Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου 2024
Ο Ολυμπιακός «καθάρισε» εύκολα τον ΟΠΕΡ και η ΑΕΚ τους Μακεδόνες

Με ένα εύκολο τρίποντο «μπήκε» στον δεύτερο γύρο της Α1 γυναικών ο Ολυμπιακός επικρατώντας του ΟΠ Ρεθύμνου με 3-0 σετ. Οι γηπεδούχες είχαν τους διπλάσιους άσους (8 έναντι 4), ενώ κέρδισαν όλες τις μάχες του φιλέ (11 πόντους από μπλοκ, μόλις έναν οι Κρητικές). Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 18-13 στο πρώτο σετ του αγώνα της με τους Μακεδόνες (αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Μηλοβιανού, με την Βεργίδου να παίζει διαγώνια και την Παντελίδου στην πάσα), ωστόσο τα σερβίς της Ιζαμπέλα Ιβάνοβα έφεραν τα πάνω κάτω και επικράτησε τελικά με 3-0.

Με ένα εύκολο τρίποντο «μπήκε» στον δεύτερο γύρο της Α1 γυναικών ο Ολυμπιακός επικρατώντας του ΟΠ Ρεθύμνου με 3-0 σετ. Οι γηπεδούχες είχαν τους διπλάσιους άσους (8 έναντι 4), ενώ κέρδισαν όλες τις μάχες του φιλέ (11 πόντους από μπλοκ, μόλις έναν οι Κρητικές).

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη του αγώνα, στο πρώτο σετ έγινε «μάχη», με τις «ερυθρόλευκες» να φτάνουν στο 1-0 λόγω εμπειρίας και αποτελεσματικότητας, ενώ στα επόμενα δύο σετ στο παρκέ υπήρχε μόνο μία ομάδα… Ο ΟΠΕΡ έκανε πολλά λάθη, ο Ολυμπιακός ήταν σταθερός και «καθάρισε» εύκολα.

Τα σετ: 25-18, 25-10, 25-15

Ολυμπιακός (Νικολάκης): Κωνσταντίνου 10 (9/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 44% άριστες), Κις 13 (10/20 επ., 3 άσοι), Γιώτα 10 (4/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Μονζόνι 14 (10/15 επ., 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 7 (4/12 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 90% υπ. – 70% άριστες), Κονόμι – λ (67% υπ. – 67% άριστες) / Κοσμά 1, Λαμπρούση, Μπίλλια, Τέζα.

ΟΠΕΡ (Χαγαγιόπουλος): Σαπαρέφσκα 3 (3/26 επ., 54% υπ. – 54% άριστες), Βασίλεβα 6 (4/13 επ., 2 άσοι, 62% υπ. – 62% άριστες), Μαυρέα 1 (1/2 επ.), Καλογριδάκη 5 (4/5 επ., 1 άσο), Μπόνχεβα 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Νίκιτς 8 (8/20 επ.), Σημαντηράκη –λ (60% υπ. – 55% άριστες)/ Χατζάκη, Κατερίνη 1, Σμπιράκη, Μανωλάκη.

Η ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από την έδρα των Μακεδόνων

Η ΑΕΚ βρέθηκε να χάνει με 18-13 στο πρώτο σετ του αγώνα της με τους Μακεδόνες (αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Μηλοβιανού, με την Βεργίδου να παίζει διαγώνια και την Παντελίδου στην πάσα), ωστόσο τα σερβίς της Ιζαμπέλα Ιβάνοβα έφεραν τα πάνω κάτω και επικράτησε τελικά με 3-0. Η Ένωση (δεν αγωνίστηκε η Φερνάντεθ λόγω ενοχλήσεων) έτρεξε ένα σερί 1-9, προηγήθηκε 19-21 και κατακτώντας το σετ με 22-25 ουσιαστικά ‘καθάρισε’ το παιχνίδι καθώς στη συνέχεια η γηπεδούχος ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Τα σετ: 22-25, 13-25, 15-25

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Δραγουμάνου, Τυφλιώρη, Καετάνο, Παντελίδου, Βεργίδου, Μεταξά, Αναγνώστου –λ / Παλτιμσιτζόγλου –λ, Γιαννάκου, Ζίγκα, Παπαδοπούλου.

ΑΕΚ (Οικονόμου): Γιακουμή, Ιβάνοβα, Κρουκ 5, Γιόσοβιτς, Καβαθά, Ρόγκα –λ / Λαδένη, Πασιά, Τοτσίδου, Φάκη.

Τρίποντη «ανάσα» για τον Ηρακλή

Μετά από δύο και πλέον μήνες (2/11/2012 η τελευταία του επιτυχία με το Ρέθυμνο) ο Ηρακλής πανηγύρισε εντός έδρας νίκη σε ένα από τα πιο κρίσιμα ματς έτσι όπως έχει εξελιχθεί η χρονιά. Οι κυανόλευκες του Βαλεντίν Μίλεφ επικράτησαν με 3-0 του ΕΟΣ κι αποσπάστηκαν 9 βαθμούς από την ομάδα της Σταυρούπολης, η οποία με εξαίρεση το β’ σετ δεν μπόρεσε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση, ενώ στις αρχές του γ’ σετ έχασε και την Αργυροπούλου (σχίστηκε το χέρι της καθώς έπεσε στη σκάλα του διαιτητή). Ο Ηρακλής πίεση πάρα πολύ από τη γραμμή του σερβίς, ενώ στο β’ σετ όταν ο ΕΟΣ προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς λειτούργησε το μπλοκ άμυνα κι όταν προσπέρασε στο σκορ (19-17) ακολούθησε η εύκολη επικράτηση.

Τα σετ: 25-13, 25-20, 25-17.

Ηρακλής (Μίλεφ): Κωνσταντινίδου Αλ., Βέλλιου, Κυριακίδου, Κωνσταντινίδου Ελ., Στράντζαλη, Αλτίνη, Αρτακιανού –λ / Δαμιανίδου, Καλαϊτζίδου.

ΕΟΣ (Σολκίδης): Δημητριάδου, Γεροβασιλείου, Μαλιγκάνη, Κοκκινίδου, Αργυροπούλου, Σταφυλλίδου, Ιωαννίδου –λ / Μητσάνη, Μπούκα, Ελευθεριάδου, Άγγου.