Σάββατο 20 Απριλίου 2024
Α-Χ-ώριστοι έμειναν Βέροια και ΟΦΗ

Ισόπαλη χωρίς τέρματα  ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Βέροιας με τον ΟΦΗ στην πόλη της Ημαθίας, με τις δύο ομάδες να χάνουν την ευκαιρία για το «τρίποντο», που θα τους έδινε πολύτιμους βαθμούς στη «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία. Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράζονται τη δέκατη θέση με τον Πλατανιά έχοντας από 27 βαθμούς.

Ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Βέροιας με τον ΟΦΗ στην πόλη της Ημαθίας, με τις δύο ομάδες να χάνουν την ευκαιρία για το «τρίποντο», που θα τους έδινε πολύτιμους βαθμούς στη «μάχη» για την παραμονή στην κατηγορία. Έτσι, οι δύο ομάδες μοιράζονται τη δέκατη θέση με τον Πλατανιά έχοντας από 27 βαθμούς.

Χωρίς συγκινήσεις κύλησε το πρώτο ημίχρονο για Βέροια και ΟΦΗ, με τις δύο ομάδες να μοιράζονται ευκαιρίες, αλλά να μην καταφέρνουν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο 4΄ να ανοίξουν το σκορ, όταν ο Πέρεθ μπήκε από αριστερά, προσπάθησε να γυρίσει στον Ολαϊτάν, αλλά ο Μπανούσης πρόλαβε και αποσόβησε τον κίνδυνο.

Τζόναθαν και Γουναρίδης δεν ένιωσαν απειλή στην εστία τους στα υπόλοιπα λεπτά του α’ μέρους, με τον ΟΦΗ, πάντως, να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 45′, όταν ο Παπάζογλου γύρισε στον Μπανούση, με τον τελευταίο να βλέπει τη μπάλα να σταματά μετά από σουτ του πάνω στον Μπάρμπα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μπορεί η Βέροια να είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά ο ΟΦΗ ήταν αυτός που «άγγιξε» το 1-0.

Στο 57′ ο Λαμπρόπουλος πέρασε στον Λόπεθ, ο οποίος δεν κατάφερε να πλασάρει σε κενή εστία.

Στο 61′ ο Ιωαννίδης πάτησε τον Γεωργιάδη μέσα στην περιοχή αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε την παράβαση.

Έτσι το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 0-0.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κόστλι, Πέρεθ – Μπανούσης, Βιτώρος, Σαρ, Γουναρίδης, Ιωαννίδης

Διαιτητής: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)

ΒΕΡΟΙΑ (Δημήτρης Καλαϊτζίδης): Τζόναθαν, Γεωργιάδης, Ορέστες, Μπάρμπας, Αμαραντίδης, Ολαϊτάν, Καλογέρης, Γεωργέας (80΄ Ρεάνο), Πέρεθ, Καλτσάς (68΄ Μοκάκε), Κόστλι.

ΟΦΗ (Γιάννης Πετράκης): Γουναρίδης, Μπούρμπος, Ιωαννίδης, Σαρ, Σόουζα, Βερόν (62΄ Μακρής), Μπανούσης, Περογαμβράκης, Λαμπρόπουλος (77΄ Ζαχαράκης), Βιτώρος (80΄ Κουτσιανικούλης), Παπάζογλου.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ,ΑΠΕ

Η UEFA αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τις δύο προκρίσεις (pic)

Η UEFA με ποστάρισμά της στάθηκε και στην ομάδα Νέων του Ολυμπιακού, αλλά και στην ομάδα των ανδρών για τις δύo ευρωπαϊκές προκρίσεις μέσα σε λιγότερο από 20 ώρες στην διαδικασία των πέναλτι