Σάββατο 27 Ιουλίου 2024
Ολυμπιακός – ΑΕΚ 24-22: Μεγάλη νίκη και άλμα τίτλου για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ (24-22), έκανε το 2-1 στη σειρά με την ΑΕΚ στους τελικούς της Handball Premier και πλέον το πρωτάθλημα είναι στο χέρι των Πειραιωτών.

Ο Ολυμπιακός ήταν αποφασισμένος να κάνει το 2-1 στη σειρά, νίκησε με 24-22 την ΑΕΚ στην παράταση, έκανε το 2-1 στη σειρά και πλέον θέλει μία νίκη στα επόμενα δύο ματς για να κατακτήσει τη Handball Premier.

Η σειρά θα συνεχιστεί στην έδρα της ΑΕΚ, με το παιχνίδι να διεξάγεται κεκλεισμένων των θυρών μετά την τιμωρία από την ΔΕΑΒ για ρίψη μπουκαλιών στον δεύτερο τελικό της σειράς.

Το ματς ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημα και με τις άμυνες να… πρωταγωνιστούν. Η ΑΕΚ προηγήθηκε 5-3 στο 11΄ και 7-5 στο 16΄ και κάπως έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με την Ένωση να προηγείται 11-10, χάρη σε γκολ του Μαντάλινιτς.

Από την πλευρά του, ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων στο 44΄, όταν ο Τζηράς «έγραψε» το 18-16, ωστόσο ο Μαντάλινιτς έφερε ξανά το παιχνίδι σε ισορροπία στο 49΄ (19-19).

Η ΑΕΚ προηγήθηκε 20-19 με τον Σόκολιτς, αλλά ο Παπαβασίλης ισοφάρισε για λογαριασμό του Ολυμπιακού σε 20-20 στο 53΄, ενώ λίγο αργότερα ο Πασσιάς έδωσε ξανά προβάδισμα στους «ερυθρολεύκους» (21-20 στο 54΄). Περίπου 1:45 πριν το τέλος ο Μαντάλινιτς με πέναλτι «έγραψε» το 21-21, το οποίο διατηρήθηκε ως το τέλος. Έτσι, το ματς οδηγήθηκε στην (δεκάλεπτη) παράταση.

Με γκολ των Σάββα και Μοντόρο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 23-21, περίπου ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης.

Ο Σάββας έδωσε -για πρώτη φορά στο ματς- «αέρα» τριών τερμάτων στον Ολυμπιακό (24-21) στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Ο Μαντάλινιτς μείωσε σε 24-22, περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, σκορ που παρέμεινε ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν δίχτυα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 7-7, 8-8. 10-11 (ημχ), 13-13, 14-15, 18-17, 19-19, 21-20, 21-21 (κ.δ.), 23-21 (ημχ παρ.), 24-22

Γεμάτοι περηφάνια οι σημαιοφόροι Αντετοκούνμπο και Ντρισμπιώτη (pics+vid)

Γιάννης Αντετοκούνμπο και Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κρατούν περήφανοι την ελληνική σημαία, με όλη την ελληνική αποστολή να απολαμβάνει τις στιγμές.