Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
Κολοσσός – Παναθηναϊκός 74-79: Ζορίστηκε, αλλά πήρε το διπλό

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε κόντρα στον μαχητικό Κολοσσό, αλλά «απέδρασε» με το διπλό από την Ρόδο (74-79).

Ο Παναθηναϊκός τα είδε… όλα κόντρα στον Κολοσσό στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής του Top-6 της Basket League, όμως τελικά κατάφερε να φύγει με το διπλό από την Ρόδο (74-79), με αποτέλεσμα να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας και να είναι το φαβορί για το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν μια μέτρια εμφάνιση κόντρα στον μαχητικό Κολοσσό, όμως ο Γκριγκόνις με 23 πόντους, έδωσε την λύση στην ομάδα του, η οποία πέτυχε 22η νίκη της στο ελληνικό πρωτάθλημα. Στο 9-15 έπεσε η ομάδα του Σεγκούρα, η οποία είχε τους Μπεράντες, Μπραίκοβιτς και Σίτου με διψήφιο αριθμό πόντων.

Με 6 τρίποντα του Μάριους Γκριγκόνις και 25 βολές, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του μαχητικού Κολοσσού και να πάρει τη νίκη.

Με «καταιγισμό» περιφερειακών σουτ ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός και με τους Γκριγκόνις και Μήτογλου κατάφερε να προηγηθεί με 5-13 στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Αν και το ξεκίνημα του αγώνα έδειχνε ότι οι πράσινοι θα άνοιγαν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς, κάτι τέτοιο δεν έγινε. Ο Κολοσσός Ρόδου έσφιξε πολύ την άμυνά του, αντέδρασε και με 7-0 μείωσε στον πόντο (12-13) στα μέσα της 1ης περιόδου. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε δύο φορές με +7 πόντους (12-19 και 14-21 στο 7′) για να κλείσει το δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μία κατοχή (22-24) για λογαριασμό του τριφυλιού.

Οι γηπεδούχοι «χτύπησαν» μέσα στη ρακέτα με τους Σίτου και Μπραΐκοβιτς ενώ πήραν και προβάδισμα στο σκορ (27-26) στο 13′. Ένα λεπτό αργότερα βρέθηκαν και στο +3 καθώς η ομάδα του Αταμάν έκανε πολλά λάθη και στις δύο πλευρές του παρκέ. Κάπως έτσι άρχισε να «επιστρατεύει» τα βαριά χαρτιά ο Εργκίν Αταμάν, ρίχνοντας στο παρκέ του Σλούκας και Λεσόρ. Το ημίχρονο έφερε το «τριφύλλι» να προηγείται με τρεις πόντους διαφορά (37-40), με τον Γκριγκόνις να είναι πρώτο σκόρερ για τον Παναθηναϊκό, με 11 πόντους.

Η μεγάλη… επίθεση των γηπεδούχων έγινε στην τρίτη περίοδο, όταν με πρωταγωνιστή τον Περάντες όχι μόνο εκμεταλλεύτηκαν την νωχελικότητα του Παναθηναϊκού, αλλά πέρασαν μπροστά με 5 πόντους (62-57) στο φινάλε της περιόδου, δείχνοντας ικανοί για το μεγάλο «μπαμ».

Κάπου εκεί, ωστόσο, ανέλαβε… δράση ο Λιθουανός φόργουορντ. Την ημέρα που ο Λιθουανός άσος συμφώνησε με τον Παναθηναϊκό για νέο τριετές συμβόλαιο, πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο τελευταίο δεκάλεπτο και με «μεγάλα» καλάθια επανέφερε μπροστά τους πράσινους στο σκορ (71-73). Στα τελευταία δύο λεπτά, οι παίκτες του Κολοσσού δεν έκαναν καλές επιλογές στην επίθεση, με το σκορ να κλείνει με τις 2 βολές του Λεσόρ (74-79), από τις συνολικά 25 που κέρδισε ο Παναθηναϊκός.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Σεγκούρα): Ουτόμι 3 (1), Κολοβέρος 6 (3/4 δίποντα), Μπράικοβιτς 14 (6/9 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 2, Περάντες 16 (4/8 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πετρόπουλος 8 (2/4 τρίποντα), Χατζηνικόλας, Καμαριανός 6 (2/3 τρίποντα), Σίτου 13 (5/6 δίποντα, 3/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Παπαδάκης 6 (2)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα 3 (1/6 τρίποντα), Ναν 12 (6/11 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 23 (1/2 δίποντα, 6/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Μήτογλου 6 (1), Καλαϊτζάκης, Μπαλτσερόφσκι 5 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 4 (5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπαπέτρου 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Λεσόρ 15 (4/4 δίποντα, 7/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Ερνανγκόμεθ 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ)