Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Το Ρέθυμνο πήρε το ματς θρίλερ από τα Τρίκαλα

Ο ΑΓΟ Ρεθύμνου συνέχισε το καλό ξεκίνημα που έχει πραγματοποιήσει στον Α1 μπάσκετ αφού επικράτησε των Τρικάλων στην Κρήτη στο μοναδικό ματς της ημέρας για την 8η αγωνιστική (ΑΓΟΡ - Τρίκαλα 79-77). Συγκλονιστικό το ματς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι ως το τέλος του αγώνα, με τα Τρίκαλα να αστοχούν σε τρίποντο στο φινάλε και να παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας...

Με κάρφωμα του Χαρτ στα 30΄΄, ο ΑΓΟ Ρεθύμνου επικράτησε με 79-77 των Τρικάλων, μετά από συγκλονιστική μάχη στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» στην Κρήτη, για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών στο μπάσκετ. Οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν την 5η νίκη τους (13β.) ενώ οι Θεσσαλοί παρά την καλή εμφάνιση παρέμειναν στην τελευταία θέση με 10 βαθμούς (2 νίκες – 6 ήττες).

Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχτηκε ο Γκάμπριελ με 20 πόντους, αλλά… ήρωας ήταν ο Χαρτ με 17 πόντους αφού πέτυχε το νικητήριο καλάθι. Ο Μουτακαμπίρ σημείωσε 14 πόντους με 4 τρίποντα για τα Τρίκαλα που στο β΄ μέρος, ενώ από 13 πόντους σημείωσαν Γιαννακίδης, Γιούιν.

Ο γιος του Πάτρικ Γιούιν σημείωσε νταμπλ νταμπλ με 13 πόντους, 15 τρίποντα. Όμως, κλειδί για τη νίκη του ΑΓΟΡ υπήρξε η άμυνα του Θανάση Γιαπλέ στα επιθετικά ατού των Τρικάλων, αφού Γιαννακίδης και Γιουιν είχαν πετύχει αυτά τα νούμερα ήδη από το α΄ μέρος.

Κατάματα κοίταξαν τον ΑΓΟΡ τα Τρίκαλα στο πρώτο 20αλεπτο. Αν και η ομάδα της Κρήτης προηγήθηκε με 11-8, οι Θεσσαλοί προσπέρασαν 13-14 και 17-18, αλλά η λήξη της πρώτης περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους στο +5, 26-21. Ο τεχνικός του ΑΓΟΡ, Θανάσης Γιαπλές έβλεπε τους παίκτες του να διατηρούν ένα προβάδισμα των 7-9 πόντων στα πρώτα 8 λεπτά της 2ης περιόδου.

Όμως το 38-29 δια χειρός Χαρτ (13π. στο ημίχρονο) μετετράπη σε 42-43 υπέρ των Τρικάλων, 2 λεπτά πριν την ανάπαυλα. Ο Κώστα Φλεβαράκης έβλεπε τους παίκτες του ν’ αγωνίζονται με πολυφωνία στην επίθεση: Γιαννακίδης, Γιούιν, Μουτακαμπίρ και Έβανς συναγωνίζονταν ο ένας τον άλλο σε πόντους, με τα Τρίκαλα να πηγαίνουν στ’ αποδυτήρια στο +4, 46-50, μετά από επιμέρους σκορ 20-29, σ’ αυτό το δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Γιούν μάλιστα είχε προλάβει να πετύχει νταμπλ νταμπλ ήδη από τα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ για την ομάδα της Θεσσαλίας! Αυτός διαμόρφωσε και το 49-58 στο 24ο λεπτό. Ο ΑΓΟΡ δεν παραιτήθηκε και μετά από δίποντο του Γκάμπριελ και δύο διαδοχικά τρίποντα του Αγγελόπουλου μείωσε στον πόντο, 57-58. Ο Γκρέιντζερ πέτυχε διαδοχικούς πόντους στη συνέχεια για τα Τρίκαλα, 61-64, για να ισοφαρίσει έξω από τα 6.75 ο Λάτοβιτς, 64-64, σκορ 3ης περιόδου.

Οι φίλαθλοι στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» παρακολουθούσαν μία μάχη «σώμα με σώμα» στα πρώτα 6 λεπτά της 4ης περιόδου, με το προβάδισμα ν’ αλλάζει διαρκώς χέρια. Προς δυσαρέσκειά τους, όμως τα Τρίκαλα ξέφυγαν με +5, 70-75, 4 λεπτά πριν τη λήξη, με σερί 6-0 (4/4 βολές ο Δεληγιάννης) από το 70-69 υπέρ του ΑΓΟΡ. Εύστοχος από τη γραμμή του φάουλ ο Καλαμπόκης, 72-75, με τον Μουτακαμπίρ ν’ απαντά, 72-77.

Το κάρφωμα του Ντανκ αναπτέρωσε το ηθικό των γηπεδούχων, 74-77, με 3 λεπτά εναπομείναντα χρόνο. Ο ίδιος πέτυχε και την ισοφάριση, 77-77! Στα 2 λεπτά που απέμεναν και με την πίεση να υποχρεώνει σε πολλά λάθη τους παίκτες και των δύο ομάδων ο πρώτος που βρήκε το δρόμο προς το καλάθι ήταν ο ΑΓΟΡ, 79-77, με κάρφωμα του Χαρτ. Ο Κώστας Φλεβαράκης πήρε τάιμ άουτ για να οργανώσει την τελευταία επίθεση της ομάδας του.

Λάθος του Γκρέιντζερ είχε ως αποτέλεσμα να πάρει κατοχή μπάλας ο ΑΓΟΡ με τον Καλαμπόκη όμως να υποπίπτει κι εκείνος σε λάθος. Ο Φλεβαράκης πήρε ένα ακόμη τάιμ άουτ, αλλά στην επαναφορά ο Χαρτ έκλεψε την μπάλα από τον Πέτροβιτς. Ήταν η σειρά του Χαρτ να υποπέσει σε λάθος, με τον Πέτροβιτς να δοκιμάζει έξω από τα 6.75, ήταν όμως άστοχος και ο ΑΓΟΡ ήταν ο νικητής.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-50, 64-64, 79-77

Διαιτητές: Γκόντας, Μάνος, Καλδίρης

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Θανάσης Γιαπλές): Χαρτ 17 (1), Καλλινικίδης 4, Κουμπούρας 2, Αγγελόπουλος 12 (3), Ράιτ 3 (1), Καλαμπόκης 11, Κανονίδης, Λάτοβιτς 5 (1), Αλεξάντερ 2, Άρμπετ 3 (1), Γκάμπριελ 20 (2)

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Έβανς 10, Περούνιτσιτς, Γιουιν 13, Γιαννακίδης 13 (2), Πέτροβιτς 3, Γκρέιντζερ 8, Δεληγιάννης 10, Ματαλόν 6, Μουτακαμπίρ 14 (4)

Ο πρωταθλητής και πρωτοπόρος Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τη Δευτέρα στο κλειστό των Ιλισίων τον Ηλυσιακό, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώνεται η 8η ημέρα.

Διαβάστε τι έγινε στα ματς του Σαββάτου.