Σάββατο 04 Μαϊου 2024
Ολυμπιακός – Βιλερμπάν 80-64: Το «καθάρισε» στο τέλος με σούπερ ΜακΚίσικ

Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στα τελευταία λεπτά και με τον ΜακΚίσικ να βάζει φαρδιά - πλατιά την υπογραφή του, επικράτησε της Βιλερμπάν με 80-64.

Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε και με 14 πόντους στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Βιλερμπάν, στο τρίτο δεκάλεπτο το έκανε ντέρμπι με τους Γάλλους να περνάνε μπροστά στο σκορ. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού είχαν τον Σακίλ ΜακΚίσικ, ο οποίος με τρία τρίποντα οδήγησε την ομάδα του στην νίκη.

Οι Πειραιώτες άφησαν πίσω τους την ήττα από την Εφές κι επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, παραμένοντας σε τροχιά play-offs της Euroleague.

Ερυθρόλευκο προβάδισμα με… σόου Μουστάφα Φαλ

O Oλυμπιακός ήθελε την νίκη κόντρα στην Βιλερμπάν κι αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, μπαίνοντας δυνατά στο παρκέ. Οι ερυθρόλευκοι πήραν γρήγορα προβάδισμα με τον Φαλ να πετυχαίνει 7 πόντους, και τα δύο τρίποντα από Πίτερς και Κάνααν (13-4), στα πρώτα τέσσερα λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι και με +12 (19-7) στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η Βιλερμπάν απάντησε με 5 συνεχόμενους πόντους για να μαζέψει κάπως την διαφορά (20-12).

Στο +15, χωρίς να… ιδρώσει ο Ολυμπιακός

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μείωσαν δύο φορές στους 6 πόντους (26-20 και 28-22), όμως η επιθετική «πολυφωνία» του Ολυμπιακού ήταν αρκετή για να κρατήσει μια καλή διαφορά. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα με δύο τρίποντα από τους Γουόκαπ και Λαρεντζάκη εκτόξευσε το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +14 (39-25). Η γαλλική ομάδα στην συνέχεια έδειξε να έχει… σφυγμό, μειώνοντας στους 10 πόντους, ενώ πήγε στα αποδυτήρια στο -8 (43-35), με τον Γιουσουφά Φαλ να κρατάει «όρθια» την ομάδα του με 10 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

«Μουδιασμένο» ξεκίνημα και μπροστά η Βιλερμπάν

Ο Ολυμπιακός… ξέχασε να μπει στο παρκέ στη τρίτη περίοδο και η Βιλερμπάν δεν έχασε την ευκαιρία να φέρει το ματς στα ίσα. Οι Γάλλοι ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με 12 σερί πόντους φέρνοντας το ματς στα ίσα (45-45, ενώ πήραν προβάδισμα με το καλάθι του Πάρις Λι. Ο Ολυμπιακός απάντησε με το γκολ-φάουλ του Πίτερς, όμως η Βιλερμπάν δεν το έβαλε κάτω και εκμεταλλεύτηκε το μομέντουμ του αγώνα κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (54-55).

Είχε ΜακΚίσικ στο τέλος και επέστρεψε στις νίκες

Οι ερυθρόλευκοι σοβαρεύτηκαν στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού και προηγήθηκαν με 4 πόντους (59-55), όμως η Βιλερμπάν παρέμεινε κοντά στο σκορ και πήρε ξανά προβάδισμα με το καλάθι του ΝτεΚολό (59-61). Από εκείνο το σημείο και μετά ήρθε η απάντηση του Ολυμπιακού, ο οποίος με τρία τρίποντα από τους Πίτερς, Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ προηγήθηκαν με 72-61, που ουσιαστικά «ξεκλείδωσε» την νίκη των Πειραιωτών. Στο τέλος δύο ακόμα τρίποντα από τον ΜακΚίσικ έδωσαν μεγαλύτερο προβάδισμα, με τους ερυθρόλευκους να παίρνουν τελικά την νίκη με 80-64, που τους κρατά σε τροχιά play-offs.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 43-35, 54-55, 80-64

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 5 (1/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 2 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 7 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Κάναν 5 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 9 (3/4 δίποντα), Φαλ 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ), Παπανικολάου 6 (6 ριμπάουντ), Πίτερς 17 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Πετρούσεβ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές), ΜακΚίσικ 9 (3/5 τρίποντα)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πουπέ): Σκοτ 2 (1/3 σουτ), Λι 7 (1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καχούντι, Λοβέρν 10 (3/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λουγουαγού-Καμπαρό 14 (5/8 δίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζάκσον 5 (1), Ντε Κολό 10 (3/5 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Φαλ 10 (5/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Εντιαγέ 3 (1), Γιάκοβ 3

Ολυμπιακός: Η «τρελή» πορεία, η πρόκληση και τα ελληνικά νιάτα

Το μέλλον χαμογελά πλατιά και υπόσχεται ακόμη περισσότερα.