Ο Λεβαδειακός «καθάρισε», η Βέροια συνεχίζει να «καίγεται»

Σημαντική νίκη για την παραμονή του στην κατηγορία σημείωσε σήμερα ο Λεβαδειακός, που επικράτησε της Βέροιας με 2-0 χάρη σε απευθείας φάουλ του Κονέ στο 56΄ και τέρμα του Μάντζιου στις καθυστερήσεις. Αντίθετα η Βέροια βρίσκεται πλέον σε πολύ δύσκολη θέση, ενώ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπεν με δεύτερη κίτρινη στο 74΄.

Το ματς δεν ήταν καθόλου καλό στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα προσεκτικές αμυντικά και να μην δημιουργούν ευκαιρίες. Ένα σουτ του Γκονσάλβες έξω από την περιοχή, που η μπάλα κατέληξε άουτ στο 23΄ και ένα έμμεσο για τη Βέροια και πάλι, όταν και πάλι ο Γκονσάλβες εκτέλεσε απευθείας η μπάλα κόντραρε στον Πετράτσι και κατέληξε κόρνερ. Αυτές ήταν οι μοναδικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε τελείως διαφορετικά σε σχέση με το πρώτο, καθώς ο Λεβαδειακός μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 48΄. Τότε, ο βαρέλα έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τη μπάλα να περνάει μόλις πάνω απ’ την εστία του Καντιμοίρη. Η υπεροχή του Λεβαδειακού καρποφόρησε στο 56΄ όταν ο γνωστός για την ικανότητα του στις εκτελέσεις φάουλ, κατάφερε με ακόμη ένα εντυπωσιακό και αρκετά μακρινό φάουλ να νικήσει τον τερματοφύλακα της Βέροιας για το 1-0. Ο Βαγγέλης Μάντζιος με τέρμα στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Διαιτητής: Αρετόπουλος (Τρικάλων)

Κίτρινες: Κονέ, Πετράτσι – Καλτσάς, Μπεν, Μπάρμπας

Κόκκινη: Μπεν (δεύτερη κίτρινη στο 74΄)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Κώτσιος, Χαραλάμπους, Ιντζίδης, Κονέ, Πετράτσι, Βαρέλα (87΄ Βούκσεβιτς), Μάντζιος, Ορτέγκα (67΄ Ροτζέριο), Μιλοσάβλιεφ (90΄ Μάγκας)

ΒΕΡΟΙΑ (Ράτκο Ντόστανιτς):
Καντιμοίρης, Αμαραντίδης, Βέρτζος, Μπάρμπας, Όστοϊτς (65΄ Μπαργκάν), Σιόντης, Καλτσάς (76΄ Ζεζίνιο), Βεργώνης, Μπεν, Γκονσάλβες, Παυλίδης (79΄ Τραπ)

Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: ΘΡΥΛΑΡΑ στη Βαρκελώνη – Μυθική εμφάνιση και break για το 1-0!

Μυθικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό, που «έσπασε» την έδρα της Μπαρτσελόνα και έκανε το 1-0 στη σειρά των playoffs της Euroleague.