Παρασκευή 03 Μαϊου 2024
Ο Ηρακλής στον τελικό της Volleyleague μετά από νέο... θρίλερ

Ο Ηρακλής στον τελικό της Volleyleague μετά από νέο… θρίλερ

Ο Ηρακλής είναι η δεύτερη ομάδα που προκρίθηκε στον τελικό των πλέι οφ της Α1 βόλεϊ των ανδρών. Αν και συνάντησε σθεναρή αντίσταση, ο «Γηραιός» επικράτησε του Παμβοχαϊκού στο κλειστό της Μίκρας με 3-2, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της μεταξύ τους ημιτελικής σειράς, και έκανε το 2-1 στις νίκες. Οι Θεσσαλονικείς που βρίσκονται στον τελικό για 11η φορά στην ιστορία τους θα αντιμετωπίσουν τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος στους ημιτελικούς ξεπέρασε το «εμπόδιο» του Ολυμπιακού.

Και αν οι κυανόλευκοι στο ματς της Μίκρας επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, η αλήθεια είναι ότι στο Βραχάτι απέδειξαν και σήμερα ότι η φετινή πορεία τους μόνο τυχαία δεν είναι, κερδίζοντας το χειροκρότημα και την αναγνώριση όλων των φίλων του βόλεϊ, ενώ τώρα ο «Πάμβο» θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους αγώνες για τις θέσεις 3-4.

Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μετά το 3-2 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής, πήρε τα ηνία του αγώνα (3-4) φτάνοντας στο +2 (4-6 μπλοκ Στιβαχτή σε Ντεσπέιν) και στο +3 (5-8 με άσο του Μπεκιάρη). Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα, αλλά ο Κράβαρικ (7/7 επιθέσεις μέχρι το β’ τεχνικό τάιμ άουτ) κρατούσε τον Ηρακλή και τον βοήθησε αρχικά να μειώσει (9-10), κατόπιν να ισοφαρίσει (11-11) και να βρεθεί μπροστά με 15-13. Ο Ηρακλής κράτησε τη διαφορά μέχρι το 18-16 που έγινε 18-18 με τον Ποτότσνικ. Ο Παμβοχαϊκός με νέο μπλοκ του Στιβαχτή στον Ντεσπέιν, προσπέρασε 20-21 και στο 21-22 η κακή υποδοχή του Χριστοφιδέλη στο σερβίς του Καραγιάννη έφερε το σκορ στο 22-24. Ο Ντεσπέιν μείωσε σε 23-24, αλλά το δικό του χαμένο σερβίς έδωσε το σετ στον Παμβοχαϊκό.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής βρέθηκε από την αρχή μπροστά στο σκορ (2-0, 5-2, 8-5), αλλά ο υπομονετικός Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 13-13 και παρόλο που βρέθηκε πάλι στο -3 (16-13 με άσο του Ντεσπέιν), μάζεψε πάλι γρήγορα τη διαφορά (16-14 με κόντρα επίθεση του Μπεκιάρη) και ισοφάρισε με κόντρα επίθεση του Στιβαχτή σε 19-19. Ο Ηρακλής με μπλοκ των Ντεσπέιν, Τακουρίδη έκανε το 22-20, αλλά στο 24-23 ο Παμβοχαϊκός είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, ο Ντουσάρμ δεν τελείωσε την κόντρα κι ο Ντεσπέιν με επίθεση έκανε το 25-23 κι ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Το βολεϊκό υπερθέαμα συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ, αφού κι οι δύο ομάδες έδιναν μέσα στο γήπεδο τα πάντα για να φτάσουν στη νίκη. Το 8-5 με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ αποδείχθηκε πρόσκαιρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 10-11 χάρις σε ένα πολύ καλό σερί του Ντουσάρμ από το σερβίς κι οι εναλλαγές στο σκορ ήταν ατελείωτες (12-13, 15-13 με άσο του Σμαραγδή, 16-17 με άουτ του Ντεσπέιν, -σε εκείνο το σημείο είχαμε μικρή διακοπή και συστάσεις προς τους Ηρακλή-, 20-19). Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε ξανά 21-22 με κόντρα του Σζάρεκ (είχε μπει αλλαγή για το μπλοκ), αλλά αυτή ήταν κι η τελευταία φορά. Το 23-22 έγινε με μπλοκ των Τζιουμάκα, Τακουρίδη στον Μπεκιάρη, ενώ στο 25-24 και στο 26-25 ο Κράβαρικ έχασε δύο κόντρα μπάλες για να τελειώσει το σετ για να έρθει ο Ρολάντο Ντεσπέιν στο 28-27 με επίθεση από τη ζώνη 6 και να δώσει τέλος στο θρίλερ, βάζοντας την ομάδα του στη θέση του οδηγού.

Ο Γηραιός μπήκε φουριόζος στο δ’ σετ ξεφεύγοντας με 4-1, 5-2 αλλά η χαμένη κόντρα του Ντεσπέιν αντί να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +4, βοήθησε τον Παμβοχαϊκό να ανασυνταχθεί και με νέο λάθος του Κουβανού να μειώσει σε 5-4 και να ισοφαρίσει 6-6. Μέχρι το 9-8 το σετ κυλούσε, όπως τα τρία προηγούμενα, αλλά εκεί τα σερβίς του Αντρέι Κράβαρικ έφεραν τον Ηρακλή στο 12-8 και λίγο αργότερα στο 14-9 με νέα κόντρα του Ντεσπέιν.
Μέχρι το 16-11 ο Ηρακλής έμοιαζε να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι, αλλά οι κυανόλευκοι σε εκείνο το σημείο άρχισαν τα λάθη και το θρίλερ… ξανάρχισε. Με άουτ του Κράβαρικ ο Παμβοχαϊκός πλησίασε σε 16-14 και το 18-15 έγινε 18-17 με άσο του Κατσανεβάκη. Ο Κράβαρικ πήρε τον πόντο (19-17), αλλά με δικό του άουτ ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε 19-19 και προηγήθηκε 19-20 με κόντρα επίθεση του Ντουσάρμ μετά από εκπληκτική άμυνα. Ο Ηρακλής ισοφάρισε 20-20 με τον Σμαραγδή, αλλά ξαναπήρε πόντο όταν το σκορ είχε φτάσει στο 20-24, αφού ο Μπεκιάρης με τα σερβίς του χάλασε την κυανόλευκη υποδοχή.
Ο Ντεσπέιν μείωσε σε 21-24, πήρε και τον επόμενο πόντο, αλλά το χαμένο σερβίς του Σμαραγδή έστειλε το ματς στο 5ο σετ.

Εκεί η ατυχία χτύπησε τον Παμβοχαϊκό καθώς στη φάση όπου ο Ντεσπέιν ισοφάρισε σε 1-1, τραυματίστηκε ο Μαρκ Ντουσάρμ (στη γάμπα) και αποχώρησε δίνοντας τη θέση του στον Λούκας Σζάρεκ. Ο Ηρακλής το εκμεταλλεύτηκε και με κόντρα του Τακουρίδη προηγήθηκε 6-4, για να ξεφύγει 8-5 με άσο του Χριστοφιδέλη.

Ο Ντουσάρμ επανήλθε και μείωσε σε 8-6, αλλά αμέσως μετά ο Κατσιαούνης έχασε το σερβίς κι ο Πελεκούδας με τη βοήθεια του φιλέ πήρε τον άσο στέλνοντας το σκορ στο 10-6. Ο Ζαλμάς πήρε τάιμ άουτ, αλλά ο Τζιουμάκας με μπλοκ στον Ποτότσνικ έκανε το 11-6 κι η υπέρβαση του Ντουσάρμ διαμόρφωσε το 12-6. Ο Παμβοχαϊκός δεν μπόρεσε να επιστρέψει ξανά στο παιχνίδι κι ο άσος του Ντεσπέιν έδωσε οριστικό τέλος σε μια απίστευτη σειρά αγώνων.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Γεωργουλέας

Η σειρά των τελικών αρχίζει την Παρασκευή, κρίνεται στις 3 νίκες και οι αγώνες της είναι προγραμματισμένοι για τις 20, 21, 24 και, αν χρειαστούν, για τις 25 και 28 Απριλίου. Το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς έχει ο Ηρακλής, ο οποίος θα δώσει τα πρώτα δύο παιχνίδια στην έδρα του και, αν χρειαστεί, και το πέμπτο.

Τα σετ: 23-25, 25-23, 28-26, 22-25, 15-8.

Ηρακλής (Δρίκος):
Χριστοφιδέλης 10 (8/15 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 70% υπ. – 57% άριστες), Κράβαρικ 20 (19/35 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Ντεσπέιν 29 (26/44 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 44% άριστες), Σμαραγδής 11 (10/14 επ., 1 άσο), Πελεκούδας 6 (4/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (58% υπ. – 46% άριστες) / Τζιουμάκας 1, Τακουρίδης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Μποζίδης, Κολτσιάκης.

Παμβοχαϊκός (Ζαλμάς): Μπεκιάρης 14 (12/19 επ., 2 άσοι, 79% υπ. – 57% άριστες), Ποτότσνικ 22 (21/31 επ., 1 μπλοκ, 66% υπ. – 45% άριστες), Στιβαχτής 6 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντουσάρμ 10 (9/24 επ., 1 άσο), Κατσανεβάκης 9 (7/12 επ., 1 μπλοκ), Καραγιάννης 11 (10/13 επ., 1 μπλοκ), Δημητρακόπουλος -λ (59% υπ. – 45% άριστες) / Κατσαούνης, Μιχαήλογλου, Σζάρεκ 1, Μπάκας.

Newsroom ΑΛΤΕΡ ΕΓΚΟ

Ο Έμερι υποκλίθηκε στον Ολυμπιακό: «Το άξιζαν…» (vid)

Ο Ισπανός τεχνικός της Άστον Βίλα αποθέωσε τον Ολυμπιακό για τη σπουδαία εμφάνιση – νίκη στο Villa Park.