Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Ο Ολυμπιακός πήρε το «αιώνιο» ντέρμπι και πλησίασε την ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ και είναι ξανά στο -1 από την πρωτοπόρο ΑΕΚ κι ενώ εκκρεμεί το μεταξύ τους ντέρμπι στου Ρέντη στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες», παρότι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα (ειδικά σε σχέση με τον «περίπατο» στα Βριλήσσια για το Κύπελλο) ήταν καλύτερες στην επίθεση, ειδικά στα κρίσιμα σημεία, απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που είχε καλό μπλοκ, αλλά πλήρωσε λάθη στην υποδοχή και κάποιες χαμένες επιθέσεις.

Στο πρώτο σετ το «πράσινο» μπλοκ περίμενε καλά στημένο τον Ολυμπιακό και δεν τον άφηνε να ξεφύγει. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, «προσπέρασε» με 19-18 με άσο της Γκούζου και με τον ίδιο τρόπο έφτασε στο 21-18! Η Μονζόνι κράτησε «ζωντανές» τις γηπεδούχες, η Κοσμά πήρε κρίσιμο άσο και το ντέρμπι συνεχιζόταν… Οι «πράσινες» έχασαν δύο σετ μπολ (στο 24-23 και το 25-24), με την Κις να φέρνει τον Ολυμπιακό σε θέση οδηγού (26-25) και την Τένεβα, με την δεύτερη και μετά από αδράνεια των «πράσινων», να τελειώνει το σετ με 27-25.

Άλλο… ματς είδαμε στο δεύτερο σετ , όπου ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι προβάδισμα από νωρίς, με τον Ολυμπιακό να προηγείται για τελευταία φορά με 13-12. Οι φιλοξενούμενες έκαναν ένα μίνι σερί 4-0 για το 16-13 και με άσους των Βασιλαντωνάκη και Μερτέκη και εξαιρετικό μπλοκ (ειδικά από την Καββαδία), έφτασε στο 25-15 για το 1-1 στα σετ!

Ο Ολυμπιακός ανέβασε στροφές στη συνέχεια, προηγήθηκε στο ξεκίνημα του τρίτου σετ με 5-1, με άσο της Κοσμά έκανε το 15-11 και χωρίς να αντιμετωπίσει άλλα προβλήματα απέναντι στον χωρίς λύσεις -σε αυτό το σετ- Παναθηναϊκό, ξέφυγε με 8 (23-15) για να τελειώσει με την κορυφαία Μονζόνι με 25-17.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν το ίδιο δυνατά και στο τέταρτο σετ (5-2, 9-5) με τις Κοσμά και Κις να ανεβαίνουν έφτασε σε καλή διαφορά (16-12 και 21-16). Με άσο της Βασιλαντωνάκη ο Παναθηναϊκός έδειξε πως μπορεί να απειλήσει (22-20), αλλά η Κις ήταν σε αυτό το σετ ασταμάτητη και έκανε το 25-22 για το τελικό 3-1.

Από την πλευρά των νικητών, ο κόουτς του Ολυμπιακού, Γιάννης Νικολάκης, είπε στην κάμερα της nova: «Έγινε ένα νευρικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Ήταν συνεχόμενα τα ματς μέσα σε 5 μέρες και μάλιστα για εμάς υπήρχαν και δύο μεγάλα ντέρμπι. Καταφέραμε αρχικά και προκριθήκαμε στο Κύπελλο, ενώ σήμερα πήραμε άλλο ένα ντέρμπι γιατί πάντα αυτά τα ματς έτσι θα είναι… ντέρμπι. Απόψε είχαμε δύο κομμάτια να διαχειριστούμε. Το ένα ήταν η συγκέντρωση του μυαλού μας και το άλλο ήταν η σωματική κούραση. Ωστόσο, παλέψαμε με τον σωστό τρόπο και πήραμε και στα δύο παιχνίδι τη νίκη».

Σε ερώτηση για το επερχόμενο ντέρμπι του Κυπέλλου κόντρα στην ΑΕΚ, ο κ. Νικολάκης, τόνισε: «Θα είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς, ανάμεσα σε δύο ισοδύναμες ομάδες. Σίγουρα θα παίξει ρόλο και ο παράγοντας τύχη. Όλοι ξέρουν τι σημαίνει γυναικείο βόλεϊ και πόσο επηρεάζεται από τον παράγοντα της ψυχολογίας. Άρα είναι πολύ σημαντικές αυτές οι νίκες που πήραμε για την κατάσταση στην οποία θα παρουσιαστούμε και κόντρα στην ΑΕΚ».

Από τις αθλήτριες του Ολυμπιακού, η Κάταλιν Κις, σημείωσε: «Εμείς κάναμε ντέρμπι το παιχνίδι, γιατί υπήρχε αρκετή κούραση, ενώ και ο Παναθηναϊκός μας άσκησε αρκετή πίεση και έπαιξε πολύ καλά ως ένα σημείο. Στο τέλος, όμως, δείξαμε χαρακτήρα, και τα καταφέραμε. Ίσως να είχαμε… ξεχαστεί στο ματς με τα Βριλήσσια. Τώρα ακολουθεί ένα ακόμη ντέρμπι με την ΑΕΚ στην έδρα μας και ελπίζω ότι θα πάρουμε το αποτέλεσμα που θέλουμε για να συνεχίσουμε και στο Κύπελλο Ελλάδας».

Από την πλευρά των ηττημένων, ο κόουτς του «τριφυλλιού», Γιώργος, Ρούσης, μιλώντας στην συνδρομητική τηλεόραση, αρκέστηκε στο γεγονός ότι: «Τα πολλά αβίαστα λάθη που κάναμε, μας στοίχισαν τη νίκη. Είναι θετικό το γεγονός ότι ακολουθήσαμε κατά γράμμα την τακτική που είχαμε σχεδιάσει, όμως, από τη στιγμή που χάσαμε τον αγώνα δεν τίθεται θέμα… ικανοποίησης από την εμφάνιση. Ειδικά στο πρώτο σετ, κάναμε τόσα αβίαστα λάθη…».

Τα σετ:
27-25, 15-25, 25-17, 25-22

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 7 (1 άσος, 4/9 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 16 (4 άσοι, 11/23 επ., 50% υπ., 1 μπλοκ), Κις 21 (3 άσοι, 18/57 επ.), Μονζόνι 15 (2 άσοι, 12/17 επ., 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (1 άσος, 2/2 επ.), Τένεβα 9 (8/24 επ., 38% υπ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 68% υπ.), Κωνσταντίνου 1 (1/5 επ.), Λαμπρούση, Τέζα.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Ρούσης):
Γκούζου 8 (2 άσοι, 5/8 επ., 1 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (2 άσοι, 13/39 επ., 3 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 13 (2 άσοι, 10/33 επ., 46% υπ., 1 μπλοκ), Μιλοβάνοβιτς 2 (1 άσος, 1/2 επ.), Τσίμα 9 (8/26 επ., 54% υπ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου (λ, 46% υπ.), Νούσια, Τσατσούρι.

Στις αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ρέθυμνο-Ηρακλής Κηφισιάς 3-1 (25-23, 25-19, 24-26, 25-21)
Βριλήσσια-Σταυρούπολη 3-1 (25-18, 25-15, 19-25, 25-22)
Μακεδόνες-Ηρακλής Θεσσαλονίκης 1-3 (25-19, 18-25, 20-25, 23-25)
Μαρκόπουλο-Ίωνες 2-3 (25-13, 22-25, 21-25, 25-21, 11-15)
ΑΕΚ-Πανναξιακός 3-1 (25-20, 22-25, 25-16, 25-18)
Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός 3-1 (27-25, 15-25, 25-17, 25-22)

12. Σταυρούπολη 10-47 5

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι