Άσχημο ξεκίνημα για τα «ελληνικά δελφίνια» στη Βαρκελώνη

Κανείς από τους αθλητές μας που ρίχτηκαν την Κυριακή στη «μάχη» του Παγκοσμίου πρωταθλήματος της Βαρκελώνης δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση από τα προκριματικά των αγωνισμάτων τους. Δείτε τα αποτελέσματα στους τελικούς της Κυριακής.

Η Κριστέλ Βουρνά κατετάγη 27η στα 100μ. πεταλούδα με χρόνο 1:00.33, ο Γιάννης Κατραντζής κατέλαβε την 33η θέση με 24.29 δευτερόλεπτα στα 50μ. πεταλούδα καταλαμβάνοντας και στα 100μ. πρόσθιο ο Παναγιώτης Σαμιλίδης περιορίστηκε στην 30ή θέση με χρόνο 1:01.48.

Τη σκυτάλη θα πάρει τη Δευτέρα (29/7) το πρωί η Νόρα Δράκου στον προκριματικό των 100μ. ύπτιο.

Οι τελικοί της Κυριακής:

Η Γαλλία το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών
Με μία εκπληκτική κούρσα στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών, που βρήκε θριαμβεύτρια τη Γαλλία, ολοκληρώθηκε η 1η ημέρα των αγωνισμάτων κολύμβησης του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος της Βαρκελώνης. Οι «χρυσοί» Ολυμπιονίκες του Λονδίνου, αν και αρχικά έμειναν πίσω (ο Γιανίκ Ανιέλ δεν είναι σε καλή κατάσταση και φάνηκε από το 48.76 που έκανε στο πρώτο 100άρι, δίνοντας έβδομος), έκαναν στη συνέχεια την αντεπίθεσή τους, με καταπληκτικό τον Φαμπιάν Ζιλό (ανεπίσημος χρόνος 46.90) και κυρίως τον Ζερεμί Στραβιούς, που «έπεφτε» τελευταίος, πήρε τέταρτος και έφτασε πρώτος στον τερματισμό, ξεπερνώντας στα τελευταία μέτρα τις τρεις ομάδες που προπορεύονταν. Το βάθρο ήταν πανομοιότυπο με εκείνο του Λονδίνου, καθώς οι ΗΠΑ τερμάτισαν στη δεύτερη θέση με 3:11.42 και η Ρωσία στην τρίτη με 3:11.44, αφήνοντας εκτός μεταλλίων την Αυστραλία (3:11.58).

Είναι μόλις η τέταρτη φορά στα 15 Παγκόσμια Πρωταθλήματα που οι Αμερικανοί χάνουν τον τίτλο στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών και παράλληλα είναι η πρώτη νίκη της Γαλλίας, που ως τώρα μετρούσε ένα ασημένιο και τρία χάλκινα μετάλλια.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών:

1. Γαλλία 3:11.18 (Ανιέλ, Μανοντού, Ζιλό, Στραβιούς)
2. ΗΠΑ 3:11.42 (Εϊντριαν, Λόχτε, Ερβιν, Φέιγκεν)
3. Ρωσία 3:11.44 (Γκρέτσιν, Λόμπιντσεφ, Μορόζοφ, Ιζότοφ)
4. Αυστραλία 3:11.58
5. Ιταλία 3:12.62
6. Γερμανία 3:13.77
7. Βραζιλία 3:14.45
8. Ιαπωνία 3:14.75

Οι ΗΠΑ το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών
Χάρη στο εκπληκτικό τελευταίο 100άρι της Μέγκαν Ρομάνο, οι ΗΠΑ κέρδισαν το χρυσό μετάλλιο στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών, για πρώτη φορά από το 2003, όταν και πάλι οι αγώνες είχαν φιλοξενηθεί στη Βαρκελώνη. Η αμερικανική ομάδα τερμάτισε σε 3:32.31, ξεπερνώντας στα τελευταία μέτρα την Αυστραλία, που έμεινε δεύτερη με 3:32.43 (αμφότερες σημείωσαν ηπειρωτικά ρεκόρ). Η Αυστραλία είχε σημαντικό προβάδισμα ως τα 300μ., με την Κέιτ Κάμπελ να είναι εκπληκτική στο πρώτο 100άρι, όπου κατέγραψε χρόνο 52.33 (το παγκόσμιο ρεκόρ της Μπρίτα Στέφεν στα 100μ. είναι 52.07), όμως η Αλίσια Κουτς δεν άντεξε στο τέλος στην επίθεση της Ρομάνο και η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου περιορίστηκε στο ασημένιο μετάλλιο. Η Ολλανδία, νικήτρια στα δύο προηγούμενα Παγκόσμια Πρωταθλήματα, έμεινε πολύ πίσω από την αρχή και απλά η Ρανόμι Κρομοβιτζότζο, που «έπεσε» τελευταία, «διέσωσε» το χάλκινο μετάλλιο με 3:35.77.

Οι ΗΠΑ έχουν πλέον πέντε τίτλους στο αγώνισμα (έναντι τεσσάρων της Ανατολικής Γερμανίας), ενώ έχουν ανέβει στο βάθρο στις 14 από τις 15 συνολικά διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 4Χ100μ. ελεύθερο γυναικών:

1. ΗΠΑ 3:32.31 (Ρεκόρ Αμερικής) (Φράνκλιν, Κάφλιν, Βρίλαντ, Ρομάνο)
2. Αυστραλία 3:32.43 (Ρεκόρ Ωκεανίας) (Κ.Κάμπελ, Μπρ.Κάμπελ, ΜακΚίον, Κουτς)
3. Ολλανδία 3:35.77 (Μπάουβενς, Χέεμσκερκ, Ντέκερ, Κρομοβιτζότζο)
4. Σουηδία 3:36.56
5. Καναδάς 3:37.09
6. Ρωσία 3:38.45
7. Ιαπωνία 3:39.45
8. Γερμανία 3:39.57

Η Αμερικανίδα Λεντέκι το χρυσό στα 400μ. ελεύθερο
Σε «μονόλογο» της Κέιτι Λεντέκι εξελίχθηκε ο τελικός των 400μ. ελεύθερο γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κολύμβησης της Βαρκελόνης. Η 16χρονη Αμερικανίδα, που πέρυσι εξέπληξε τους πάντες κατακτώντας το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στα 800μ. ελεύθερο, είναι προφανές ότι… ήρθε για να μείνει, αφού πήρε πολύ άνετα τη νίκη με 3:59.82, που είναι ρεκόρ Αμερικής και η δεύτερη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, πίσω μόνο από το παγκόσμιο ρεκόρ της Φεντερίκα Πελεγκρίνι (3:59.15). Το ασημένιο μετάλλιο πήρε η Μέλανι Κόστα με 4:02.47 (πρώτο μετάλλιο για την Ισπανία σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο συγκεκριμένο αγώνισμα) και το χάλκινο με 4:03.89 η Λορέν Μπόιλ, που γίνεται η πρώτη γυναίκα από τη Νέα Ζηλανδία που ανεβαίνει στο βάθρο Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Η «χρυσή» Ολυμπιονίκης του Λονδίνου, Γαλλίδα Καμίλ Μουφά, δεν έδειξε σε καλή κατάσταση και περιορίστηκε στην έβδομη θέση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η τελευταία Αμερικανίδα που είχε κατακτήσει παγκόσμιο τίτλο στα 400μ. ελεύθερο ήταν η Τζάνετ Εβανς, το μακρινό 1991 στο Περθ. Μάλιστα οι ΗΠΑ είχαν δέκα χρόνια να πάρουν οποιοδήποτε μετάλλιο στο αγώνισμα αυτό, δηλαδή από την προηγούμενη φορά που η διοργάνωση φιλοξενήθηκε στη Βαρκελόνη (τότε η Μουντζ είχε πάρει την τρίτη θέση).

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 400μ. ελεύθερο γυναικών:

1. Κέιτι Λεντέκι (ΗΠΑ) 3:59.82 (Ρεκόρ Αμερικής)