Σάββατο 27 Απριλίου 2024
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 71-65: Αυτό είναι… Ράιτ

Νέο ερυθρόλευκο πάρτι στο ντέρμπι «αιωνίων» με τον Ράιτ να κάνει μυθικό ματς και να καρφώνει… τον Παναθηναϊκό – Κάβαλησε τους πράσινους στην βαθμολογία και φουλάρει για τετράδα!

Ο Ολυμπιακός πήρε κι αυτό το ντέρμπι «αιωνίων», μετά από αυτό για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 71-65, μετά από ένα συναρπαστικό ματς. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο μέρος και με πρωταγωνιστή τον Μόουζες Ράιτ που είχε 19 πόντους, πήραν την δεύτερη νίκη της σεζόν κόντρα στους πράσινους και «φουλάρουν» για την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και το πλεονέκτημα έδρας.

Κράτησαν στους 7 πόντους τον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν με 10 οι πράσινοι

Το ντέρμπι των «αιωνίων» ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να πατάει καλύτερα στο παρκέ και να βρίσκει περισσότερους πρωταγωνιστές στην επίθεση. Οι Πράσνοι προηγήθηκαν με 4-9 στα μισά της περιόδου, με τον Μήτογλου να πετυχαίνει 5 πόντους, όμως ο Κάνααν με τρίποντο μάζεψε την διαφορά. Οι παίκτες του Αταμάν ήταν πιο εύστοχοι και σε συνδυασμό με την καλή τους άμυνα, κράτησαν τον Ολυμπιακό στους 7 πόντους σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 10 πόντους (7-17) που ήταν και το μεγαλύτερο προβάδισμα του ημιχρόνου.

Ο Ράιτ έδωσε «πνοή» στους ερυθρόλευκους, ισοπαλία στο πρώτο ημίχρονο

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπήκε πιο «ζωηρά» στο παρκέ, και ο λόγος ήταν ο Μόουζες Ράιτ. Ο 25χρονος σέντερ έδωσε «πνοή» και βοήθησε τον Ολυμπιακό να αλλάξει η εικόνα του. Παρά την αρχική μείωση του σκορ από τους ερυθρόλευκους (18-19) οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ και με τα καλάθια των Λεσόρ και Παπέτρου, έμειναν στο +6 (20-26). Από εκείνο σημείο ο «Μωυσής» πήρε το… όπλο του, και με τους 11 πόντους που πέτυχε συνέβαλε στην ισοφάριση των ερυθρόλευκων. Ο Σλούκας με τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό,(25-30), ωστόσο οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν με τον Φαλ (33-33), με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στα.. ίσα.

Κλασικό…. τρίτο δεκάλεπτο και ερυθρόλευκο προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την παράδοση που τον θέλει να μπαίνει πολύ καλά στο δεύτερο ημίχρονο και αυτό ακριβώς έκανε για να πάρει πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ. Οι γηπεδούχοι πήραν γρήγορα προβάδισμα 6 πόντων (39-33), ενώ κράτησαν χαμηλά στην δημιουργία τους πράσινους, οι οποίοι στην επίθεση δεν έκαναν καλές επιλογές. Τα τρίποντα των Πίτερς και Παπανικολάου έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +10 (45-35). Ο Παναθηναϊκός με τους 4 πόντους του Ναν μάζεψε την διαφορά για το 48-42, δίνοντας ανάσα στην ομάδα του Αταάν.

Πήρε το ντέρμπι και φουλάρει για τετράδα

Ο Ναν μπήκε… φουριόζος και στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και με 4 ακόμα πόντους μείωσε κι άλλο (48-47). Στην συνέχεια το ματς έγινε κανονικό ντέρμπι, κυριαρχώντας το… μία σου και μία μου. Οι ερυθρόλευκοι ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό, όμως να παραμένει σε απόσταση…. αναπνοής.

Η ομάδα του Αταμάν μείωσε στους τρεις (59-56 στο 36′) με τον Ναν, μείωσε στους δύο με τον Μήτογλου (61-59), την ώρα που οι Πειραιώτες στηρίζονταν στα τελειώματα του Ράιτ που ήταν ανίκητος κοντά στο καλάθι φτάνοντας τους 19 πόντους.

Ο Ολυμπιακός πήρε τελικά το ντέρμπι και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην τέταρτη θέση, με τους ερυθρόλευκους να «φουλάρουν» για το πλεονέκτημα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-17, 33-33, 48-42, 71-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 7 (1/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές), Ράιτ 19 (9/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Κάναν 3 (1/8 τρίποντα), Μήτρου-Λονγκ, Φαλ 5 (2/2 δίποντα, 1/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 9 (2/4 δίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 11 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουν τ), Πετρούσεβ 4 (1/5 δίποντα), ΜακΚίσικ 6 (3/6 δίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Αταμάν): Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 7 (1/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Γκραντ 8 (2/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ), Ναν 17 (2/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2 ασίστ, 7 λάθη), Λεσόρ 11 (4/9 δίποντα, 3/5 βολές, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 7 (2/6 τρίποντα), Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου 11 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 16 ριμπάουντ).

Σπανούλης: H ζημιά από έναν πρώην συμπαίκτη του (vid)

Ο Σπανούλης ήταν αδύνατο να του βάλει φρένο και ο Σερμαντίνι με αυτό το περίεργο στυλ έφτασε τους 21 πόντους, έχοντας 7/8 δίποντα.