Δευτέρα 29 Απριλίου 2024
ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-3: Κι άλλη κούπα για τον Θρύλο - Πήρε το Κύπελλο στα γενέθλιά του συλλόγου

ΑΕΚ – Ολυμπιακός 0-3: Κι άλλη κούπα για τον Θρύλο – Πήρε το Κύπελλο στα γενέθλιά του συλλόγου

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε της ΑΕΚ στον τελικό του Κυπέλλου με 3-0 σετ, έφτασε τις 10 κατακτήσεις στον θεσμό ούσα πολυνίκης και ανέβασε τον συνολικό αριθμό τίτλων του συλλόγου στα πέντε βασικά αθλήματα στους 306.

Άλλος ένας τίτλος έπιασε λιμάνι! Στα γενέθλια του συλλόγου, η ομάδα βόλεϊ γυναικών των Ερυθρόλευκων επιβλήθηκε της ΑΕΚ με 3-0 σετ στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, φτάνοντας τις 10 συνολικές κακτήσεις, τις περισσότερες στη διοργάνωση. Παράλληλα, τα κορίτσια του Λορέντσο Μιτσέλι ανέβασαν τον συνολικό αριθμό των τίτλων του συλλόγου στα πέντε βασικά αθλήματα στους 306.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν καταιγιστική ουσιαστικά από την αρχή μέχρι το τέλος, αν εξαιρέσουμε το ξεκίνημα του τρίτου σετ όπου η Ένωση είχε το προβάδισμα. Οι τυπικά φιλοξενούμενες όμως δεν πτοήθηκαν καθόλου, έκαναν την ανατροπή και έφτασαν στη μεγάλη αυτή νίκη και τον τίτλο, στα γενέθλια, μάλιστα, του συλλόγου που κλείνει 99 χρόνια από τη δημιουργία του.

Το 1ο σετ άρχισε με ισορροπία μέχρι ο Ολυμπιακός να εκμεταλλευτεί τις διαθέσεις της Μπιάνκα Φαριόλ στο μπλοκ και να ξεφύγει με 10-6. Η ΑΕΚ μείωσε από το -6 στο -1 για το 15-16 και ισοφάρισε για το 18-18, όμως ένα 5-0 των Ερυθρολεύκων καθάρισε την υπόθεση και οδήγησε στο 1-0 με 25-20.

Ο Ολυμπιακός άρχισε το δεύτερο σετ με 6-1 χάρη στη Μίλιτσα Κούμπουρα. Η ΑΕΚ πλήρωσε τα πολλά λάθη και άρχισε την αντεπίθεση όταν βρέθηκε πίσω με 5-10. Η Όλγα Στράντζαλη ανέβασε στροφές και έστειλε την Ένωση έναν πόντο πίσω (15-16), γα να φτάσουμε στο 19-20. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά την κατάλληλη στιγμή και έφτασε στο 2-0 με το 25-23.

Το 3ο σετ άρχισε με δύο πόντους του Ολυμπιακού, αλλά και την αφύπνιση της ΑΕΚ. Το 0-2 έγινε 6-3 για τις Κιτρινόμαυρες που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα. Η προβληματική υποδοχή του Ολυμπιακού οδήγησε το σκορ στο 11-6, όμως από το 14-10 άρχισε η αντεπίθεση. Το 5-0 έβαλε ξανά τον Ολυμπιακό μπροστά και ακολούθησε μία μεγάλη μάχη, πόντο με πόντο.

Τα σετ: 20-25, 23-25, 22-25.