Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0: Θρίαμβος, 2-0 στους τελικούς και ένα βήμα μακριά από το πρωτάθλημα!

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Παναθηναϊκό στον δεύτερο τελικό της Volley League και βρίσκεται πλέον ένα βήμα μακριά από την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Όλο και πιο κοντά στο τίτλο της φετινής Volley League βρίσκεται ο Ολυμπιακός.

Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 3-0 στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» του Παναθηναϊκού, στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, έκαναν το 2-0 στην σειρά και πλέον θέλουν ακόμα μία νίκη για να στεφτούν Πρωταθλητές Ελλάδας.

Μια σπουδαία εμφάνιση από τους Ερυθρόλευκους, που χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να πάρουν το πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ντάνιελ Καστελάνι δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα στα δύο πρώτα σετ (25-17,25-16), ενώ στο τρίτο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ έκανε την ανατροπή κι έφτασε σε έναν θρίαμβο επί των πράσινων, οι οποίοι ακόμα δεν έχουν κερδίσει σετ στους δύο τελικούς.

Εύκολα οι γηπεδούχοι πήραν το πρώτο σετ

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν με όρεξη και συγκέντρωση το ματς, δείγμα της κρισιμότητάς του. Μέχρι το 5-5 Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πήγαιναν χέρι-χέρι, ενώ ένα ξέσπασμα των ερυθρόλευκων με κινητήριο μοχλό τον Ιντάλγκο που πέτυχε τους πέντε από του οκτώ πρώτους πόντους, έκανε το πρώτο σετ 8-5. Οι πράσινοι έφτασαν στην ισοφάριση (8-8), ωστόσο οι Πειραιώτες ανέκτησαν ξανά τα ηνία του ματς (12-10) και με σχετική άνεση έφτασαν στο 25-17, κάνοντας το 1-0.

Ερυθρόλευκη υπεροχή και 2-0

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα από τους γηπεδούχους, παίρνοντας προβάδισμα με τρεις πόντους για πρώτη φορά (1-4), που ήταν και η τελευταία φορά που είχε κεφάλι στο σκορ. Στη συνέχεια, το τρομερό στατιστικό του Ολυμπιακό στο σερβίς, έχοντας 11 άσους έναντι μηδέν των «πρασίνων» άλλαξαν τις ισορροπίες στο σετ, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 8-5 και να μην χάνουν ξανά το προβάδισμα. Μάλλον πιο εύκολα και από το πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 25-16 και έβαλε στέρεες βάσεις νίκης.

Πήρε το «θρίλερ» του τρίτου σετ κι έκανε το 2-0 στη σειρά των τελικών

Το τρίτο σετ ήταν και το πιο ανταγωνιστικό, με πολλές εναλλαγές και τον Ολυμπιακό να επιστρέφει από το -4 δύο φορές. Αρχικά οι ερυθρόλευκοι γύρισαν το 2-4 σε 5-4, ενώ το δικό τους 12-10 απαντήθηκε γρήγορα με πράσινο σερί τεσσάρων πόντων για το 12-14. Σε εκείνο το σημείο και με τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 17-14, ο Βραζιλιάνος Ρανγκέλ δέχθηκε απευθείας κόκκινη για τον τρόπο που πανηγύρισε τον κερδισμένο πόντο της ομάδας του, με συνέπεια να δώσει έναν εύκολο πόντο στον Ολυμπιακό και ο ίδιος να αποβληθεί από το παιχνίδι.

Αυτό ήταν και το σημείο στο οποίο οι συσχετισμοί του σετ άλλαξαν. Το τριφύλλι δεν μπόρεσε να υπερασπιστεί το υπέρ του 20-16 και οι τρεις άσοι του Τζούριτς έφεραν τους ερυθρόλευκους σε απόσταση αναπνοής. Η ομάδα του Καστελάνι πέρασε μπροστά, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και στο 24-24 μια επίθεση του Τζούριτς και ένας άσος του Τράβιτσα διαμόρφωσαν το 26-24 και το 3-0 για τον Ολυμπιακό. Μια νίκη μακριά από την κατάκτηση του τίτλου βρίσκονται οι ερυθρόλευκοι που έχουν δείξει την υπεροχή τους στους δύο πρώτους τελικούς.

Τα σετ (3-0 σε 1.19): 25-17, 25-16, 26-24

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-14, 21-16, 25-17

2ο σετ: 8-5, 16-12, 21-13, 25-16

3ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 26-24

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσσους, 32 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων, ενώ του Παναθηναϊκού από 0 άσσους, 29 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Στερν 12 (8/19 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκουσταβάο 9 (4/6 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 7 (4/13 επ., 3άσσοι, 21% υπ. – 14% άριστες), Τράβιτσα 4 (1άσσος, 3 μπλοκ), Τζούριτς 10 (5/8 επ., 4άσσοι, 1 μπλοκ), Ιντάλγκο 15 (11/20 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 37% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 29% υπ. – 21% άριστες)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Κόβαρ 8 (6/18 επ., 2 μπλοκ, 37% υπ. – 21% άριστες), Ρανγκέλ 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ερνάντες 6 (6/20 επ.), Βουλκίδης 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 3 (3/10 επ., 30% υπ. – 25% άριστες) / Ζήσης (λ., 20% υπ. – 20% άριστες), Πετρέας, Μάρκου, Φράγκος, Κοντοστάθης (λ., 50% υπ. – 50% άριστες)

Δηλώσεις:

Ντανιέλ Καστελάνι: «Το… σενάριο και το 2-0 είναι καλό. Ωστόσο, μην ξεχνάμε ότι είμαστε στους τελικούς, παίζουμε με τον Παναθηναϊκό, οπότε πρέπει να είμαστε έτοιμοι για όλα. Για εμάς, πρέπει να είναι ακόμα 0-0 η σειρά. Ωστόσο, είμαστε χαρούμενοι, γιατί παίξαμε πολύ καλό βόλεϊ, με πολύ καλό σερβίς, μπλοκ-άμυνα».

Ραφαήλ Κουμεντάκης: «Ο Παναθηναϊκός είναι μια πολύ καλή ομάδα, έχει αθλητές καταξιωμένους που έχουν κερδίσει πολλά πράγματα, αθλητές της Εθνικής μας, οπότε σε καμία περίπτωση δεν τελείωσε τίποτα. Τίποτα δεν τελείωσε, δεν τα παρατάμε! Έχουμε ακόμα ένα ματς που πρέπει να κερδίσουμε. Θα ξεκουραστούμε λίγο και θα πάμε στο Μετς, για να κλείσουμε τη σειρά».