμπορ τη Σλοβενία με 3-1 σετ (25-21, 25-18, 22-25, 25-22), καλύπτοντας την ήττα στον Εύοσμο (2-3) στον πρώτο ημιτελικό και πέρασε στον «διπλό» τελικό (23/7 Θεσσαλονίκη και 27/7 στο Μαυροβούνιο) του Ευρωπαϊκού Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει το Mαυροβούνιο, το οποίο νίκησε την Π.Γ.Δ.Μ. με 3-1 (25-21, 13-25, 25-22, 25-23) και 15-10 στο «χρυσό σετ».

Το ακόμη πιο σημαντικό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι ότι εάν καταφέρει να κατακτήσει το Ευρωπαϊκό Λιγκ, θα πάρει και το εισιτήριο της επιστροφής της στο Παγκόσμιο Λιγκ, έπειτα από περίπου 10 χρόνια.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Στην αναμέτρηση ξεχώρισαν η ανατροπή στο πρώτο σετ από 21-19 σε 21-25, το εκπληκτικό ξεκίνημα της Εθνικής στο δεύτερο σετ με 1-9, το ότι ο βασικός διαγώνιος Γκασπαρίνι έμεινε εκτός εξάδας από τα μισά του δεύτερου σετ και η ανατροπή των Σλοβένων στο τρίτο σετ. Έχοντας ως «όπλο» την υποδοχή οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο σετ με 8-5, όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα συνεχόμενα λάθη του αντιπάλου και με σοβαρότητα πέρασαν μπροστά με 12-14.

Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ τη σκυτάλη πήραν οι Σλοβένοι με μπλοκ (16-15), το 17-15 ανάγκασε τον Σωτήρη Δρίκο να πάρει τάιμ-άουτ και με πίεση από το σέρβις ακολούθησε το 21-22, αναγκάζοντας τον Λούκα Σλάμπε να κάνει το ίδιο. Ο Τζιουμάκας με άσο αύξησε τη διαφορά (21-23), ο Σλοβένος τεχνικός έδωσε εκ νέου οδηγίες και η Εθνική ολοκλήρωσε τη μεγάλη ανατροπή με 21-25.

Με ψυχολογία ήρθε το 0-4 στο δεύτερο σετ, ο Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ, ενώ το μπλοκ του Κοκκινάκη και οι δύο σερί άσοι του Τζούριτς έκαναν το 1-8. Η πίεση από το σέρβις απέδωσε εκ νέου (1-9), με μπλοκ οι Σλοβένοι μείωσαν σε 6-11, αλλά με αποφασιστικότητα και τον άσο του Πρωτοψάλτη ήρθε το 8-15.

Στο 9-17 ο Σλάμπε πήρε νέο τάιμ άουτ και άλλαξε κατά πολύ την εξάδα του, τα λάθη των Σλοβένων στην επίθεση συνεχίστηκαν (10-19), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 15-20 και ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ.

Με άσο ακολούθησε το 17-21, νέο λάθος έφερε το 18-21, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε νέο τάιμ-άουτ και οι διεθνείς με την επιμονή τους και τους δύο σερί πόντους του Τακουρίδη έφτασαν στο 18-25.

Στο τρίτο σετ η Εθνική προηγήθηκε με 5-8, με μονό μπλοκ ο Τζούριτς αύξησε τη διαφορά (6-10), ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και οι Σλοβένοι μείωσαν σε 9-10 χάρη σε λανθασμένες επιθέσεις. Ο Τζούριτς με άσο πέτυχε το 10-13, οι γηπεδούχοι πλησίασαν με μπλοκ στο 16-17 και με άσσο ισοφάρισαν σε 20-20. Ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, νέα λάθος υποδοχή του Εφραιμίδη έκανε το 22-21, ακολούθησε νέο τάιμ-άουτ, το μπλοκ αύξησε τη διαφορά (23-21) και με λάθος επίθεση του Τακουρίδη διαμορφώθηκε το 25-22.

Οι Σλοβένοι προηγήθηκαν στο τέταρτο σετ με 4-1, η Εθνική όμως πέρασε μπροστά με 5-7 (μπλοκ Φιλίποφ και επίθεση Τζούριτς), με μπλοκ ήρθε η ισοφάριση (8-8) και το μπλοκ του Κοκκινάκη σημείωσε το 8-10. Στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ οι διεθνείς ήταν μπροστά με 14-16, με άσο ο Πρωτοψάλτης πέτυχε το 15-18, ο Λούκα Σλάμπε πήρε τάιμ-άουτ και ο Τζούριτς αύξησε τη διαφορά (15-19).

Λάθη στην επίθεση έφεραν το 17-19, ο Σωτήρης Δρίκος πήρε τάιμ-άουτ, με τους Σλοβένους να ισοφαρίζουν σε 22-22 χάρη στο μπλοκ. Ακολούθησε νέο τάιμ-άουτ, με μπλοκ του Τακουρίδη έγινε το 22-24 και ο Τζούριτς διαμόρφωσε το 22-25.

Τα σετ:
21-25, 18-25, 25-22, 22-25

Σλοβενία (Σλαμπέ): Γκασπαρίνι 3 (3/11), Πάβλοβιτς 7 (3/5 επ., 4 μπλοκ), Κόντσιλα 9 (6/12 επ., 1 άσοι, 2 μπλοκ), Ούρναουτ 14 (13/27 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 52% άριστες), Τσέμπουλ 8 (6/16 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 48% άριστες), Πλοτ –λ (59% υπ. – 56% άριστες) / Σκετ 11 (8/21 επ., 3 μπλοκ), Γέρεμπ 4 (2 άσοι, 2 μπλοκ), Πόκερσνικ.

Ελλάδα (Δρίκος): Τζούριτς 33 (28/52 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (8/11 επ.), Τακουρίδης 6 (3/10 επ., 3 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (8/17 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 69% υπ. – 46% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (10/20 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. – 48% άριστες), Εφραιμίδης –λ (41% υπ. – 26% άριστες) / Τζιουμάκας 1 (1 άσο), Δαλακούρας.

Δρίκος: «Έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό»

Ικανοποιημένος μετά την ιστορική πρόκριση στον τελικό του Ευρωπαϊκού Λιγκ, ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής Ανδρών Σωτήρης Δρίκος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στους αθλητές, καθώς σε μία δύσκολη περίοδο έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Νομίζω πως και στα τέσσερα σετ ήμασταν καλύτεροι, ενώ στο τρίτο σετ χάσαμε την ηρεμία μας και παίξαμε κόντρα σε παίκτες που δεν ξέραμε καλά όπως ο διαγώνιος.

Το σημαντικό βήμα ήταν ότι εκεί όπου το παιχνίδι δεν το καθαρίσαμε να κάνουμε 3-0, δείξαμε στη συνέχεια αντιστάσεις και πάθος που μας έδωσαν τη νίκη και πρόκριση».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Σλοβενίας, Λούκα Σλάμπε, τόνισε: «Αξίζουν συγχαρητήρια στην ελληνική ομάδα, έπαιξε καλύτερα και πρέπει να το παραδεχτούμε. Άξιζε την πρόκριση και φάνηκε και στα δύο παιχνίδια αυτό. Το δεύτερο σετ θεωρώ πως ήταν το κλειδί καθώς στη συνέχεια ήταν δύσκολο να ανατρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση».

Τζούριτς: «Αξίζουμε πολλά»

Ευτυχισμένος μετά το τέλος του αγώνα, ο Μίταρ Τζούριτς δήλωσε για αυτή τη σπουδαία πρόκριση στον τελικό: «Πλέον μπορούμε και μιλάμε για μία μεγάλη επιτυχία.

Είναι ένα καλό βήμα αυτός ο τελικός. Είμαστε νέα ομάδα και αξίζουμε πολλά. Είμαστε εδώ, υπάρχουμε και καλό είναι να ασχοληθούν όλοι μαζί μας. Τους θέλουμε δίπλα μας και όχι μόνο στα αρνητικά να υπάρχει κριτική».

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Αυτός έκανε άνω – κάτω την Άστον Βίλα

Ο Αλβανός επιθετικός, Έρνεστ Μούτσι προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της αγγλικής ομάδας και η Μπεσίκτας πλήρωσε δέκα εκατ. ευρώ στην Λέγκια για να τον αποκτήσει