Παρασκευή 17 Μαϊου 2024
Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65: Πήρε το «θρίλερ» και ισοφάρισε σε 2-2!

Η Μονακό επικράτησε 65-62 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί στο Game 5.

Σε πέμπτο παιχνίδι στο Μόντε Κάρλο θα κριθεί η σειρά ανάμεσα σε Φενέρμπαχτσε και Μονακό.

Οι Μονεγάσκοι επιβίωσαν στην «μάχη» της Πόλης, επικρατώντας 65-62 των Τούρκων και ξαναπήραν το πλεονέκτημα έδρας, με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού το βράδυ της Τετάρτης (20:00) για τον «τελικό» πριν το Final Four του Βερολίνου.

Για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπο με 13 πόντους και 2 ασίστ, με τον Μάικ Τζέιμς να προσθέτει 10 πόντους με 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά να μην είναι ιδιαίτερα εύστοχος. Δέκα πόντους πρόσθεσε ο Μοντεγιούνας.

Η Μονακό πήρε σπουδαία νίκη και έστειλε τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι.

Για αυτή του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, ο Γιώργος Παπαγιάννης έκανε double double με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Ο Γκούντουριτς πέτυχε 14 πόντους με 2 ριμπάουντ και ο Χέιζ-Ντέιβις 10.

Η Μονακό ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση ωστόσο και οι ομάδες δεν ήταν αποτελεσματικές στην πρώτη περίοδο, με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα (9-4) στα πρώτα λεπτά. Το τρίποντο του Γουίλμπεκιν έδωσε προβάδισμα 8 πόντων στη Φενέρμπαχτσε το οποίο όμως δεν κράτησε μέχρι το τέλος της περιόδου (15-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Οκόμπο πέτυχε έξι σερί πόντους και ισοφάρισε για τη Μονακό λίγο πριν το ημίχρονο, με τις δύο ομάδες ωστόσο να μην έχουν ιδιαίτερα υψηλή ένταση και να τους λείπει η ευστοχία, που φαίνεται από το σκορ του ημιχρόνου (33-30).

Φενέρμπαχτσε και Μονακό πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-30, με αμφότερες τις ομάδες να μην βρίσκουν ρυθμό στο σκοράρισμα στο πρώτο μέρος του αγώνα. Κορυφαίος για τους Τούρκους ήταν ο Παπαγιάννης με 7 πόντους και 7 ασίστ.

Η Φενέρ έκλεισε το πρώτο μέρος με 8/18 δίποντα, 5/16 τρίποντα, 2/3 βολές, 25 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 6 λάθη, ενώ οι Γάλλοι με 9/23 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 6/9 βολές, 19 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Αντίθετα, στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε προς το καλύτερο. Η Μονακό έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και πήρε διαφορά 4 πόντων δύο λεπτά πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου (44-48). Ωστόσο, ο Παπαγιάννης ευστόχησε σε μεγάλο τρίποντο για να μειώσει τη διαφορά στον πόντο και να κλείσει η τρίτη περίοδος στο 47-48.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν την ένταση στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Οκόμπο με ατομική προσπάθεια πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο καλάθι (52-54, 37′) και ο Τζέιμς ευστόχησε σε σημαντικό τρίποντο για το +4 που έβαλε τις βάσεις για να φύγει η Μονακό με τη νίκη στις αποσκευές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-11, 33-30, 47-48, 62-65

Η σειρά ως τώρα:

Game 1: Μονακό – Φενέρμπαχτσε 91-95
Game 2: Μονακό – Φενέρμπαχτσε 93-88
Game 3: Φενέρμπαχτσε – Μονακό 89-78
Game 4: Φενέρμπαχτσε – Μονακό 62-65
Game 5: Μονακό – Φενέρμπαχτσε (8/5, 20:00)

Ολοταχώς για sold-out η Φιορεντίνα στον τελικό του Conference League

Τα πέντε χιλιάδες εισιτήρια για τον τελικό του Conference League, έχουν ήδη εξασφαλίσει οι φίλαθλοι της Φιορεντίνα και πάνε φουλ για sold out.