Μια ακόμη αγχωτική και δύσκολη νίκη πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός απέναντι στη Δόξα Δράμας στο Καυτανζόγλειο, αφού όπως και στο ματς του πρώτου γύρου που έγινε πριν από καμιά 20αριά ημέρες στο ΟΑΚΑ, οι «πράσινοι» κατέκτησαν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς με το «φτωχό» 1-0 και αυτή τη φορά, σκόρερ τον Τοτσέ στο 58’. Έτσι, μετά από 19 αγώνες στη Σούπερ Λιγκ,  ο Παναθηναϊκός επανέφερε τη διαφορά στο +5 από τον δεύτερο Ολυμπιακό. Στα θετικά για τους «πράσινους» η επιστροφή του Χριστοδουλόπουλου έπειτα από 197 ημέρες μετά τον τραυματισμό του. Παράλληλα, ο Παναθηναϊκός διεύρυνε το σερί των συνεχόμενων αγώνων που σκοράρει, φτάνοντας στους 27. Από την άλλη, η αξιόμαχη ομάδα του Μάλη Κατσαβάκη, κατάφερε για ένα ημίχρονο να «βραχυκυκλώσει» τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, αλλά η άνοδος των Σιμάο, Κουΐνσι (έπαιξε και για τον τραυματία Λέτο), έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Με ένα μεγάλο λάθος από πλευράς διαιτητών ξεκίνησε το ματς στο «Καυτανζόγλειο». Στο 4′ ο Τοτσέ σκόραρε μετά από εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Κώστα Κατσουράνη, αλλά το γκολ του δεν μέτρησε ποτέ, διότι υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ με το τηλεοπτικό ριπλέι να μην δικαιώνει τον β’ βοηθό του Δασκαλόπουλου, Δημητριάδη.

Και αφού το γκολ δεν μέτρησε, εν συνεχεία στο παιχνίδι κυριάρχησε η δύναμη, το πάθος και τα πολλά λάθη, στα οποία αναλώθηκαν και οι δυο ομάδες. Τόσο οι «πράσινοι» όσο και οι «μαυραετοί» δεν μπορούσαν να αλλάξουν 3η πάσα με αποτέλεσμα να μην μπορούν αμφότερες να φθάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία.

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν όπως ξέρουν και μπορούν. Με σφιχτό κέντρο, μικρές αποστάσεις μεταξύ των γραμμών και κύριο μέλημά τους να μην δεχθούν γκολ, έβαλαν δύσκολα στο «τριφύλλι». Η αδυναμία του Κατσουράνη να βγάλει κάθετες μπαλιές και τους Ζέκα, Κουΐνσι εκτός ρυθμού σε συνδυασμό με τις πολλές λανθασμένες μεταβιβάσεις έθεταν τη διατήρηση του +5 από τον Ολυμπιακό σε αμφιβολία, αλλά είπαμε, κάποιες συνήθειες δεν κόβονται.

Όπως, λοιπόν, οι «πράσινοι» μας έχουν συνηθίσει να πετάνε το πρώτο ημίχρονο, έτσι έχουν… καλομάθει τους οπαδούς τους στο δεύτερο. Σε αντίθεση με άλλα ματς, όμως, δεν χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι τα τελευταία λεπτά για να πανηγυρίσουν. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ο Τοτσέ, αντί για αποδοκιμασίες λόγω κάποιου χαμένου τετ α τετ, άκουσε χειροκροτήματα, αφού στο 58’ λειτούργησε με το ένστικτο που οφείλει να έχει ένα σέντερ φορ και έστειλε την μπάλα στο πλεχτό και τον Παναθηναϊκό ξανά στην ασφάλεια του +5.

Ο Ισπανός μερικά λεπτά αργότερα θυμήθηκε τον κακό του εαυτό και δεν εκμεταλλεύτηκε νέα μπαλιά «πάρε-βάλε» του πολύ ανεβασμένου στο δεύτερο μέρος, Κουΐνσι, για να καθαρίσει το ματς, κάτι που ωστόσο, δεν κόστισε σε κανέναν εκτός του ίδιου που θα μπορούσε να σημειώσει ακόμη ένα γκολ και να φτάσει στα έξι φέτος.

Ηταν το 58′ όταν ο Κουίνσι από δεξιά πραγματοποίησε την σέντρα, ο Κατσουράνης δεν μπόρεσε να πλασάρει στο πρώτο δοκάρι και ο επερχόμενος Τοτσέ με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή άνοιξε το σκορ για την ομάδα του με τον Ισπανό να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στην Σούπερ Λίγκα. Το γκολ αυτό των φιλοξενούμενων άλλαξε άμεσα και την εικόνα του αγώνα με τους παίκτες του Κατσαβάκη να ανεβαίνουν αναγκαστικά σε χώρο για να πιέσουν και τους αντιπάλους τους υπομονετικά να περιμένουν πιο πίσω και έτοιμοι να εκμεταλλευτούν μια πιθανή αντεπίθεση.

Ο χρόνος κυλούσε και οι δύο τεχνικοί στην σκακιέρα του ματς έκαναν τις κινήσεις τους για να βοηθήσουν τις ομάδες τους με τον Κατσαβάκη να βάζει τον Κάπελ και τον Φερέιρα τον Μαρίνο στην θέση του τραυματία Ζέκα. Οι γηπεδούχοι αν και είχαν ανεβάσει την απόδοσή τους δεν μπορούσαν να φτάσουν στην αντίπαλη εστία κάτι που έκανε ο Παναθηναϊκός χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» το ματς. Στο 73′ ο Κουίνσι βγήκε από δεξιά μπήκε στην περιοχή και πάσαρε στον Τοτσέ ο οποίος μόνος με την εστία πλάσαρε πάνω από αυτή χάνοντας μια κλασική φάση να «τελειώσει» το ματς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, το μοναδικό σημαντικό γεγονός ήταν η επιστροφή του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου μετά από τον περασμένο Μάϊο, και τον τραυματισμό του στην προετοιμασία του «τριφυλλιού». Αγωνιστικά, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα και οι παίκτες του Κατσαβάκη επιχείρησαν μόνο με μακρινά σουτ να απειλήσουν χωρίς ωστόσο επιτυχία.

Σκόρερ: – / 58′ Τοτσέ
Κίτρινες: Τριποτσέρης / –

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Μάκης Κατσαβάκης): Σέρεμετ, Τριποτσέρης, Γελαδάρης, Βέρτζος, Αραβίδης (70′ Κάπελ), Λίμα, Σικαλιάς, Παπαδόπουλος, Αμπουμπακάρι (46′ Σοϊλέδης), Κυβελίδης (46′ Βάντερσον), Ουέλινγκτον.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Καρνέζης, Βύντρα, Σαριέγκι, Μπίεσμιρ, Ιωαννίδης, Κατσουράνης (77′ Μαυρίας), Σιμάο, Ζέκα (69′ Μαρίνος), Κλέιτον, Κουίνσι (85′ Χριστοδουλόπουλος), Τοτσέ.

Διαιτητής: Δασκαλόπουλος Γεώργιος (Κορινθίας)
Βοηθοί διαιτητή: Γούκος Δημήτριος (Ηπείρου), Δημητριάδης Ιορδάνης (Καστοριάς)