Σάββατο 21 Σεπτεμβρίου 2024
Οι Σπερς πέρασαν μπροστά με 2-1 νίκες μέσα στο Μαϊάμι

Στον τρίτο τελικό για το πρωτάθλημα μπάσκετ του ΝΒΑ, που διεξήχθη στο Μαϊάμι, οι φιλοξενούμενοι Σαν Αντόνιο Σπερς επικράτησαν 111-92 των γηπεδούχων Χιτ και προηγούνται στην σειρά με 2-1 στις νίκες. Οι Τεξανοί ήταν καταπληκτικοί στο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο είχαν 25/33 σουτ κι έκαναν ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ με 75,8% στα σουτ, επικράτησαν και ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας.

Ο Καουάι Λέοναρντ έκανε ο κορυφαίος του ματς με 29 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και βοήθησε στον περιορισμό του Λεμπρόν Τζέιμς, ο οποίος είχε μεν 22 πόντους, 7 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, αλλά δεν ήταν σε καλή βραδιά, ενώ είχε και 7 λάθη. Ο Ντουέιν Ουέιντ πρόσθεσε άλλους 22 πόντους για τους Χιτ. Οι δύο ομάδες θα ξαναπαίξουν τα ξημερώματα της Παρασκευής.

Tα δωδεκάλεπτα: 25-41, 50-71, 75-86, 92-111.

ΜΑΙΑΜΙ: Τζέιμς 22, Ουέιντ 22, Λιούις 14, Άλεν 11, Μπος 9, Κόουλ 8, Άντερσεν 3, Τσάλμερς 2, Ντάγκλας 1.

ΣΑΝ ΑΝΤΟΝΙΟ: Λέοναρντ 29, Γκριν 15, Πάρκερ 15, Ντάνκαν 14, Τζινόμπιλι 11, Ντιαό 9, Σπλίτερ 6, Μιλς 5, Μπελινέλι 3, Μπόνερ 2, Μπέινς 2.

Αχίλλειος πτέρνα της οικονομίας το μεγάλο και επίμονο έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών

«Αγκάθι» για την ελληνική οικονομία το έλλειμμα στο ισοζύγιο τρεχουσών συναλλαγών. Τι δείχνουν τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος και του Κέντρου Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών.