Πέμπτη 18 Απριλίου 2024
Δραματική ισοπαλία για Ατρόμητο και Εργοτέλη

Ισόπαλοι 2-2 αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Εργοτέλης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκας, στο Περιστέρι. Μπαντιμπανγκά (8΄) και Αναστασάκος (36΄) ήταν οι σκόρερ για την ομάδα της Κρήτης, που έμεινε με 10 παίκτες στο 74΄ μετά την αποβολή του Γιοβάνοβιτς. Ο Ατρόμητος είχε ισοφαρίσει σε 1-1 στο 25΄ με γκολ του Ούμπιντες, για να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του έμπειρου Δημήτρη Παπαδόπουλου στο 87΄.

Νωρίς μπήκε το γκολ για τους Κρήτες, αφού μόλις στο 8ο λεπτό ο Μπαντιμπανγκά βρέθηκε στη σωστή θέση τη σωστή στιγμή και άνοιξε το σκορ. Συγκεκριμένα, είχε προηγηθεί συρτό σουτ του Καρντόσο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στα πόδια του Φυτανίδη και στρώθηκε στον Μπαντιμπανγκά, που πλάσαρε χωρίς δυσκολία και από κοντά τον Σηφάκη.

Ο Ατρόμητος έδειξε επηρεασμένος από τη δυσάρεστη εξέλιξη, επέτρεψε στον Εργοτέλη ν’ απειλεί, αλλά στο 25ο λεπτό ο Ούμπιντες πέτυχε την ισοφάριση για την ομάδα του Περιστερίου, όταν βγήκε «στην πλάτη» της άμυνας μετά από ψηλοκρεμαστή μπαλιά του Μπρίτο και με υποδειγματικό κοντρόλ έστειλε την μπάλα στην εστία του Αθανασίου.

Ο τεχνικός του Εργοτέλη, Γιάννης Πετράκης, προχώρησε σε υποχρεωτική αλλαγή του Καρντόσο με τον Μπουχαλάκη στο 32΄, μετά τον τραυματισμό του πρώτου και 4 λεπτά αργότερα, στο 36΄ ήρθε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του Ηρακλείου. Σκόρερ αυτή τη φορά ήταν ο Ηλίας Αναστασάκος. Ο Μπαμ Μπαμ είχε πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Αναστασάκο, που με πλασέ και τύχη (η μπάλα κόντραρε σε πόδια αμυντικού) διπλασίασε τα τέρματα για τον Εργοτέλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Ναπολεόνι (στο 46΄ στη θέση του Καραγκούνη) είχε αλλάξει θετικά την εικόνα του Ατρομήτου. Ο Γιοβάνοβιτς ανέτρεψε τον Ναπολεόνι -που κινούνταν παράλληλα με τη γραμμή της μεγάλης περιοχής- και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Κι όταν στο 74΄ ο Γιοβάνοβιτς αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα (η πρώτη ήταν στο 58΄) για τον Εργοτέλη, ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή του για να φτάσει στο γκολ στο 87΄ με τον Δημήτρη Παπαδόπουλο, μετά από εξαιρετική πάσα του Φυτανίδη. Ο Ατρόμητος έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-2, όταν στο 91΄, πάλι ο Παπαδόπουλος βγήκε απέναντι από τον Αθανασίου, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Μακεδονίας)

Κόκκινη Κάρτα: Γιοβάνοβιτς (74΄, 2η κίτρινη)

Κίτρινες κάρτες: Παπαδόπουλος, Δημούτσος – Χάντι, Γιοβάνοβιτς, Μπουχαλάκης, Μπαντιμπανγκά, Αναστασάκος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Παράσχος): Σηφάκης, Νάστος (84΄ Καλέργης), Λαζαρίδης, Φυτανίδης, Γιαννούλης, Μπρίτο, Δημούτσος, Ούμπιντες, Πίτου Γκαρσία (72΄ Καραμάνος), Καραγκούνης (46΄ Ναπολεόνι), Παπαδόπουλος.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Αθανασίου, Ρέντζας, Πίτσος, Κοζορώνης, Σαρρής, Χαντί, Αναστασάκος, Γιοβάνοβιτς, Καρντόσο (32΄ Μπουχαλάκης), Μπαντιμπανγκά (70΄ Τζανακάκης), Μπαμ Μπαμ (84΄ Μπουρσέλης).

Υπόθεση Καρλίτο: Συγγνώμη Πεπ, αλλά ο Αντσελότι… (vids, pics)

Ο Πεπ Γκουαρντιόλα είναι πιθανότατα ο κορυφαίος προπονητής στον κόσμο, όμως ο Κάρλο Αντσελότι είναι ο «βασιλιάς» του Champions League...