Ήττα για Κουφό και Καλάθη

Το Μέμφις ηττήθηκε 111-108 από τους Νάγκετς στο Ντένβερ, παρά την καλή απόδοση τόσο του Κώστα Κουφού όσο και του Νικ Καλάθη. Ο διεθνής σέντερ συμπεριλήφθηκε στην αρχική πεντάδα των Γκρίζλις και σε 22 λεπτά συμμετοχής είχε 11 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 βολές), πέντε ριμπάουντ, μια ασίστ και δύο κοψίματα, ενώ ο διεθνής γκαρντ αγωνίστηκε μόλις για 4 λεπτά με απολογισμό 2 πόντους (2/2 βολές) και μια ασίστ.

Το Ντένβερ είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με καλύτερο τον Τάι Λόσον με 18 (και 12 ασίστ), ενώ πρώτος σκόρερ του Μέμφις ήταν ο Ζακ Ράντολφ με 25 (και 13 ριμπάουντ).

Στο μεταξύ, το Γκόλντεν Στέιτ πέτυχε την όγδοη διαδοχική νίκη του, επικρατώντας των Χοκς στην Ατλάντα με 101-100. Τη νίκη στους Γουόριορς έδωσε ο Αντρέ Ιγκουοντάλα, ο οποίος ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων με τη λήξη του αγώνα, ενώ οι καλύτεροι των «πολεμιστών» ήταν οι Ντέιβιντ Λι (23 πόντοι), Στέφεν Κάρι (22 πόντοι) και Κλέι Τόμπσον (21 πόντοι).

Οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν 119-112 τους Μάβερικς στο Ντάλας, αλλά χάνουν για τις επόμενες 3-5 εβδομάδες τον Κρις Πολ, ο οποίος τραυματίστηκε στον δεξιό ώμο στα μισά της τρίτης περιόδου και αποχώρησε, έχοντας πετύχει 19 πόντους. Πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων με 25 πόντους ήταν οι Μπλέικ Γκρίφιν (πήρε και 15 ριμπάουντ) και ΝτεΑντρέ Τζόρνταν («κατέβασε» 18 ριμπάουντ).

Χάρη σε 23 πόντους του Άντονι Ντέιβις, η Νέα Ορλεάνη νίκησε 95-92 τους Σέλτικς στη Βοστώνη, ωστόσο στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ο αναπληρωματικός φόργουορντ των Πέλικανς, Ράιαν Άντερσον, μεταφέρθηκε εκτός αγωνιστικού χώρου με φορείο, μετά τη σύγκρουσή του με τον Τζέραλντ Γουάλας των «Κελτών», και διακομίσθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις.

Ο Τζέιμς Χάρντεν τελείωσε τον αγώνα με 37 πόντους και οδήγησε το Χιούστον στη νίκη 102-100 επί της Νέας Υόρκης. Την επιτυχία των Ρόκετς «υπέγραψε» ο Άαρον Μπρουκς με 2/2 βολές, 17΄΄ πριν από τη λήξη του αγώνα, ενώ στη συνέχεια Ιμάν Σούμπερτ και Μπένο Ούντριχ δεν βρήκαν στόχο για τους Νικς.

Τέλος, οι Λέικερς επέστρεψαν στις νίκες, επικρατώντας 110-99 της Γιούτα στο Λος Άντζελες. Τους γηπεδούχους οδήγησε στην επιτυχία ο Πάου Γκασόλ, ο οποίος πλησίασε το τριπλ νταμπλ φίγκιουρ, καθώς τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους, 17 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Συνοπτικά, στους σημερινούς αγώνες για το ΝΒΑ, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ουάσινγκτον-Τορόντο 88-101

Ατλάντα-Γκόλντεν Στέιτ 100-101

Βοστώνη-Νέα Ορλεάνη 92-95

Χιούστον-Νέα Υόρκη 102-100

Ντάλας-Λ.Α. Κλίπερς 112-119

Ντένβερ-Μέμφις 111-108

Λ.Α. Λέικερς-Γιούτα 110-99