Τρίτη 30 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Διομήδης Άργους 33-26: Συνεχίζει με σπασμένα τα φρένα

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 33-26 του Διομήδη Άργους και συνεχίζει αήττητος στην κανονική περίοδο της Handball Premier.

Ακόμη ένα βήμα για να ολοκληρώσει αήττητος την κανονική περίοδο της Handball Premier έκανε σήμερα (3/4) ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή.

Οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι έχουν εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ, νίκησαν τον Διομήδη Άργους στο κλειστό της Ηλιούπολης με 33-26, στην εξ αναβολής αναμέτρηση με την οποία «έπεσε η αυλαία» της 20ής αγωνιστικής, και μετρούν πλέον 19 νίκες και μια ισοπαλία στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του μεγάλου λιμανιού συνέχισε την αήττητη πορεία της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 4-1, με γκολ του Τζίμπουλα, στο 5:36, με τον Τζηρά να σκοράρει, στη συνέχεια (11:01), για το 7-4. Ο Διομήδης ισοφάρισε (7-7) και Ζέλικο Μπάμπιτς κάλεσε τάιμ άουτ, με τον Τσιγαρίδα να δίνει ξανά το προβάδισμα (8-7) στον Θρύλο, με ωραίο τέρμα από προσωπική ενέργεια (18:17). Οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν «στροφές» και έφτασαν στο +3 (11-8), με τον Σλίσκοβιτς, στο 23ο λεπτό, ενώ ο Παπαβασίλης έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (13-9), στο 25:46. Ο Κάβτσιτς «έγραψε» το 14-10 (27:53) και το 15-10 (29:29), με τον Διομήδη να μειώνει, για το 15-11 του ημιχρόνου.

Δυνατά ξεκίνησε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, ο οποίος ξέφυγε με +5 (16-11), με εξαιρετικό γκολ του Μοντόρο από μακριά (30:29). Στο 35:59, ο Σλίσκοβιτς δήλωσε «παρών» με ένα τεχνικό σουτ, για το +6 (20-14), ενώ ο Πασσιάς έκανε το +7 (21-14), στο 38:35. Στο 50ο λεπτό, Τζηράς έκανε το 30-22, με τον Βίντα να διαμορφώνει το τελικό 33-26, στο 59:59.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-5, 10-6, 13-6, 17-6, 21-11 (ημίχ), 23-13, 27-14, 30-17, 32-18, 33-22, 34-26.

Ολυμπιακός (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 5, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Κουτουλογένης, Παπαδημητρίου, Παπαδόπουλος 2, Δομπρής 1, Βέμπερ 11, Πασσιάς 1, Μοντόρο 4, Λιόλιος 1, Σλαβούλιτσα 4, Οστρούσκο 1, Γκρατζάν 3, Μιχαηλίδης.

Διομήδης (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 5, Τσιγαρίδας 1, Γ. Μούγιτς, Μάλλιος 5, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Ασβεστάς 1, Καϊμακάμης 1, Μπετζιλαλί 3, Μάνθος 2, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Τζ. Μούγιτς, Ζίφκοβιτς 4.

Αυτός έκανε άνω – κάτω την Άστον Βίλα

Ο Αλβανός επιθετικός, Έρνεστ Μούτσι προκάλεσε πολλά προβλήματα στην άμυνα της αγγλικής ομάδας και η Μπεσίκτας πλήρωσε δέκα εκατ. ευρώ στην Λέγκια για να τον αποκτήσει