Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2024
Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Moto-Cross 2012: Η Honda στην κορυφή

Οι Παναγιώτης Κουζής και Παναγιώτης Παπίλας βρέθηκαν στην κορυφή του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Moto-Cross στις κατηγορίες "MX1" και "MX2".

Διπλή επιτυχία για την ομάδα της Ελληνικής αντιπροσωπείας μοτοσυκλετών Honda στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Moto-Cross αποτελεί η κατάκτηση του τίτλου στην κατηγορία «MX1» (Παναγιώτης Κουζής Honda CRF 450R) και η δεύτερη θέση στην «MX2» (Παναγιώτης Παπίλας Honda CRF 250R).

Με την εύκολη επικράτηση του στα 13 από τα 14 σκέλη των 7 αγώνων ο Παναγιώτης Κουζής βρέθηκε στην κορυφή της κατηγορίας «ΜΧ1» του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Moto-Cross συγκεντρώνοντας 345 βαθμούς.

Ο 24χρονος αναβάτης μετά τον τερματισμό του στο τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος στα Τρίκαλα Θεσσαλίας δήλωσε:

«Η φετινή χρονιά ήταν μία πολύ όμορφη εμπειρία. Με την πρωτιά αυτή συμπλήρωσα 11 τίτλους στην αγωνιστική μου καριέρα» και πρόσθεσε: «Τα όπλα μου στον συναγωνισμό ήταν η σωστή προετοιμασία και η αξιοπιστία της Honda CRF450R. Με εξαίρεση ένα σκέλος, κέρδισα όλα τα υπόλοιπα σκέλη των 7 αγώνων του πρωταθλήματος».

Στην κατηγορία «ΜΧ2» όπου συμμετέχουν δίκυκλα με δίχρονο κινητήρα μέχρι 150 κ.εκ. ή τετράχρονες μοτοσυκλέτες με κυβισμό μέχρι 250 κ. εκ. ο 19χρονος Παναγιώτης Παπίλας (Honda CRF 250R) τερμάτισε στην 2η θέση του πρωταθλήματος.

Ο Παναγιώτης Παπίλας συγκέντρωσε 292 βαθμούς κερδίζοντας 5 φορές την 1η θέση, 7 φορές της 2η θέση, 1 φορά την τρίτη και 1 φορά την 5η θέση στα 14 σκέλη των 7 αγώνων του πρωταθλήματος.