![Σε ποιο Δήμο της Αττικής μπήκαν αισθητήρες για την αντιμετώπιση της στάθμευσης σε ράμπες ΑμεΑ](https://www.in.gr/wp-content/uploads/2024/04/4-1-1.jpg)
Σε ποιο Δήμο της Αττικής μπήκαν αισθητήρες για την αντιμετώπιση της στάθμευσης σε ράμπες ΑμεΑ
Ήδη έχουν μπει 56 αισθητήρες σε διάφορα σημεία του δήμου.
Spotlight
-
«Πυρ ομαδόν» στην κυβέρνηση για οργανωμένο έγκλημα και υποκλοπές – «Το Μαξίμου επιτίθεται στη Δημοκρατία»
-
Σκάνδαλο υποκλοπών: Γιατί η ΕΥΠ παρακολουθούσε τον πρώην εισαγγελέα Οικονομικού Εγκλήματος Χρήστο Μπαρδάκη και τον Σπύρο Κουσουνή;
-
Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Όταν οι Γάλλοι πολιτικοί «βυθίζονται» στον Σηκουάνα
-
Πέθανε η αστέρας του YouTube Tatyana Ozolina - Το ταξίδι στην Ελλάδα και το μοιραίο τροχαίο στην Τουρκία
Ο Δήμος Κηφισιάς επιχειρεί να βάλει τέλος στην παράνομη στάθμευση των οχημάτων σε διαβάσεις και ράμπες ΑμεΑ, μέσω της εγκατάστασης ειδικών αισθητήρων.
Σύμφωνα με την ενήμερωση του Δήμου Κηφισιάς έχουν τοποθετηθεί 56 ειδικοί αισθητήρες στο κέντρο της Κηφισιάς, την Νέα Ερυθραία και στην οδό Χαριλάου Τρικούπη. Κάθε αισθητήρας εμφανίζεται σε ηλεκτρονικό χάρτη του Κεντρικού Συστήματος Διαχείρισης Παραβάσεων της Δημοτικής Αστυνομίας. Μέσω της πλατφόρμας επίβλεψης λαμβάνονται δεδομένα τα οποία ενημερώνουν για την κατάσταση των αισθητήρων και ουσιαστικά για την κατάληψη της διάβασης ή ράμπας από κάποιο όχημα εμποδίζοντας τη διέλευση των ατόμων με αναπηρία. Το κέντρο επιχειρήσεων της Δημοτικής Αστυνομίας ειδοποιείται σε πραγματικό χρόνο για τις παραβάσεις και μέσω φορητών συσκευών, ενημερώνονται οι δημοτικοί αστυνομικοί, οι οποίοι και θα παρεμβαίνουν άμεσα.
Δεν είναι τιμωρητικό μέτρο
«Το έργο αυτό δεν λειτουργεί τιμωρητικά σε καμία περίπτωση. Οι έξυπνοι αισθητήρες είναι ένα πολύτιμο εργαλείο αποτρεπτικής στάθμευσης που ενισχύει τις προσπάθειές του Δήμου Κηφισιάς, στη διασφάλιση της προσβασιμότητας και στη βελτίωση της καθημερινότητας των συνανθρώπων μας με αναπηρία, οι οποίοι βρίσκονται αντιμέτωποι με την αυθαίρετη συμπεριφορά δεκάδων οδηγών.
Σήμερα, είναι πιο σημαντικό από ποτέ, να δημιουργήσουμε τις κατάλληλες υποδομές και συνθήκες για την απρόσκοπτη πρόσβαση τους, σε όλους του δημόσιους χώρους, ώστε η πόλη μας να γίνει πιο φιλική και πιο ανθρώπινη. Συνεχίζουμε να εργαζόμαστε για να καταφέρουμε να φτάσουμε στα επίπεδα που όλοι θέλουμε» τόνισε ο Δήμαρχος Κηφισιάς, Βασίλης Ξυπολυτάς.
Ακολουθήστε το in.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις