«Αργυρός» ο Παπαθανασίου στο Κύπελλο Χριστουγέννων

Στην πρώτη του διεθνή εμφάνιση μετά από 18 μήνες ο Αιμίλιος Παπαθανασίου κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο. Ο 40χρονος ιστιοπλόος θριάμβευσε στη Νίκαια της Γαλλίας και συγκεκριμένα στο 57ο Κύπελλο Χριστουγέννων, το οποίο μετράει για το STAR LEAGUE και έχει βαθμό δυσκολίας 3.

Στην διοργάνωση έτρεξαν 33 σκάφη από 10 χώρες και ανάμεσά τους αγωνίστηκαν ο Ολυμπιονίκης και 5 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής, Ξαβιέ (Γαλλία), και ο 2 φορές πρωταθλητής Ευρώπης Νέγκρι (Ιταλία). Στις 6 ιστιοδρομίες που έγιναν ο Παπαθανασίου με πλήρωμα τον Αντώνη Τσότρα τερμάτισε με τη σειρά 15,8,2,1,1,6 και κατάφερε να κατακτήσει την 2η θέση. Νικητής ήταν ο Ντ. Νέγκρι με πλήρωμα τον Σ. Λάμπερτενγκ, ενώ ο Ξαβιέ Ρόχαρτ με πλήρωμα τον Σ.Πόντρε κατέλαβε την 3η θέση.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο Παπαθανασίου δήλωσε: «Στην αρχή του αγώνα πάθαμε ζημιά και γι’ αυτό τερματίσαμε 15οι και 8οι. Αν το ξεκίνημά μας ήταν καλύτερο θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε το χρυσό μετάλλιο. Σημασία έχει ότι μετά από τόσο μεγάλο διάστημα αποχής δείξαμε ότι βρισκόμαστε σε υψηλό επίπεδο. Αυτό το μετάλλιο το αφιερώνω στον κόσμο του Ολυμπιακού».

Επόμενοι αγώνες για τους Α.Παπαθανασίου –Α.Τσότρα είναι το πανελλήνιο πρωτάθλημα του 2014 και το EUROLYMP.

O Τζόλης των 17 γκολ και η… αδικία του Πογέτ (vids)

Ο Γκουστάβο Πογέτ δεν έκανε σωστή διαχείριση στο ματς με τη Γεωργία και αυτό φαίνεται από τον Χρήστο Τζόλη, που είναι ο πιο φορμαρισμένος Έλληνας παίκτης αυτή τη στιγμή και ήταν εκτός αποστολής.