Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Καθάρισε ο Τέβες για «Γιούβε», γκολ ο Φετφατζίδης με Τζένοα

Την έκπληξη της 30ής αγωνιστικής στo Campionato σημείωσε η Μίλαν, καθώς νίκησε στο «Αρτέμιο Φράνκι» τη Φιορεντίνα 2-0 δείχνοντας ότι ακόμη έχει «σφυγμό». Την ίδια ώρα, με δύο γκολ του Τέβες η Γιουβέντους νίκησε την Πάρμα στο Τορίνο και αύξησε τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα στους 14 βαθμούς, ενώ η Νάπολι νίκησε με 4-2 την Κατάνια. Γκολ για τον Γιάννη Φετφατζίδη που «κλείδωσε» τη νίκη της Τζένοα με 2-0 επί της Λάτσιο.

Το γκολ του Γιάννη Φετφατζίδη αποδείχθηκε πολύ σημαντικό για την Τζένοα, καθώς επέτρεψε στους «ροσομπλού» της Γένοβας να «κλειδώσουν» τη νίκη απέναντι στη Λάτσιο (2-0) στο «Λουΐτζι Φεράρις».

Ο διεθνής μεσοεπιθετικός μπήκε αλλαγή στο 57ο λεπτό αντί του Κόφι και στο 84΄ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, που έκανε άλμα στους 39 βαθμούς.

Την έκπληξη της 30ής αγωνιστικής στην Ιταλία δημιούργησε πάντως η Μίλαν, καθώς νίκησε στο «Αρτέμιο Φράνκι» τη Φιορεντίνα 2-0 δείχνοντας ότι ακόμη έχει «σφυγμό».

Την ίδια ώρα, με δύο γκολ του Τέβες η Γιουβέντους νίκησε -δύσκολα πάντως- την Πάρμα στο Τορίνο και αύξησε εκ νέου τη διαφορά από τη δεύτερη Ρόμα στους 14 βαθμούς.

Η Νάπολι προηγήθηκε 4-0 στο ημίχρονο της Κατάνια πριν το τελικό 4-2, στην πιο «χορταστική» αναμέτρηση της βραδιάς.