Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ίντερ - Νάπολι 1-1: Οι Παρτενοπέι «φρέναραν» τους Νερατζούρι

Ίντερ – Νάπολι 1-1: Οι Παρτενοπέι «φρέναραν» τους Νερατζούρι

Η Νάπολι κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της πρωτοπόρου Ίντερ.

Την πρώτη της ισοπαλία στη Serie A μέσα στο 2024 παραχώρησε απόψε η Ίντερ στη Νάπολι (1-1), στο τελευταίο ματς της 29ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι βαθμοί που έχασαν οι «νερατζούρι» δεν αλλάζουν και πολλά πράγματα σε ό,τι αφορά την κατάληξη που θα έχει ο εφετινός τίτλος, μιας και το μόνο που μένει ν΄ αποσαφηνιστεί είναι η διαφορά που θα έχουν στο τέλος της σεζόν οι «νερατζούρι» από τους διώκτες τους.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα οι «νερατζούρι» απέχουν +14 βαθμούς από την 2η Μίλαν και 17 από την 3η του πίνακα, Γιουβέντους.

Μετά από ένα πολύ έντονο δεκαπενθήμερο, με σερί πολύ σημαντικούς αγώνες στη Serie A και στο Europa League, το ζητούμενο για τη Ρόμα ήταν απλά να… νικήσει τη Σασουόλο. Και το έκανε με άκρως «επαγγελματικό» τρόπο στο «Olimpico», επικρατώντας με 1-0 στο προτελευταίο χρονικά ματς της 29ης αγωνιστικής.

Αποτέλεσμα που έφερε τους «τζαλορόσι» ξανά στο -3 απ’ την 4η Μπολόνια και τα «εισιτήρια» του Champions League.

Μετά από ένα κακό ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Ντανιέλε Ντε Ρόσι βρήκε το γκολ που έψαχνε στο 50ό λεπτό με τον Πελεγκρίνι και στη συνέχεια διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμά της ως το φινάλε φτάνοντας στην 4η νίκη της στα τελευταία 5 ματς (έχει και μία ισοπαλία 2-2 με τη Φιορεντίνα).

LIVE: Σλόαν Στίβενς – Μαρία Σάκκαρη

LIVE: Σλόαν Στίβενς – Μαρία Σάκκαρη. Παρακολουθήστε live την εξέλιξη της αναμέτρησης Σλόαν Στίβενς – Μαρία Σάκκαρη για τη φάση των «32» του τουρνουά της Μαδρίτης. Τηλεοπτικά από Novasports 6 HD.