Ο Άρης έστειλε τον Ηλυσιακό ακόμα πιο κοντά στην Α2

Ο Άρης πέρασε εύκολο απόγευμα στα Ιλίσια απέναντι στον Ηλυσιακό, πανηγυρίζοντας την 4η εκτός έδρας νίκη του και 9η στη φετινή Α1 Ανδρών. Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 63-51 και έστειλαν τον ουραγό ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής. Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πελεκάνος και Αθηναίου, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ από τον Ηλυσιακό πάλεψαν Καυκής, Ιωάννου και Πίγκραμ με 14, 14 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Ο Άρης πέρασε εύκολο απόγευμα στα Ιλίσια απέναντι στον Ηλυσιακό, πανηγυρίζοντας την 4η εκτός έδρας νίκη του και 9η στη φετινή Α1 Ανδρών.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν 63-51 και έστειλαν τον ουραγό ακόμη πιο κοντά στον υποβιβασμό, στην αναμέτρηση με την οποία άνοιξε η «αυλαία» της 22ης αγωνιστικής.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Πελεκάνος και Αθηναίου, οι οποίοι σημείωσαν από 17 πόντους, ενώ από τον Ηλυσιακό πάλεψαν Καυκής, Ιωάννου και Πίγκραμ με 14, 14 και 12 πόντους, αντίστοιχα.

Ένα δεκάλεπτο, το τέταρτο, ήταν αρκετό για τον Άρη, προκειμένου να «σφραγίσει» τη νίκη. Οι Θεσσαλονικείς με άμυνα για… σεμινάριο, η οποία κράτησε μέχρι το 38΄ τους γηπεδούχους χωρίς καλάθι, έτρεξαν σερί 14-0 με πρωταγωνιστή στην επίθεση τον Πελεκάνο (9π. στο δ’ δεκ.) και προηγήθηκαν με σκορ ασφαλείας (57-44), για να φτάσουν τελικά άνετα στο τελικό 63-51.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο τα 19 λάθη του Άρη λίγο έλειψε να του στοιχίσουν, καθώς Καυκής και Πίγκραμ έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης και με επιμέρους σκορ 24-12 ο Ηλυσιακός πέτυχε προσωρινά την ανατροπή με 44-43 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου.

Τα τραγικά ποσοστά ευστοχίας (13/50διπ., 4/20τριπ.) των γηπεδούχων, όμως, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο σερί του Άρη στην τελευταία περίοδο και μοιραία ήρθε η ήττα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Παναγιώτου, Ανδρικόπουλος

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 20-31, 44-43, 51-63

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Τζίμης Κουστένης): Καυκής 14 (2), Αντωνάκης 5 (1), Χατζής, Ζούμπος, Ιωάννου 14, Τζουγκαράκης, Μποντζ 2, Πέτροβιτς 4, Πίγκραμ 12 (1).

ΑΡΗΣ (Μίλαν Μίνιτς): Μποχωρίδης 3 (1), Πελεκάνος 17, Γκίκας 7 (1), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 6, Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 8, Σαρικόπουλος 1, Μούρτος 4, Αθηναίου 17 (1).

Μπακς: Παραμένει εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, χάνει και το Game 3 με τους Πέισερς

Χωρίς τον Γιάννη Αντετοκούνμπο θα αγωνιστούν οι Μπακς κόντρα στους Πέισερς, στο τρίτο ματς της σειράς των Play-offs, όπως ανακοίνωσαν επίσημα τα «Ελάφια»